Kadınlara Yönelik Girişim Fikirleri

Ülkemizde son zamanlarda yapılan projeler ile kadınların iş hayatına girmesi ciddi anlamda desteklenmektedir. Bu nedenle de kendi işini kurma hayali olan kadınlar yeni iş fırsatları arayarak, farklı fikirlerle girişimcilik ruhunu canlandırmaya çalışmaktadır. Kadın girişimciliği ile kadınların güçlenmesini hedefleyen birçok sivil toplum kuruluşu da kadınlara bu anlamda yardımcı olmaktadır. Bu tip çalışmalar, kadınların sadece ekonomik anlamda değil aynı zamanda sosyal anlamda da güçlenmesini hedeflemektedir. Kadın girişimciler, ülkemizde kadınların güçlenmesiyle beraber aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına da katkı sunmaktadır. Bu nedenle de oldukça önemlidir. 

Peki kadın girişimciler bir işe atılmadan önce kendilerine hangi soruları sormalıdır? Bu sorulan soruların cevaplarına göre ortaya çıkarılacak iş, daha faydalı ve geliri yüksek olacaktır. Kadınlar bir iş kurmadan önce iş fikri bulmak için şu soruların cevaplarını aramalıdır:
  • Boş vakitlerimi nasıl değerlendirmekten hoşlanıyorum?
  • İşe dönüştürebileceğim bir hobim var mı?
  • Çalışmak istiyor muyum?
  • Hangi konularda başarılıyım?
  • Ne iş yapmak istiyorum?
Bu soruların cevaplarına göre bir iş kurmak artık hayal olmayacak. Peki kadınlar, girişimcilik için hangi fikirleri kullanabilir? Sizlere bu yazımızda kadınlar için iş kurma fikirlerinden bahsedeceğiz.

EVDEN ÇALIŞMAK İSTEYEN KADINLAR

Evde boş oturmak yerine bir şeyler üreterek, hem kendisine hem de ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen kadınlarımız şu gibi işlerle uğraşabilir:
El işi: El yapımı ürünler kadınların en çok sevdiği aynı zamanda hobi olarak da yaptığı işlerdir. Kazak, eldiven, çanta, atkı, cüzdan gibi el emeği ürünler aynı zamanda satış anlamında da iyi getirisi olan ürünlerdir.
Marmelat, reçel ve turşu yapımı: Son zamanların en önemli trendlerinden birisi de sağlıklı yaşam ve doğal ürünler. İnsanlar artık fabrikasyon yiyeceklerden uzak durmaya çalışıyor. Bu nedenle iş kurmak gibi bir fikri olan kadınlar, organik ürün üreterek iyi bir gelir elde edebilir. Bu organik ürünler arasında reçel, turşu, marmelat ve çeşitli soslar bulunuyor. Kadınlarımız ufak ufak bu tip ürünler üretmeye başlayarak, kendi markalarını kurabilir.
Mantar üretimi: Son yılların favori yiyeceklerinden birisi olan istiridye mantarı, kadınların işgücüne katılımını sağlayan önemli gıdalardan birisidir. Eğer bitki yetiştirme gibi bir hobiniz varsa istiridye mantarı üretmeye başlayabilirsiniz.
Doğal kozmetik ürünleri: Bitkisel kozmetik ürünleri, hem kadınların hem de erkeklerin favorilerinden birisi haline geldi. Özellikle bitkisel krem ve parfümler cildi hassas olan herkesin aradığı şeylerden. Bu nedenle evde bitki karışımlarıyla organik ve sağlıklı kozmetik ürünleri üreterek, kendi markanızı yaratabilirsiniz.
Kurutulmuş meyve satışı: Sağlıklı beslenmek isteyen herkes, kurutulmuş sebze ve meyve tüketmek istiyor. Kendinize küçük bir sebze meyve kurutucu fırın alarak başlayabileceğiniz bu işten iyi bir gelir elde etmeniz mümkün.
Blog yazarlığı: Kadınların evde oturarak rahat bir biçimde yapacakları bir diğer iş de blog yazarlığı. Örneğin denediğiniz ürünler hakkında makale yazın ya da kadınlar hakkında bir blog olsun, tıklandıkça reklam alma ve gelir elde etme olasılığınız da yükseliyor.
Kutu abonelik hizmetleri: Son zamanların en çok tercih edilen trendlerinden birisi de kutu abonelik hizmetleri. Sizler de evde konsept kutular hazırlayarak satışını yapabilir ve kendi markanızı yaratabilirsiniz.
Takı tasarım: Takı tasarım hizmeti de kadınların tercih ettiği iş kollarından birisi. El becerinize ve yaratıcılığınıza güveniyorsanız, takı üretip internet üzerinden satışını yaparak kısa sürede iyi bir gelir elde etmeniz mümkün.
Sağlıklı gıda dükkanı: Sağlıklı yaşam konusuna ilgi duyuyorsanız, neden bundan para kazanmayasınız? Kadın girişimcilik fikirleri arasında  önemli bir noktada bulunan sağlıklı gıda dükkanında kendi ürettiğiniz doğal, organik ve sağlıklı yemekleri ve besin maddelerini satabilir, kısa sürede kendi markanızı da yaratabilirsiniz.
Vintage kıyafet satışı: Bildiğiniz gibi son günlerde nostaljiye geri dönüş var. Kendinize ufak bir dükkan açarak, sağdan soldan topladığınız eski vintage kıyafetlerin satışını yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu dükkanı online bir pazarla da destekleyerek daha çok insana da ulaşabilirsiniz.
Kişiye özel tasarımlar: Kendi dükkanınızda eğer el yeteneğiniz ve yaratıcılığınız da varsa kişilere özel konsept ürünler hazırlayarak, satışa sunabilirsiniz.

Tüm bu fikirler kadınlara yeni iş fırsatları oluşturmaktadır. Eğer siz de kadın girişimciler ağına katılmak ve becerilerinizi nakite çevirmek istiyorsanız bu fikirleri gözden geçirmelisiniz. Kadınların mutlaka işgücüne katılımı desteklenmelidir. Bu şekilde toplumdaki eşitsizlikler de yavaş yavaş giderilmeye başlanacaktır.

Sizler de kendi iş fikrinize güveniyor ancak desteğe ihtiyaç duyuyorsanız sitemizde yer alan girişimcilik desteklerine göz atabilirsiniz.

Yorumlarınızı, sorularınızı ve eklemelerinizi lütfen yorumlar kısımına yazınız, bilgi paylaştıkça çoğalır.