İnternetten Para Kazanmak: Makale Yazarlığı

Değerli Dostlar;
Tüketime dayalı günümüz dünyasında artan beklenmedik giderler (bir anda artan faturalar, yeni ihtiyaçlar) kişileri daha çok para kazanma zorunluğuna sokuyor. Sabit bir maaşınız var, ne güzel, ancak dönem dönem giderlerinizin artması sizi ek işlere yöneltiyor olabilir ya da iş bulamamışsınız vaktiniz var değerlendirmek istiyorsunuz. Bu ek iş arayışında internetten para kazanma fikri gün geçtikçe artmakta bu konuda arz ve talep noktasında ciddi bir artış olmaktadır.

Bu yazımızda bir hayli eğlenceli ve ev konforunda internet üzerinden yaparak para kazanabileceğiniz bir ek işten bahsetmek istiyoruz. Çok okuyor, biraz da entelektüel yönünüz kuvvetliyse bu ek iş belki de tam size göre. Evet, çok gezerim, çok bilirim, araştırmacı kişiliğim ön plandadır, meraklıyımdır diyenler için tadından yenmez bir iş: Makale yazarlığı. Sizlere bu paylaşımımızda makale yazarlığı nedir? Neler yapar? İnternetten makale yazarlığı yaparak nasıl para kazanılır?  Sorularının cevaplarını vermek istiyoruz. İşin ilginç tarafı da şu an bu yazıyı yazan yazarın da ve sitemizde yazı paylaşan diğer yazarların da yaptığı iş de aynı iş, yani makale yazarlığı.

Şimdi gelin makale yazarlığı neymiş adım adım irdeleyelim.

Makale yazarı nasıl olunur?
Öncelikle makale yazarı olmak için herhangi bir eğitim şartı aranmaz. Konusunda akıcı bir şekilde içerik üretebilen herkes makale yazarı olabilir. Makalede en önemli noktalar makalenin kendine has olması, bilgi içeriğine sahip olması, imla kurallarına uygun yazılmış olmasıdır. Bu özellikleri sağlayan herkes makale yazarı olabilir.

Makale Yazarlığı Nedir?
Günümüz dünyasında en büyük akıl hocamız arama motoru google’dan, aklımıza ne gelirse birbirimizden çok onlara danışıyoruz. Belki de gün içinde en çok yazıyı internetten okuyoruz kim bilir? Peki bu kadar yazıyı, paylaşımı internette paylaşıma kim sokuyor? Tabi ki makale yazarları. Makale yazarları herhangi bir konuda kendi bilgi birikimi ve tecrübesine bağlı olarak özgün içerik üreten kişiler olarak tanımlanmaktadır.

Birkaç örnek…
Bir yazarın tatil anılarını okuyoruz, gideceğimiz yerler için fikir alıyoruz. Hele bu yazar mesela çocuklu ise; çocukları ile tatilde hangi otelleri tercih etti, ne kadar ödedi, çocuklarla zorlandı mı zorlanmadı mı? Bunların cevaplarını sayısız gezi makalesinde bulabilmek mümkün.

Bir yazarın kitap tanıtımını okuyoruz, belki almayı düşündüğümüz o kitap ile ilgili ön bilgi ediniyoruz. Belki çok beğeniyor, kitabı yazarın önerisiyle alıyor ya da kitabın aslında bize pekte hitap etmediğini düşünüyor satın alma işini erteliyoruz.

Teknoloji meraklısı bir yazarın makalesini okuyoruz. Yeni çıkan akıllı telefonların artık tuş kilidi açmak için yüz tanıma kullandıklarını okuyoruz. Yüz tanıma teknolojisini merak edip birde onunla ilgili bir makale aramaya başlıyoruz.

Bazen de sadece hayat üzerine yazan, sorgulayan bize biraz farklı bakmamızı sağlayan bir makale okuyor. Kendimizi sorgulamayı öğreniyoruz. Makale yazarlığı ile ilgili örnekler çoğaltılabilir. Siz de herhangi bir konuda ortalama üstü bilginiz olduğunu düşünüyor bir iki kelam da ben edebilir, insanlara hem faydalı olur hem de ek gelir elde edebilirim diyorsanız belki de bu iş size göredir.

Makale Yazarlığı ile internetten nasıl para kazanabilirim?
İnternette makale yazmak diye arattığınızda birçok yol gösterici site bulabilirsiniz. Bu sitelere üye olup makale başına ücret alabilirsiniz. Bir meyve ismini kendi ticari markası olarak kullanan bir web sitesine üye olursanız metin yazarlığı, senaryo yazarlı, reklam yazarlığı gibi birçok fırsatı görebilirsiniz. İnternette kalite içerik arayan internet kullanıcılarının sayısının artmasıyla makale yazarlığının elde edeceği gelirin de artacağı aşikârdır. Dolayısıyla internetten para kazanma yöntemi olarak makale yazarlığının geleceği parlaktır.

Makale yazmaya yeni başlayanlar için internette karşılaşacağınız ücretler belki düşük olabilir ancak yazmaya başladıkça belli bir seviyeye ulaştığınızda gelirinizi daha çok arttırabilirsiniz. Dergi ve gazetelere makaleleriniz gönderebilir part time olarak gelir elde edebilirsiniz. Makale yazarlığında sabırlı olmanızı da şiddetle tavsiye ederiz zira ilk başlangıçta yazılarınız çok okunmayabilir, zorlanabilirsiniz ve elde ettiğiniz düşük gelir sizi demotive edebilir, bu durumlar asla sizi yıldırmasın. Yazı kaliteniz ve yazı yazma hızınız arttıkça gerek arama motorları gerekse de oluşturacağınız kitleniz size olumlu dönüş yapacaktır. İnternetten para kazanmayı kısa vadeli olarak asla düşünmeyin bu iş ciddi emek ister. Kendinizi geliştiriseniz uzun vadede makale yazarlığı ile internetten hatırı sayılır paralar kazanabilirsiniz.

Önemli bir not: Makale yazarlığı yapmaya karar verdiyseniz acımasız eleştirilere de hazırlıklı olmalısınız. Okuyucuyu her daim memnun etmek güçtür o nedenle eleştirileri kendi eksikliklerinizi görmek için bir ayna gibi kullanın.

Bu makale yazarlı oldu mu?
Yorumlarınızı bekliyoruz.  

Yorumlar

Unknown dedi ki…
Ingilizce makale yazmanin getirisi nasil? Teşekkür ederim
KOBİ GİRİŞİM dedi ki…
Merhaba;
Yabancı dilde yazılan makalelerin getirisi daha yüksektir.
Unknown dedi ki…
Bir işletmede 6yildir çalışmaktayım Kobi desteginden faydalanabilir miyim
KOBİ GİRİŞİM dedi ki…
Nitelikli eleman desteği kapsamında yararlanamazsınız. Başka bir destek başvurunuz varsa yazın lütfen