Solucan Gübresi Üreticiliği

Değerli Dostlar/Girişimci Adayları;
Organik tarımın artmasıyla beraber organik gübre konusu önem kazanmaya başladı. Diğer taraftan toplumda çevre konusunda artan duyarlılık, özelikle belediyeler gibi toplum yararına çalışan yapıları atıkların doğal yoldan bertaraf edilmesine yönelik arayışlara itmektedir. Bu noktada solucan yetiştiriciliği hem kolay üretim yapılabilmesi hem de ilk yatırım maliyetinin düşük olması sebebiyle öne çıkan alternatifler arasına girmiştir. (Küçük bir not: Solucanın balıkçıların vazgeçilmez yemleri arasında olduğunu, ülkemizde çok gelişmese de yurt dışında bu alanda ciddi pazar olduğunu unutmayalım.)   


Organik Gübre


Bu yazımızda son yılların en revaçta olan gübre üretim çeşidi olan Solucan gübresi nedir nasıl üretilir konusuna değineceğiz. İlk olarak solucan gübresinin neden bu kadar değerli olduğunu açıklayalım. Doğal atıklarla (Meyve, sebze vb.) beslenen solucanların gübresi normal bir toprağa oranla 5 kat nitrojen, 7 kat fosfor ve 11 kat potasyum içermektedir. Bu özellikleri nedeniyle solucan gübresi toprağın yapısını, sebze ve meyvelerin tadını iyileştirmektedir. Aşağıda yer alan fotoğrafta sağ tarafta yer alan bitkilere solucan gübresi verilmiştir. Solucan gübreli topraktan beslenen bitkilerin nasıl geliştiği görülmektedir.

Organik Gübre Etkisi

Öncelikle bu iş için kullanılan solucanlar için çeşitli türler mevcut ancak en revaçta olan türlerden bir tanesi Kırmızı Kaliforniya (Eisenia fetida) solucanıdır.

Solucan


Bu solucan çeşidi bir kültür solucanıdır ve çok hızlı ürer yaklaşık 3 ayda sayılarını %50 oranında arttırabilirler. Bu tür solucanların daha çok tercih edilmesinin başlıca sebeplerinden biri de solucanın iyi beslenme durumunda tüketimlerinin ortalama olarak yarısını gübre olarak dışarı atabilirler. Bu noktada organik üretim yapanların en çok dikkatini çeken konu ise bu gübrenin azot, potasyum, fosfor ve kalsiyum bakımından zengin olması ve doğal yollardan üretilmesidir.

Peki, bu solucanlar ne yer ne içer ve nasıl yetiştirilir?

Solucanlar için çürümüş meyve sebze, saman, ot, talaş ve hayvan gübresinden karıştırılarak hazırlanan mama solucanlara verilebilir. Yağ, kemik, et, tereyağı ve yoğurt gibi hayvansal besinler asla solucan yemi olarak verilmemelidir. Yemler karanlık tarafta yani yüzeyin alt tarafında kalacak şekilde verilebilir zira solucan karanlık tarafa yönelmektedir.

10 Bin solucanınız yaklaşık 5 kg ağırlığında olmakla beraber ortalama günde 2.5 kg mama tüketirler. Yazımızda bahsettiğimiz gibi tükettiklerinin yarısını gübre yapmaları durumunda günde 1.25 kg gübre elde edilmiş olur.

Solucan nerede yetiştirilir?

Solucanların yetiştirilme alanları ise nemli ve karanlık yerler olarak sıralanabilir. Ancak solucanların hassas hayvanlar olduğunu düşünürsek hava sıcaklığının en uygun tutulduğu yerlerde yetiştirilmeleri gereklidir. Özellikle soğuktan yalıtılmış betonarme yapılar bu iş için uygun olabilecek yerlerdir. Metre kareye ortalama olarak 25 bin solucan bırakılabilir. Solucanların kaçmasını önlemek amacıyla yetiştirilme alanları izole edilmelidir.
Solucan Odası

Peki, solucan gübresi piyasa da ne kadara satılır?

Solucan gübresinin kg fiyatı ortalama olarak 2.5 TL’dir. Ancak piyasada kg fiyatını 4 TL’ye kadar satan firmalar da bulunmaktadır.
 Son olarak solucan gübresi üretimi ilk başlarda sabır gerektiren bir girişimdir. Bu alanda birçok başarı hikâyesi göze çarparken başarının anahtarının çok çalışmak ve iyi pazarlama ağı kurmaktan geçtiği unutulmamalıdır. (Küçük bir not2: Ne iş yaparsanız yapın müşteri kraldır ve bir işletme için en önemli konu satış yapmaktır.)
Bu konuda girişimde bulunmak değerli dostlarımıza işe başlamadan Türkiye Solucan Gübresi Üreticileri Derneği gibi bu alanda bilgiler veren organizasyonlarla iletişime geçmelerini ve iyi araştırma yapmalarını tavsiye ediyoruz.
Ayrıca KOSGEB gibi kuruluşların solucan gübresi üretimi için desteklerde bulunduğunu da hatırlatmak isteriz.

KOSGEB Girişimcilik desteği hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorumlar