KOSGEB Tanıtım (Katalog, Broşür) Desteğinden Nasıl Yararlanılır? 2018

Değerli İşletme Sahipleri/Girişimciler;
Hepimiz ürettiğimiz ürün ve hizmetleri daha fazla satabilmek, yeni pazarlara açılabilmek, bu pazarlarda kalıcı olmak ve maksimum kar elde etmek istiyoruz. Bu amaçla fuarlara katılıyoruz, internet siteleri üzerinden ürünlerimizi tanıtıyor, sosyal medya üzerinden pazarlama stratejileri oluşturuyoruz. Bütün bu uğraşlarımızın sebebini, daha fazla satış yapmak ve karımızı arttırmak oluşturuyor.

Satış ve pazarlama stratejilerinde olmassa olmaz araçlardan biri de kataloglardır. Katalog hem kalıcıdır hem de ürün ve hizmetlerin tüketiciye sunulmasında çok pratiktir. Her ne kadar dünyamız dijitalleşse de geleneksel kullanıcılar için basılı materyaller yani kataloglar hala önemini korumaktadır. Nitekim bazılarımız için e-kitaplar basılı kitapların yerini alsa da çoğu tüketici hala basılı kitap almayı tercih etmektedir.


Özellikle ürün gamı geniş olan KOBİ'ler için katalog bastırmak oldukça maliyetli olmaktadır. Sayfa sayısına bağlı olarak bazı katalogların maliyetinin 100 TL'ye yakın olduğu görülmektedir. Bu maliyetin farkında olan KOSGEB bu konuda da KOBİ'lerin yanındadır. KOBİ'leri geliştirmeyi ve uluslararası rekabette avantajlı kılmayı kendine misyon edinen KOSGEB, Tanıtım Desteği ile katalog bastıracak KOBİ'lere destek vermektedir. Şimdi gelin bu destekten nasıl yararlanılabileceğine ilişkin detayları açıklayalım.

Destek kapsamı;
  • Ürün kataloğu bastırımı,
  • Yurt dışında yayınlanan veya dağıtılan basılı yayınlara reklam verme giderlerini, 
  • Web/Mobil Tabanlı tanıtım giderlerini kapsar.
Destekten yararlanabilmek için işletmenin Yurt İçi Marka Tescil Belgesi olması zorunludur.

Bastırılacak Kataloğun özellikleri;
  • En az 8 sayfa, en az 4 renk baskılı, 
  • İşletmenin markası/unvanı, iletişim bilgileri, ürün/hizmet bilgileri, 
  • Basım tarihi ve basımı yapan işletmenin/hizmet sağlayıcının adının bulunması, 
  • Destek kapsamında bastırılacak katalog sayısı en az 1.000 adet olması gerekmektedir.
Destek Limiti;
  • Her bir ürün kataloğu için işletmeye sağlanacak desteğin üst limiti 5.000 TL’dir. 3 Yıl içerisinde toplam 10.000 TL'ye kadar destek alabilirsiniz.
Önemli not: Kataloğun en arka sayfasında  KOSGEB logosu ve İnternet bağlantısının yer alması gerekmektedir.

KOSGEB mevzuatında yapılan değişiklikle birlikte broşür desteği yürürlükten kaldırılmıştır.

kosgeb katalog logo


Değerli dostlar 2018 yılında yapılan köklü değişikliklerle KOSGEB Destek Ödeme taleplerini de sistem üzerinden almaktadır. Bu hatırlatma ile birlikte şimdi destekten nasıl yararlanılacağına dair süreci adım adım özetleyelim.

1-  KOSGEB web sitesinden KOSGEB veri tabanına kayıt olunur.
2- KOSGEB web sitesinden  KOBİ Beyannamesi doldurulur ve ilgili KOSGEB Müdürlüğüne teslim edilir.
3- KOSGEB web sitesinden Genel Destek Programı Taahütnamesi doldurulur ve KOSGEB Müdürlüğüne teslim edilir.
4-  KOSGEB web sitesinden sitesinden Genel Destek Programı kısmından Tanıtım Desteği başvurusu online yapılır
5- KOSGEB web sitesinden  adresinden Destek Ödeme Talep Formu düzenlenir ek evraklarla birlikte sisteme yüklenerek onaylanır. KOSGEB Müdürlüğünce destek ödemeniz gerçekleşir.


KOSGEB Fuar Desteğinden yararlanmak isteyen işletmelerimiz Fuar Desteği ile ilgili yazımızı okuyabilir.

Değerli dostlar;
KOSGEB Genel Destek Programı kapsamında yeni başvuru kabul etmemektedir. Genel Destek Programı yerine çıkarılan  İşletme Geliştirme Destek programında maalesef tanıtım desteği yoktur.

Değerli okuyucularımız;
Yazımızdan ayrılırken yorumlar kısmına görüş, soru ve önerilerinizi bırakırsanız çok memnun oluruz. Misafir olduğunuz evden ayrılırken kapıda “teşekkürler, görüşmek üzere, hoşçakal” demiyor musunuz, bu da aynı şey. Yorumlarınızı bekliyoruz...

Son Güncelleme: Değerli dostlar bu destek Eylül 2018 tarihi itibariyle kaldırılmıştır. Destek başvurusu kabul edilen işletmeler destek ödeme talebine bulunabilecek buna karşın yeni başvuru yapılamayacaktır.