KOSGEB Fuar Desteğinden Nasıl Yararlanılır?


Değerli Dostlar;
KOSGEB, KOBİ ve Girişimcilere Yurt İçi Fuar Desteği kapsamında 50 Bin TL’ye kadar geri ödemesiz (Hibe) destek vermektedir. Yurt içi fuarlara katılarak ürün ve hizmetlerini geniş kitlelere duyurmak isteyen KOBİ’lerin bu destekten mutlaka faydalanmasını tavsiye ediyoruz.Bu destek, KOSGEB tarafından destek kapsamına alınan ve katılım sağlanacak fuarlarda, Fuar Organizatör Kuruluşundan temin edilen; Fuar Organizatör Kuruluşundan temin edilen; boş alan (yer) kirası ile standart stand konstrüksiyonu ve dekorasyonu giderlerini kapsar.

KOSGEB tarafından destek verilen fuarların listesi KOSGEB Web sitesinde yayınlanmaktadır. Bu adreste fuarların Uluslararası İhtisas / İhtisas statüsünde olup olmadığı bilgisi de yer almaktadır.

Yurt İçi Fuar Desteği Destek üst limiti:

·         Yurt İçi Uluslararası İhtisas Fuarlarında 250 TL/m²,
·         Yurt İçi İhtisas Fuarları ve İzmir Enternasyonal Fuarı’nda 150 TL/m²’dir.
·         IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda m² başına 1.000 TL olarak uygulanır

Desteğin yararlanma koşulları aşağıda sıralanmıştır.

1.       Destekleme alanı her bir fuar katılımı için işletme başına azami 50 m²’dir.
2.       Makine, mobilya, mermer gibi büyük ürün sergileme alanına ihtiyaç duyulan işkollarında gerçekleştirilecek Yurt İçi Uluslararası İhtisas Fuarlarında, işletme başına azami destek alanı KOSGEB tarafından 100 m²’ye kadar arttırılabilir.
3.       Destekten yararlanmak isteyen işletmenin, fuar başlama tarihinden en geç 3 (üç) iş günü öncesine kadar başvuru yapması esastır.
4.       KOSGEB tarafından destek kapsamına alınan yurt içi fuarlarda; Meslek Kuruluşları tarafından üyelerini yararlandırmak amacıyla Fuar Organizatör Kuruluşundan alan kiralanması durumunda da işletmeler bu destekten faydalanabilir.
5.       Fuarın, KOSGEB Müdürlüğü’ne yapılan destek başvurusunun uygun bulunmasından sonra gerçekleşmiş olması kaydıyla, fuar firması ile yapılmış olan fuar başvuru/katılım formu tarihi ve ödeme tarihinin Genel Destek Programı süresi içinde olup olmadığına bakılmaz.
6.       İşletmenin program süresince en fazla 4 fuara katılımına destek verilir.

Şimdi gelin Yurt İçi Fuar Desteğinden Nasıl Yararlanılır sorusunun cevabını madde madde sıralayarak açıklayalım.

1.                www.kosgeb.gov.tr adresindeki E-KOBİ linki üzerinden KOSGEB veri tabanına kayıt olunur ve KOBİ Beyannamesi doldurulur.
2.                www.kosgeb.gov.tr adresindeki E-KOBİ linki üzerinden İşletme Geliştirme Destek Programı Başvuru doldurulur.
3.                Başvurunun onaylanmasının ardından İşletme Geliştirme Destek Programı Taahütnamesi sistem üzerinden onaylanır.
4.                www.kosgeb.gov.tr adresindeki E-KOBİ linki üzerinden Yurt içi Fuar Desteği Başvuru Formu doldurulur.
5.                www.kosgeb.gov.tr adresindeki E-KOBİ linki üzerinden Yurt içi Fuar Desteği Ödeme Talep Formu (Fuara katıldıktan sonra) doldurulur, ek evraklar sisteme yüklenir ve onaylanır. Sonrasında destek ödemesi hesabınıza yatırılır.
Başvuruda İstenen EKLER:

1.              İşletmenin Meslek Kuruluşundan yer temin etmesi halinde Meslek Kuruluşu ile fuar Organizatör Kuruluşu arasında yapılan sözleşme

Ödeme Talebinde istenen EKLER:

1.              İşletme adına düzenlenmiş Organizatör Kuruluş/Meslek Kuruluşu faturası, (E fatura ise XML sorgusu da istenir.)
2.              Fatura tutarının ödendiğini gösterir banka dekontu (Banka kaşe imzalı)
3.              İşletmenin SGK Borcu Yoktur Yazısı,

KOSGEB Fuar Desteğinden Nasıl Yararlanılır? KOSGEB Fuar Desteğinden Nasıl Yararlanılır? Reviewed by KOBİ GİRİŞİM on 13:47:00 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.