İş Kurmak mı? İş Aramak mı?

Değerli Dostlar;
Hepimiz - eğer ki aileden zengin değilsek - para kazanmak zorundayız. Ailemizin giderlerini karşılamak, ev & araba alabilmek, tatile çıkabilmek vb nedenler bizi çalışmaya zorlayan nedenlerdir. Gereksinimlerimizi karşılayabilmek için çalışacağımız işte kazanacağımız para çok önemlidir. Para kazanmak için iki yol var bir yerde ücretli olarak çalışmak veya girişimci olarak iş kurmakKonuyu açalım.

Son zamanlarda özellikle genç işsizlik oranlarının artması ile birlikte “İş aramak mı? İş kurmak mı?” ikilemi tekrar gündeme geldi. Gençlerin iş kurmasını arttırmak amacıyla “İş aramayı bırakın, girişimci olun.”, “Mezun olduktan sonra  aramayın, iş kurun. İş kurmak iş aramaktan daha kolaydır.” tavsiyeleri ünlü iş adamlarımız tarafından sıklıkla dile getirilmeye başlandı. Özellkle genç girişimci adayları için bu tavsiyelerin dikkate alınmakla birlikte ihtiyatlı olmakta fayda olduğunu düşünüyoruz.


Gençlerimizin girişimciliğe yönlendirilmesinin esas sebebi genç işsizliğinin çok yüksek olması. OECD ülkeleri arasında genç işsizliğinde birinci sıradayız. OECD’nin Temmuz 2016 tarihli raporuna göre 15-29 yaş arası eğitim, kurs görmeyen ve istihdam edilmeyen (NEET) gençlerin oranı %29,8. Neredeyse her üç gençten biri işsiz. Bu oran OECD ortalaması olan %14,6’nın iki katından fazla. Raporda genç işsizliğinin nedeni mesleksizlik ve beceri eksikliği olarak gösteriliyor.

İş aramak…

Bugün ülkemizin en fazla cv (özgeçmiş) havuzuna sahip olan kariyer.net sitesinde verilen ilanlara baktığınızda işe alınacak bir kişi için 3.000 – 3.500 kişinin başvuru yaptığını görüyoruz. Her bir adayın şansı 1/3500. Ekmek aslanın midesinde desek yanlış olmaz.

iş aramak


İş bulamadık haydi girişimci olalım…

Hepimizin aklından en azından bir kere “kendi işimin patronu olayım” düşüncesi geçmiştir. Girişimci adaylarının motivasyonunu öncelikle daha çok gelir elde etmek sonrasında da bağımsız olmak oluşturmaktadır. Girişimcilik dışardan bakıldığında tozpembe gözükse de işin içine girdiğinizde zengin olmak bir yana ayakta kalabilmenin bile çok meşakkatli olduğunu görürsünüz. Öyle ki girişimci olmak işletmedeki her şeyden sorumlu olmak demektir. Uzun çalışma saatleri, hafta içi hafta sonu mesai demektir. İşle ilgili bana ne deme lüksünüz yoktur. İyi günde dostunuz çok kötü günde yalnızsınızdır. Girişimciliğin güzel tarafı işe istediğiniz zaman gitme, kendi kararlarınızı alabilme ve günün birinde zengin olabilme ihtimalidir.

Girişimci olmasak da bir iş yerinde çalışan olsak…


Bazılarımız da “azıcık aşım ağrısız başım” düşüncesiyle maaşlı bir işe girip çalışmayı tercih edebilir. Bir işte çalışmak hele ki kurumsal bir firma ise tadından yenmez. Mesai saatlerinin düzenli olduğu, sadece kendi işinizden sorumlu olduğunuz, maaş ve sosyal hakların dolgun olduğu bir işte çalışmak girişimcilik belirsizliklerine kıyasla tercih edilebilir. 

İş Kurmak mı? İş Aramak mı? …

Yukarıda verdiğimiz bilgilerden sonra iş kurmak ile bir işte çalışmanın avantajlı / dezavantajlı yönleri aşağıdaki tabloda ele alalım.GİRİŞİMCİ – ÇALIŞAN KARŞILAŞTIRILMASI

Kriter
Girişimci
Çalışan
Gelir
Düzensizdir. Bazen çok bazen hiç gelir elde edemeyebilirsiniz.
Sabit bir geliriniz vardır. Yıllar geçse de çok fazla artış olmaz.
Mesai Saatleri
Düzensizdir, yoğundur. Ancak çalışma saatlerinizi siz belirlersiniz.
Mesai saatleri bellidir.
Risk
Tüm malvarlığınızı kaybetme riski her an vardır.
Tazminatınızın yok olması veya işinizi kaybetmenizdir.
Statü
Girişimci olmak havalıdır.
Sıradansınızdır.
İş – Hayat Dengesi
Hayatınız işinizdir. Çalışanlarınızın sorunları da sizin sorununuzdur.
Mesai saatinden sonra özgürsünüzdür. (Her işte değil tabiki)

Sonuç…

Tablodan da görüleceği üzere hayatla sürekli bir mücadele içinde olup bağımsız olmayı tercih ediyorsanız girişimci olmak sizin için daha uygun bir seçim olacaktır. Buna karşın çalışmak sizin için sadece gelir elde etmekse, kendi işimi yapar gerisine karışmam diyorsanız, hayatınızın anlamını iş ve para oluşturmuyorsa sizin için bir firmada çalışmak daha uygundur. Ancak kendinize uygun bir iş bulamıyorsanız ve iş bulma ümidiniz giderek azalıyorsa her daim girişimci olabilirsiniz.


Not: TÜBİTAK, KOSGEB gibi kurumlar girişimciliği özendirmekte ve destek vermektedir. Girişimci olmaya karar verdikten sonra devletimizin verdiği desteklerden yararlanabilirsiniz. Bu konudaki ayrıntılar için yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Yorumlar