İşletmelerde Nitelikli Personel İstihdamı

KOBİ’ler yapıları itibariyle geleneksel iş modelleri ile yönetildiklerinden kar marjları düşük işletmelerdir. Düşük kar marjı, büyük oranda katma değerli mal/hizmet üretememek ile ilgilidir. İşletmelerin kar marjlarını arttırmak için inovasyon şarttır. İnovasyonun ile işletme farklı ürün/hizmetler sunarak mevcut ve olası müşterilerin beğenisi, dolayısıyla işletmenin geliri artacaktır.Peki, KOBİ'lerde inovasyon (para kazandıran yenilikler) nasıl yapılır? 

İnovasyon yapabilmek için gereken sermaye beşeri sermayedir. Yani nitelikli, kalifiye, yaratıcı fikirlere sahip personel istihdam edebilmektir.  Düşünce ufku geniş, işine tutkulu personelin işletmeye değer katacağı şüphe götürmez bir gerçekliktir.

Şimdi karşımıza “KOBİ’lerde nitelikli personel neden çalışsın?” sorusu çıkıyor. 

Bu sorunun cevabını kendimizi iş arayan, dil bilen, iyi okullardan mezun biri gibi düşünüp aramaya çalışalım. Nitelikli bir personel öncelikle kurumsal, kendisine değer veren, özlük hakları doygun bir işte çalışmayı hedefler. Bu tutum rasyoneldir. Hepimiz maaşı iyi, rahat bir işte çalışmak isteriz. Ancak bazı durumlarda (yeni mezun vb.) ne kadar nitelikli olursanız olun kurumsal firmalarda iş bulamazsınız. Ayrıca ülkemizde artan işsizlik oranları da iş bulmayı gün geçtikçe zorlaştırmaktadır. Bu durumda özellikle yeni mezunlar için KOBİ’lerde çalışmak tecrübe kazanmak açısından yararlı olabilir.

Bu konu ile alakalı olarak Türkiye’nin en büyük iş makinası distiribütörlerinden biri olan işletmede (KOBİ) geçen iş görüşmesinin detaylarını sizlerle paylaşmak istiyorum. 

İş arayan kişi; iyi bir üniversitede doktora yapan, mühendislik tecrübesi olan, İngilizce bilen bir mühendis.

Aranılan pozisyon servis mühendisi. İş tanımı; ayın en az 10-15 günü şehir dışında olmak üzere, iş makinalarının bakımı/onarımı ve ilk kurulumu. Bakım onarım derken ekip falan da yok. Mühendis tek başına ülkemizin bir ucuna gidecek karda kışta her türlü hava şartında tulumu giyip tamirci gibi çalışacak. İş zorlu, meşakkatli. En büyük sıkıntı düzenli bir iş olmaması bugün İstanbul’dasın yarın Artvin’de bir sonraki gün İzmir’de. Ailesi olan biri için çok ama çok zor bir iş. 

Başvuru yapan mühendis için işin teknik kısmı zor değil. Tulumu giyer çalışırız sıkıntı yok görüşünde en büyük problem düzensiz bir iş olması. Neyse konu özlük haklarına geliyor. Mühendis ücreti soruyor. Bu kadar meşakkatli bir işi için ne kadar ücret vereceksiniz? Beklentisi minimum 3.000 – 4.000 TL civarı. Teklif edilen ücret ise sadece 2.000 TL + şehir dışında geçirdiğin gün başına 50 TL yani ortalama 2.500 TL civarı. Ayrıca bir araç ve şirket telefonu veriliyor. Mühendis sormadan edemiyor "Bu kadar zor, meşakkatli bir işe bu ücret az değil mi?". Mülakatı yapan kişinin cevabı “20 yıldır bu firmada çalışıyorum sadece 11 hafta izin yaptım, benim burnum çok sürtüldü sizin de burnunuz sürtülmeden para vermem. Zam oranı nasıl olur sorusuna maksimum %10-%15 olur diyor. Ancak 5-6 sene sonra bu firmadan para kazanmaya başlarsın diyor. 

Mühendis ben size haber veririm diyor ve hayal kırıklığı içinde işsiz geçen günlerine devam ediyor.

Kıssadan hisse; bir işletme zor şartlarda kalifiye eleman çalıştırmak istiyorsa hakkını vermelidir. Bu kural ister KOBİ ister büyük işletme olsun değişmez, aynıdır. Çalışanın hakkını vermezsen o firmada ne mühendis kalır ne tekniker. Aslında bu durumdaki işverenin sürekli personel alıp, eğitip kaybetmesi ile oluşacak maliyet ilk başta verilmesi gereken ücret ile karşılaştırıldığında son derece yüksektir. İşin ilginç tarafı mülakatı yapan kişinin bunu görmek istememesi ve kendi kendine bu mühendisler bu firmada neden çalışmıyor diye düşünmesi. İşin özü; KOBİ'ler dolgun ücret verip nitelikli personel çalıştırmaya biraz daha istekli olmalıdırlar. İlk etapta o personelden verim alamayabilirler ama ilerleyen süreçte kazanan yine KOBİ olacaktır. 


NOT: KOBİ’lerin nitelikli eleman istihdamı arttırmak için KOSGEB’in Nitelikli Eleman desteği bulunmaktadır. Bu destek ile personelin net maaşının yarısı KOSGEB tarafından karşılanıyor. Devletimiz bu sorunu görmüş ve çözüm geliştirerek destek mekanizması sunmuş. Tüm KOBİ’ler bu destekten faydalanarak nitelikli eleman açıklarını kapatabilirler.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteğinden nasıl yararlanabilirim diyenler yazımızı okusunlar lütfen:


http://www.kobigirisim.net/2016/10/kosgeb-nitelikli-eleman-istihdam.htmlYorumlar