Neden Girişimci Olunur?

Önceki yazılarımızda “Neden Girişimci Olunmaz?” konusunu irdeleyerek bir girişimci adayının içini karartabilecek hemen hemen bütün unsurları dile getirmiştik. Konuyu irdelerken gayemiz girişimci adaylarını girişimcilikten soğutmak, yıldırmak değildi tabii ki. Sadece girişimci adaylarına işlerini kurmadan karışılabilecekleri olumsuzluklara dikkat çekmek istedik.

Neden Girişimci Olunur?”


Girişimcilik potansiyelinin yüksek olduğu söylenen ülkemizde (?), TUSİAD’ın yaptığı bir araştırmaya göre her 100 yetişkin içindeki girişimci oranı; Meksika 18.7, Güney Kore 15, İrlanda 12, ABD 11.7. İngiltere 7.7, İsrail 6, Japonya 5.1, Türkiye 4.6.dır. Bugünkü yazımızda, girişimci oranının bu denli az olduğu ülkemizde girişimciliğe olumlu tarafından bakarak “Neden Girişimci Olunur?” konusunu tartışacağız.

3,5 Milyon işletmenin kurulu olduğu ülkemizde bu kadar kişinin bir bildiği vardır ki girişimci olmuşlar diyerek konuya girelim.


“Neden Girişimci Olunur?”

İş fikrinize tutku ile bağlıysanız,

Geminin kaptanı benim, işimle ilgili tüm sorumluk bende olsun diyorsanız,

Müthiş bir fikriniz var, kesin tutacak ve pazarda çok rağbet görecek diye düşünüyorsanız,

Çalışma saatlerimi ben belirleyeyim, çok çalışmakta az çalışmakta sizin bileceğiniz iş ise,

Pazarda çok ciddi fırsat varsa, (Fırsatçı Girişimcilik: Doğalgazın ilk kez geldiği illerde doğalgaz tesisatı işi yapmak gibi.)

Sabit bir getiri yerine bir gün çok zengin olabilme ihtimaline sahip bir iş yapma niyetiniz varsa, (Aylıklı olarak bir senede kazanabileceğiniz parayı bir günde kazanabilme şansının olması ve refah içerisinde yaşayabilme umudu güzeldir. Bizdeki girişimcilerin çoğunluğunun amacı haklı olarak zengin olmaktır.)

Eş, dost, akraba ve çevrem çok fazla ve ikna-iletişim kabiliyetiniz yüksekse, (Özellikle esnaf işletmeleri için çevre olmazsa olmazdır.)

Yönetim organizasyon sizin işinizse,

Sektöre tecrübe sahibiyseniz (ille tecrübe şart değil ama işe girişmeden önce o işin tozunu yutmak faydalıdır.),

Bu iş için gerekli sermayem var, sektöre yeni bir nefes getirmek şartsa (Ali Sabancı’nın Pegasus’u kurması.),Ürün/hizmet satıp parayı kasaya koymak çok keyifli geliyorsa, (Küçükken pazarda satış yapan bir çocuk olarak akşama doğru tüm ürünleri satıp kazanılan parayı tekrar tekrar saymanın verdiği haz bir başkadır.)

Çaldığım bütün kapılar yüzüme kapandı, girişimci olmaktan başka çareniz kalmadıysa (İş kurmak isteyen girişimcilerin önemli bir kısmının ihtiyaçtan-yapacak başka bir çaresi olmadığından iş kurduğunu görüyoruz.),

Bende başarabilirim, kendimi ispat etmek istiyorum gibi bir düşünceniz varsa, (Doğru bulmamakla birlikte çoğu girişimcide bu düşünce görülüyor. Kibir kötüdür…)

Genç yaşta emekli oldum, evde oturmak bana göre değil diyorsanız,

İlmimle topluma faydalı işler yapmak istiyorum gibi ulvi bir gayeniz varsa,

Girişimci Olunur.

Listeyi uzatmak mümkün, yorumlarınız yazıya renk katacaktır.

Not: Neden Girişimci Olunmaz? yazımızı da okuyarak Girişimci olmak veya olmamaya karar verebilirsiniz.

Yorumlar