Dekoratif Ev Yapımı Mum Üreticiliği

Değerli Dostlar;
Evimizin, işimizin, elektriksiz gecelerimizin vazgeçilmesi Mumlar. Evde elektrikler gidince yana döne aradığımız ama evimizdeki halinden sıyrılıp çeşitli şekillere, enfes kokulara bürünen, belki bir akşam yemeğine, bir can sıkıntısına eşlik eden gecemizi aydınlatan sırdaşlar.
Bu yazımızda ev yapımı mum üreticisi olmak için neler yapılabileceğini anlatarak kabataslak da olsa aklınıza bir çentik atmak niyetindeyiz. Kim bilir girişimci adayları belki bu fikir size göredir.


Mum yapmak için illa bir atölyeye sahip olmanıza gerek yok evinizin bir bölümünü bu işe ayırarak atölyenizi oluşturabilirsiniz. Tabiki evde ilgilenmeniz gerek bir çocuk yoksa. Halk eğitim merkezi kursları, meslek edindirme kursları, el sanatları kursları gibi çeşitli kursları takip ederek dekoratif amaçlı mum üretimi işini öğrenebilirsiniz.Biz yinede fikir vermesi açısından mumun nasıl yapıldığı konusunda kısaca bilgi verelim. Öncelikle mum yapımı için gerekli olan malzemeleri; stearin, parafin, renklendirici (pastel boya veya mum boyası), saf pamuklu ip ya da mum fitili, çiçek esansını temin ediyoruz.

Şimdi gelin mumun nasıl yapıldığına geçelim:

Parafini (Balmumu da olabilir.) bir kabın içinde kısık ateşte eritin. Stearini ekleyin. Boşluk olmasını engellemek için sıvı hale gelene kadar karıştırın. Renklendirici ve koku verici olarak mum boyası ve çiçek esansı ekleyebilirsiniz. Cam veya metal bir kabın içine fitili yerleştirin. Mumu kalıba dökerek 7-8 saat kadar soğumaya bırakın. Fitilin ucunu bir cm. kadar açıkta kalacak şekilde kesin. Mum kullanıma hazırdır. Mumun yapımı sırasında ve mum kullanırken çok çok dikkatli olmalısınız. Mum yapımı ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıda yer alan güzel videoyu izlemenizi tavsiye ederim.
Peki, nereden çıktı bu dekoratif mum imalatı?

Öncelikle imalatı kolay. Diğer taraftan ilk yatırım için çok fazla sermaye ihtiyacı yok. Çok fazla zamanınızı da almıyor. Hediyelik eşya dükkânları, çiçekçiler ve panayırlarda satışı yapılabilirliği çok fazla. Bir de el sanatları konusunda yeteneğiniz varsa ve hayal gücünüz genişse bu işte başarılı olma şansınız çok yüksek. Diğer taraftan bölgenizin turistik, yerel ve tarihi güzelliklerinin dekoratif mumlar ile sanat eseri haline getirip yapılması karlı bir iş modeli olabilir. Örneğin; Safranbolu, Trabzon, Kapadokya gibi yerlerde bu iş yapılabilir. Bu şekilde turistik eşya çeşitliliğinin artması da sağlanabilir.

Trabzon Valiliği ve Aliağa Belediyesi gibi kurumlar dekoratif mum imalatını destekleyerek eğitimler düzenlemeleri bu iş konusunda farkındalığın bir göstergesi. Bu kurumlar işi daha da ileri götürerek kendi işini kurmak isteyenler girişimci adaylarına Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi veriyor ve KOSGEB’den 60.000 TL'ye kadar Girişimcilik Desteği almalarına imkân sağlıyor. Her iki kuruma da alkışlarımızı gönderiyoruz.

KOSGEB'den 60.000 TL Girişimcilik desteği nasıl alabileceğine dair yazımızı siteden okuyabilirsiniz. Hayal gücü yüksek ve eli sanata yatkın olan girişimci adayları kim bilir belki bu iş size göredir.


Mum yapımı ile ilgili kaynak: Tübitak, internet

Yorumlar

İskender KEZER dedi ki…
Bende mum yapımına başlayarak ticaret hayatına atılmak istiyorum hiç sermayem yok ve kendimi ticaret pazarına nasıl atacağım konusunda bilgim yok nerden başlamalıyım destek olur musunuz
KOBİ GİRİŞİM dedi ki…
Merhaba İskender Bey;
Sermayeniz kısıtlı ise öncekikle KOSGEB girişimcilik eğitimi almanızı sonrasında işinizi kurmanızı tavsiye ederiz. Direkt olarak 5000 TL destek verilmektedir. (Şirketse 10.000)Girişimcilik desteği ile ilgili yazılarımızı mutlaka okuyun.