Başarılı Girişimcilerin Ortak Özellikleri

        Değerli Dostlar;
    Başarılı girişimcileri incelediğimizde karşılaştıkları problemler farklı olsa da temelde ortak özellikleri olduğunu görüyoruz. Haydi buyrun başarılı girişimcilerin ortak özelliklerini 5 maddede sıralayalım.
1.      Ekip: Bir işletmeyi başarıya götüren en önemli faktör kuşkusuz çalışanlar ve ortaklardır. İş sorumluluğuna sahip, donanımlı çalışanlara sahip işletmelerin başarılı olma ihtimalleri yüksektir. Örneğin; internet girişimcisi iseniz kıt kaynağınıza kıyıp yüksek maaşlarla iyi yazılımcı ve iyi grafikerler istihdam etmelisiniz. Konu hakkında bir söz: “Ucuz mal/hizmet alacak kadar zengin değilim.” Diğer taraftan vizyon sahibi ortakların oluşturacağı sinerji de işletmeye güç katan unsurlardandır.


2.      İşe odaklanma ve tutku: Girişimci için hayatın merkezi işidir. Ürettiği ürün/ hizmetlerin müşteri beklentilerine cevap vermesi girişimcinin öncelikle odaklanması gereken konuların başında gelmektedir. Girişimciler işlerine karşı tutkulu olmalıdır bir anlamda sevmelidir. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg işine olan tutkuyu şu sözlerle ifade ediyor : “Facebook aslında şirket olsun diye kurulmadı, Facebook dünyanın daha açık ve iletişimi daha yüksek bir hale getirilmesi sosyal misyonuyla kuruldu.” Bu tutku ile yola çıkan Facebook daha sonra ticarileşti ve Zuckerberg’e milyalarca $ kazandırdı.

3.      Çalışkanlık: Patronsanız sizin için mesai kavramı yoktur. Özellikle ilk yıllarda girişimci gece geç saatlere kadar, cumartesi hatta pazar günü çalışmaya kendini hazırlamalıdır. Girişimci için her an her dakika hatta tanıştığı her kimse fırsattır. Girişimci kazanç odaklıdır ve zamanını boş işlerle çarçur etmez.

4.      İş fikri ve İş Modeli: Girişimcinin ortaya çıkış unsurdur iş fikri. Ne kadar yenilikçi olursa başarı şansı o kadar yüksektir. İş fikrinin başarılı olması için ille de pazara ilk kez girmesine gerek yoktur. Müşteri ihtiyaçlarını temel alan iş fikirlerinin kısa vadede başarı şansı daha fazladır. İş fikrinin nasıl ticarileştirileceği çok önemlidir. Girişimci neyi, kime, nasıl satacağını belirlemelidir.  Google internet kullanıcılarının arama ihtiyaçlarına karşılık vermek üzere kurulan bir sitedir ve buna yaparken aramalarda üst sıralarda yer almak isteyen işletmelerden milyarlarca $ para kazanmaktadır. Bu örneğin yanında http://www.kobigirisim.net/2013/06/esnaf-kobiler-icin-cks-yolu-1-inovasyon.html yazımızda yer alan Apple başarı hikâyesine de göz atabilirsiniz.

5.      Azim: Girişimin ilk yılları gerek sermaye darlığı gerekse de satış yapamama gibi nedenlerle zor geçmektedir. Buna bir de aileden gelen “Ben sana demedim mi?” ile başlayan cümleleri eklendin mi süreç içinden çıkılmaz bir hale gelmektedir. Bu aşamada girişimci azimli bir şekilde yoluna devam etmelidir. Karşısına çıkan ilk zorlukta pes etmemelidir. Bugün hangi işadamıyla konuşursanız konuşun işin ilk başlangıcının çok zor geçtiğini anlatacaktır. La Fontaine’den bir söz: Hiçbir Zafere Çiçekli Yollardan Gidilmez.

Bu yazdıklarım girişimcileri kesin başarıya götürür diye bir iddiam yok. Kesin bir çözüm olsaydı muhtemelen dünyada herkes girişimciliğe soyunur ve zengin olurdu.

Girişimcilik risktir. Riske var mısın yok musun?

Yorumlar