İnovasyon Örnekleri

Değerli Dostlar
İşletmelerin kendilerini geliştirmeleri, güncel tutmaları ve yenilikçi-inovatif fikirler üretmeleri tüketici alışkanlıklarının hızla değiştiği günümüzde rekabet edebilmeleri için olmazsa olmazdır. İşletmelerin ayakta kalabilmelerini sağlayacak açılımların başında inovasyon gelmektedir. Eski köye yeni adet getiren inovasyon uygulamaları işletmelerin karlılıklarını ve rekabet güçlerini arttırmaktadır.

Küçük işletmelerde gerçekleştirilen birkaç başarılı inovasyon örneğini sizlerle paylaşmak istiyorum.


Toplu taksi: Toplu taksi, taksicilerin yolcuyu bıraktıktan sonra durağına geri dönerken boş gitmemek için yaptıkları bir satış-pazarlama inovasyonudur. Uygulamada durağına boş gitmek istemeyen taksici, dönüş istikametine gidecek yolcuların beklediği durakta “otobüs parasına taksi” diyerek yolcu toplamaktadır. Taksici bu sayede en azından gaz parasını kazanır.. Yolcu da otobüste ayakta gideceği mesafeyi hem kısa bir sürede hem de oturarak gitmektedir. Kazan-kazan prensibinin güzel bir örneği.

Çerçi (Bolbolcu): Çalışanlarda yemek saati dışında özellikle saat 14.30’dan çayın yanına bir şeyler yeme ihtiyacı olmaktadır. Bu ihtiyacı gören kantinciler (büyük ölçekte çalışanı olan kurumlarda yer alan vb.) pasta, börek vb. gibi ürünlerini sergileyebileceği küçük servis arabaları ile kat kat gezerek ürünlerini müşterilerine sunmaktadır. Bu noktada o an için alım ihtiyacında olmayan kişilerin bile görselliğin etkisi ile birden müşteri olmaktadır.

Kasap köfte: Kasapların (Her kasap yapmıyor maalesef.) kendi özel sosuyla ve el mahareti ile hazırladığı kasap köfte; ürün çeşitlendirmesi, müşteri için zamandan tasarruf sağlaması, satışları artırması ve kıymanın değerlendirilmesi açısından önemli bir ürün inovasyonudur. Ürünün yakın marketlerde pakette satılmasını bir sonraki inovasyon adımıdır. Bazı kasap köfteler çok yağlı ve kalın olmaktadır. Bu nedenle pişmesi zaman almakta bazı durumlarda köftenin içi çiğ kalabilmektedir.

Eve servis hizmeti: Müşterilerin belirli bir tutarın üstündeki anlık siparişlerini internet üzerinden (Msn, Facebook etc.) alarak siparişin eve teslim edilmesi bakkal işletmeleri için satış-pazarlama inovasyonuna güzel bir örnektir. Böylelikle bakkal, müşteri isteklerine anında reaksiyon göstermekte, müşteri memnuniyetini ve satışlarını arttırmaktadır.  Geçenlerde gazetede yer alan “Sanal ve Modern Kapıcınız e-kapıcı” uygulaması da bu uygulamanın benzer bir şeklidir. E-kapıcı da bakkallardan farklı olarak tavuklu nohutlu pilav, kahvaltı tabağı gibi yemek ürünler de bulunmaktadır. 

Yukarıda bahsetiğimiz inovasyon örnekleri, inovasyon örnekleri açısından deryada bir damla gibidir. İnovasyon örneklerini çoğaltmak mümkündür. Sizler de işletmeleriniz için inovasyona önem vererek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Bu makale yararlı oldu mu?
Sizlerin de uygulayarak başarılı olduğu inovasyon örneklerini lütfen yorumlar kısmına yazınız.

Yorumlar

recepterzi dedi ki…
Teşekkürler
KOBİ GİRİŞİM dedi ki…
Biz teşekkür ederiz,