Girişimcilere 50 Bin TL’ye Kadar Düşük Faizli KOSGEB Kredi Finansman Desteği

Değerli Girişimciler, Girişimci adayları;
KOSGEB tarafından geleneksel girişimcilere yönelik KOBİ Finansman Destek Programı başlatılmıştır. Girişimcilik Destek Programı'ndan yararlanan veya faydalanmayı planlayan girişimcilere, 50 bin liraya kadar kredi  kullandırılacaktır. 50 bin liraya kadar alınan kredinin faizinin 10 puanlık finansman maliyeti KOSGEB tarafından karşılanacaktır.İşletmelerin rekabet güçlerini arttırmak amacıyla işletmelerin kamu bankaları, özel bankalar, katılım bankalarından uygun koşullarda kredi temin edebilmeleri için yeni bir destek programı hazırlanmıştır.

Gazi ya da Şehit Yakınlarına ekstra 20 Bin TL ilave edilerek kredi tutarı 70 Bin TL olarak belirlenmiştir.

Kredinin teminatı Kredi Garanti Fonu tarafından verecektir. Girişimciler sadece anapara ve çok cüz-i miktarda bir faiz ödemesi yapacaktır. Bu programla, girişimciler için önemli olan işletme sermayesine ek bir katkı sağlamayı hedeflenmektedir.

İşletmeler istedikleri zaman krediyi kullanabileceklerdir.

Program kapsamında işletmeler İşletme Kredisi veya Makine Teçhizat Kredisi kullanacaktır. Bu krediler sürekli açık olacaktır. işletmeler istedikleri zaman limitleri dâhilinde bu destekten yararlanabilecektir. Limitler 3 yıl süreyle geçerli olacak, işletme üç yıl içerisinde üst limiti aşmadan desteği istediği zaman kullanabilecektir. Girişimciler, 12 aylık vadede sadece anapara ve 3.75 puanlık faiz veya kar payı ödemesi yapacak. 18 aylık planlamada, faiz veya kar payı oranı, 4’e çıkacaktır.

Yorumlar