Arge Projelerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?


“Neden Araştırma Geliştirme yaparız?” sorusunun birçok cevabı vardır. Örneğin; insan içindeki merak dürtüsü, medeniyetin ilerlemesi gereksinimi veya araştırma geliştirme faaliyeti sonucunda elde edilmesi muhtemel büyük karlar cevaplar arasında olabilir. Bu cevaplara ilaveten kültürümüzde de araştırma faaliyetlerine “sözde” de olsa önem verilmesi kısmen bizleri araştırma yapmaya itmektedir. Nitekim  “Merak ilmin başlangıcıdır”, “Dün dündür cancağızım bugün yeni şeyler söylemek lazım”, “İki günü bir olan ziyandadır” gibi sözler araştırma geliştirme faaliyetlerini teşvik etmektedir.


İşin felsefi tarafına sonsuz saygı duymakla birlikte bu yazımızda, Arge faaliyeti sonucunda elde edilmesi muhtemel büyük karları hedefleyen işletmelerin Arge yaparken karşılaştıkları güçlükler ve çözüm aşamalarını ele alacağız.

İşletmeler ve girişimciler; temelde müşteri ihtiyaçlarına cevap vererek, yeni ihtiyaçlar yaratarak para kazanmak amacıyla araştırma geliştirme yaparlar. Bu durum işletmeler için artan rekabet vb gibi nedenlerle bir zorunlulukken girişimciler için bir tutkunun refaha dönüşebilme ihtimalidir. İşletmeler ürün ve hizmetlerini yenileyerek sektörlerinde öncü firma olmak isterler ve bunun için birçok araştırma geliştirme faaliyeti yapar. Girişimcilerde araştırma odağı sadece ürün iken işletmelerde süreç yenileştirme yeniliği, üretim teknolojisi yeniliği de olabilir.

Arge Projelerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

1-   Projenin amacı ve gerekçesini proje başlangıcında mutlaka belirleyin. Bu sizin için referans noktası olacaktır. Örnek: Amaç: Güneş enerjisi ile çalışan şehir içi kullanıma uygun bir araç tasarımı yapmak. Gerekçe: Şehirlerde hava kirliliğinin artması, fosil kaynaklı yakıtların azalması ve işletim maliyetlerinin artması.

2-   Projenin kapsamını olabildiğince dar tutun. Kapsam ne kadar büyük olursa özellikle küçük işletmeler için içinden çıkılması o kadar zor olacaktır. Eğer yapabiliyorsanız projeyi parçalara ayırmanızda fayda var. Birinci adım, ikinci adım gibi.

3-   Çıktılarınızı yani proje sonunda elde etmek istediklerinizi proje başlangıcında net bir şekilde belirleyin ki rotanız belli olsun. “Rotası belli olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez.” Proje devam ederken bu hedeflerde revizyon olabilir, sabit fikirli olmak zarar getirebilir.

4-   Proje ekibinizi dikkatli bir şekilde oluşturun. Arge projeleri için uzun saatler çalışılması gerektiğinden gençlerden ve tecrübelilerden oluşan bir ekip kurun. Maddiyat önemli elbet ama alabildiğiniz en iyi personeli alın.

5-   Ürünü üretirken kullanacağınız ekipman ve malzemelerin maliyetlerini iyi hesap etmelisiniz. Maliyet çok önemlidir. Ancak işin suyunu çıkarmayın her şeyin ucuzuna kaçmak doğru değildir. Her işin bir oluru vardır.

6-   Projenizi oluştururken bir strateji oluşturun. Bu strateji; Patent/Know-How Stratejisi, Fırsatları İzleme Stratejisi, Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi vb gibi olabilir. Stratejiniz size arge sürecinde nasıl ilerleyeceğiniz ile ilgili bilgileri verecektir.

7-   Yurt içi ya da yurt dışında proje çıktısını kime satacaksınız? “Her malın bir alıcısı olur” demeyin. Hedef pazarınız gelişmiş ülkeler ise ürünün kalite beklentilerinin en süt seviyede olduğundan emin olun. Satış ekibiniz varsa yeni ürünle ilgili mutlaka potansiyel müşterilerle görüştürün. Son kullanıcı kim ise mutlaka ona ulaşın.

8-   Rakipleriniz hakkında bilgi toplayın. Muadil ürün yapmayı hedefliyorsanız hâlihazırdaki ürünlerden feyz almanız gerekir zira Amerika keşf edildi.

9-   Başarının hemen gelmeyeceğinden emin olun. Başarıya ulaşmak sürecinde birçok başarısız deneme yapacaksınız, yorulacaksınız, üzüntü ve stres ile enerjiniz dibe vuracak, patrondan da ara ara fırça yiyeceksiniz. Sakın pes etmeyin, elinizden gelenin en iyisini yapın, en iyisini.

10-    Vazgeçmeyi bilin. Gerçekten elinizden gelen her şeyi yaptıysanız ve olmadıysa zorlamayın. Zararın neresinden dönsen kardır.

11-    Devlet desteklerinden mutlaka yararlanın. Bugün gerek KOSGEB gerekse de TÜBİTAK arge yapan girişimci ve işletmelere destek vermektedir. Projenizin finanse edilmesi başarısızlık riskine karşı sizi en azından %50 koruyacaktır. Proje yazarken en temel hatalardan uzak durun. Her iki kurum da prototip imalatı için destek vermektedir. Destek veriliyor diye ilgili ilgisiz her şeyi projeye eklemeyin. Örneğin: Talaşlı imalat parçaları işlemek için CNC tezgah istemeyin gidin dışarıda işlettirin. (O da destekleniyor.) KOSGEB, projelerinin yenilik, inovasyon faktörünü de dikkate aldığından karar sürecinde daha olumludur. TÜBİTAK da süreç bilimselliğe dayanır ki bu bazen sizi yorabilir. (Not: KOSGEB Ar-Ge İnovasyon ve TÜBİTAK Ar-Ge destekleri için danışmanlık almak isterseniz lütfen iletişime geçin. Sayfamızın iletişim kısmından bize ulaşabilirsiniz.)


Yorumlar