Girişimcilerin İş Kurarken Dikkat Etmesi Gerekenler

Ülkemizde özellikle girişimcilik anlayışı son 10 yılda iyiden iyiye artmakta ve yaygınlaşmaktadır. Ülke insanımızın genel vizyonu olan “başımıza icat çıkartma” kalıbının dışına çıkmak isteyen cesur girişimciler, ülkemizde birçok istihdam alanı yaratmayı başarmaktadır. Başarıya giden yolda Girişimcilik zor ve çetindir. Bu yola çıkan girişimcilerin çok çalışması ve başarıya ulaşmak için de pek çok fedakârlık yapması gerekmektedir.İyi bir fikir sadece fikirdir ve bu fikri işleyebilmek, şekle sokmak ve para kazanılabilir hale getirmek girişimcinin elindedir. Elbette geçmişte edinilen tecrübeler, alınan eğitimler ve hayata bakış vizyonu da girişimcinin başarısını etkilemektedir. Girişimcinin tüm özverisine, çalışmasına ve sermayesine rağmen tüm dünyada 10 girişimden 9’u başarısız olduğunu unutmayalım zira girişimcilik sizlere gül bahçesi sunmuyor. Hiçbir zafere çiçekli yoldan gidilmez!

Bugünkü yazımızda iş kurarken girişimcilerin dikkat etmesi gereken olmazsa olmazları sıraladık. Bu yazımızla iş hayatına atılmayı planlayan girişimcilere bir nebze olsun farkındalık oluşturabilirsek ne mutlu bizlere.

1-        İş Planının Yapılması
İş planı, bir iş kurulumunda önemli bir noktadır. İş planı genel hatlarıyla işinizi tanımladığınız, pazarınızın, hedef kitlenizin, pazar verilerinizin, rakiplerinizin ve müşteri segmentlerinizin bulunduğu bir plandır. Bu plan dahilinde önünüzdeki birkaç seneyi planlayabilir ve bu plan dahilinde ilerleme sağlayabilirsiniz. Pek çok girişimci, iş kurulumu sırasında bu planı yapmadığı için başarısız olmaktadır. İş planı için girişiminizin ayaklarının yere sağlam basmasını sağlayan bir temeldir denilebilir. Girişimlerde en genel başarısızlık örnekleri iş planı konusunda çıkmaktadır.
Rotası belli olmayan bir gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez! İş planı sizin rotanızdır.

2-        Rakipleri ve Rekabeti Ölçmek
Rakipler, yapacağınız işin en belirgin göstergesidir. Her sektörün ve her pazarın içerisinde birbirine rakip olan ve rekabet eden firmalar vardır. Bir ürünün benzeri her zaman vardır. Girişimcinin burada yapması gereken rakipleri araştırarak bulmak ve sunum hazırlamaktır. Sunum içerisine:
·           rakiplerin adları,
·           faaliyet gösterdiği alanları,
·           ciroları, yatırımcıları, finansal durumları
·           şirket özellikleri, kişi sayısı
·           yönetim yapısı,
·           değerlemesi
·           ürünlerinin özellikleri, kendi ürününüzden farkları ve benzerlikleri
gibi öğeler mutlaka bulunmalıdır. Özellikle yatırımcı sunumlarında veya proje başvurularında rekabet ve rakip analizinin etkisi büyük olmaktadır. Girişimcinin pazarı tanıması, rekabet gücünü ölçmesi ve buna göre tavır alması gerekir. Örneğin rakibin ürünüyle hemen hemen benzer özellikler varsa ürünün fiyatının düşük tutulması gibi.

3-        Finansal Tabloları İyi Ayarlamak
Finansal durum, şirketin belkemiği demektir. Finansal durumunuzu en iyi şekilde oluşturmak ve bunu iş planınıza dahil etmeniz gerekir. Ürünleriniz için tedarik edilen parçalar, ürün satışları, kar marjı, tedarik zincirindeki mali durumlar, finansal projeksiyon, finansal maliyet tabloları ve finansal şemalar oluşturulmalıdır.
Maaş ödemeleri, vergiler ve diğer masraflar için muhasebeci büyük bir yardımcıdır. Dışarıdan veya şirket içerisinde işe aldığınız muhasebecileri, şirketin faaliyet gösterdiği alana veya sektöre yakın olması şartıyla işe almak en stratejik yöntemdir. Girişimci bu sayede hem profesyonel hem de zararsız bir şekilde finansal tablolarını ayarlayabilir.

4-        Düzenli ve Disiplinli Çalışma
Girişimci için her şeyin sonunda çalışmak ve daha çok çalışmak vardır. Düzensiz, plansız ve programsız bir çalışma programı ve disiplini girişimcinin baş belalarından birisidir. Girişimci için planlı olmak, odaklanmak ve daha iyi çalışabilmek için hem bulunulan ortamın hem de uyku saatlerinin düzenlenmesi gerekir. Uyku düzeninin bozuk, sürekli erteleyen ve işleri savsaklayan bir girişimcinin bu şekilde başarılı olması mümkün değildir. Özellikle home ofis çalışanlar düzenli ve disiplinli çalışma konusunda oldukça dikkatli olmalıdır.

5-        Takım
Yatırımcıların en çok baktığı ve özellikle uyumlu çalışabilmenin anahtarı da iyi bir takımdan geçiyor. Takım içerisindeki anlaşmazlıklar, fikir ayrılıkları ve şirket kültürünün oluşturulamaması, şirkete olan inancı zedelediği gibi sorunları da beraberinde getirmeye başlar. Birçok girişimci takım yaratmanın zorluğuyla karşı karşıya kalarak başarısız olmuştur. Çoğu girişimci ise tek başına devam etmenin zorluğunu yaşayarak işlerini yürütmüştür. Şirket içerisine işi bilen ve girişimciye yoldaş olacak kişilerin dahil edilmesi çok stratejiktir. Takıma alınacak kişinin motivasyonu ne olursa olsun buna göre planlama yapılmalı ve ihtiyaç dahilinde ikna edilmelidir.
Son olarak çıkarılacak dersler içerisinde sabırlı ve azimli olmak çok önemlidir. Büyük şirketlerin çoğunluğu uzun süre karlılığa ulaşamamıştır. Örneğin 2006 yılında kurulan Spotify, ancak 2018’in son çeyreğinde kar etmeye başladı. Bu süreçte azimle çalışmaları karlılık oranını yakalamalarını sağladı. Tepedeki kişilerin arasında olan sorunlar, kötü reklam stratejileri ve işbirlikler de ülkemizde bir dönem oldukça popüler olan Markafoni gibi e-ticaret girişimlerinin de batmasına neden oldu.
Girişimcinin değer yaratmak için başarısızlığa imkân veren her türlü durumdan kaçınması, işi kurallarına göre yaparken bir yandan da kendi bildiğini okuması çok önemlidir. 
Özellikle iş kurmuş ve başarısız olmuş girişimciler yorumlar kısmına görüşlerinizi eklerse çok memnun oluruz. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Yorumlar