İş Görüşmelerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Değerli dostlar;
İşletme ve girişimcilere yönelik yayınlar yaparken bir taraftan da iş hayatına yeni atılacak veya kariyer basamaklarında ilerlemek isteyen okuyucularımızı da bilgilendirmek amacındayız. Bu hedef doğrultusunda bugün sizlere, iş hayatında hem işe alım pozisyonunda (insan kaynakları) hem de iş arayan pozisyonda onlarca kez iş görüşmesine/mülakatına katılmış biri olarak "İş Görüşmelerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?" konusunda bilgiler vereceğim. Bu yazıyı okuyan kişilerin iş görüşmelerinde bir adım öne çıkacaklarını şimdiden söyleyebilirim.

Şimdi gelin adım adım İş Görüşmelerinde Dikkat edilecek hususları açıklayalım.

1- İş Görüşmesine Vaktinde Gidin
İnsan kaynakları ile hangi gün ve saatte randevulaştıysanız mutlaka randevu saatine sadık kalmalısınız. Hatta randevu saatinden 15 dakika önce firmada bulunmanızı tavsiye ederim. 15 dakikalık zaman size kendinizi hazırlamak için fırsat verecektir. Firmaların ayrıca talep ettikleri iş başvuru formlarını da görüşmeye erken giderek doldurmanız karşı tarafa da vakit kazandıracağından +1 puan alabilirsiniz. 
Trafik, hastalık vb gibi nedenlerle iş görüşmesine istenilen saatte gidemeyecekseniz mutlaka ama mutlaka firmaya görüşmeye geç geleceğinizi veya o gün için görüşmeye katılamayacağınızı mazeretiniz ile birlikte lütfen bildirin. Bu davranışın karşı tarafta olumlu karşılanacağından emin olabilirsiniz. Bugün birçok İK sorunlusu mazeretsiz görüşmeye gelmeyen adayları bir daha başvuru yapmasını önleyecek şekilde sistem üzerinden yasaklamaktadır.

iş mülakatı

Küçük bir anı: 2007 senesinde TOFAŞ'a iş görüşmesine davet edildim. Saat 5'te gerçekleşecek görüşmeye katıldığım bir toplantının normalden 1 saat uzun sürmesi ve Bursa'da yağan aşırı yağmur nedeni (BursaRay çalışmadı ve taksiler durmadı) ile yaklaşık 1 saat geç kaldım. İş görüşmesi için beklettiğim kişiler beni geç kalmama ilaveten sırılsıklam ve bulunca yüzlerindeki ifadeyi hiç unutamamam.  Sonuç ne oldu siz tahmin edin :)

2- Dış Görünüm
Beyaz yaka pozisyonu için başvuru yaptıysanız iş görüşmesine takım elbiseyle gidin. Saçınız, sakalınız bakımlı (Bayanlar için saçlarını toplamalarını tavsiye ederim.) olmalıdır. Pantolon, gömlek ütülü, ayakkabınız boyalı olmalıdır. Kıyafet, ayakkabı ve kravat uyumuna da dikkat etmeniz gerekmektedir zira insanlar kıyafetleriyle karşılanır karakterleriyle uğurlanırlar.
Mavi yaka için iş görüşmesi yapacaksanız sade, yarı resmi bir kıyafet tercih edebilirsiniz.

3- İstekli Olun
İş görüşmelerinde adayın kendini insan kaynaklarına beğendirebilmesi için sınırlı bir zamanı vardır. Bu zaman içerisinde adayların pozitif, güleryüzlü ve özellikle işe olan istekli tutumları aday için pozitif bir çağrışım yapacaktır. (You must be hungry!) Şansınızı çok zorlamamak kaydıyla küçük espriler yapmanız da olumlu bir hava oluşturabilir. İstekli olmak konusunda motivasyon eksikliği hisseden adaylar 5 dakikanızı ayırıp aşağıda yer alan videoyu lütfen izleyin. Pişman olmayacaksınız.

You must be hungry!


4- Sorulara Sakin ve Tutarlı Cevaplar Verin
İş görüşmelerinde adayları sınamak için bazı tuzak, adayı demotive edici sorular sorulabilir. Örnek olarak; İk yetkilisi "Özgeçmişinizi incelediğimde cv'nizin bu pozisyon için yeterli olmadığını düşünüyorum. Sizi işe almamamız için bir kaç neden söyleyebilir misiniz?" diye bir soru sorabilir. Bu tip sorular adayın kendine olan güvenini ölçmeye yöneliktir. Bu sorulara karşı adayların dikkatli, yapıcı ve pozitif şekilde cevap vermesi önemlidir.  Kendinizden emin cevaplar vermeniz beklenir. (Özgeçmişiniz uygun değilse sizi neden iş görüşmesine çağırsınlar değil mi?)5- Talep ve Beklentileriniz
İş görüşmesine gitmeden önce firma hakkında mutlaka bilgi edinin. Bu size iş görüşmesinde pozitif etki yaratacaktır. Ücret beklentiniz yapacağınız iş, bilgi ve tecrübeniz ile uyumlu olmalıdır.  Kendinizi, yetkinliklerinizi iyi tanıyın ve kendinize bir alt limit belirleyin ve bu alt limitin altına inmeyin. Kararsız duruşunuz karşı tarafta kendinize olan güveninizin yeterli olmadığı şeklinde algılanacaktır. Kafanızda belirlediğiniz rakamın altında bir ücretle anlaşmanız sizi 2 ay sonra tekrar iş arama sürecine başlatacaktır. Bu hem siz hem de işveren için zaman kaybı olacaktır.


İş Görüşmesi ile ilgili bir anı: İş görüşmesine çağırdığım bir aday, ameliyat olduğunu ve kısa süre içerisinde çalışmak için uygun olmayacağını belirtti. Kısa vadede destek olamayacağını belirterek teşekkür etti. Bu içten ve dürüst tavrı beni çok etkiledi. Aradan iki ay gibi bir zaman geçti personel bulamadık aklıma bu arkadaş geldi aradım kendisini ve anlaştık şimdi beraber çalışıyoruz. 

Yorumlar