6 Şubat 2018 Salı

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Sıkça Sorulan Sorular

Değerli Dostlar;
Önceki yazılarımızda KOSGEB'in verdiği Nitelikli Eleman İstihdam Desteği ile ilgili (http://www.kobigirisim.net/2016/10/kosgeb-nitelikli-eleman-istihdam.html) detaylı bilgiler vermiştik.  Siz kıymetli okuyucularımızdan KOSGEB personel teşviği ilgili bir çok soru  ve yorum aldık. Bu bildirimleri derleyerek sizlerin istifadesine sunmanın destekten verimli bir şekilde yararlanmanız için önem arz ettiğini düşünüyoruz. 

Şimdi gelin destekle ilgili merak edilen, sıkça sorulan soruları cevaplamaya çalışalım.

sıkça sorulan sorular


1- İşe alınacak, istihdam edilecek personeli işletme mi KOSGEB mi bulacaktır?
İstihdam edeceğiniz personelin işe alım süreci (ilana çıkılması, işe alınması, çalıştırılması) tümüyle işletmeye aittir.

2- Ne kadar destek verilmektedir?
Destek tutarı net maaş üzerinden verilmektedir. Örneğin 2000 TL net maaş alan bir personel için 1. Bölgede yer alan bir işletme 1000 TL destek almaktadır. Toplamda verilecek destek tutarı 50.000 TL'dir.

3- Destek rakamı destekten yararlanırken değişebilir mi? 
Maaş artışları ile ilgili herhangi bir sorun gözükmemektedir. Ancak işe ilk girişte tebliğ edilen personel ücretinin düşürülmemesi tavsiye edilir. (Yoruma açık bir durumdur, net bilgiyi KOSGEB Müdürlüklerinden alabilirsiniz.)

4- Alınan destek tutarı geri ödenecek midir?
Nitelikli Eleman İstihdam desteği kapsamındaki destek hibe olarak (geri ödemesiz) verilmektedir. Herhangi bir geri ödeme yapılmamaktadır.

5- Destekten aynı anda kaç personel yararlanabilir?
Destekten aynı anda iki personel üzerinden yararlanılabilmektedir.

6- Destek kapsamında istihdam edilecek personelde aranılan şartlar nelerdir?
Personelin son 12 ay içerisinde işletmede çalışmamış olması, MYO, 4 Yıllık Yükseköğretim Kurumu veya Seviye 5 Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması gerekmektedir. 

7- Emekliler, yabancılar, işletme sahipleri destek kapsamında istihdam edilebilir mi?
Hayır

8- Destek limitleri ne kadardır?
  • MYO mezunları ile öğrenim durumlarına bakılmaksızın en az Seviye 5 Mesleki Yeterlilik Belgesi sahipleri için 1.500 TL
  • 4 yıllık yüksekokul veya fakülte mezunları için 2.000 TL, 
  • Yüksek Lisans ve üzeri dereceden mezunlar için 2.500 TL’dir. 

İstihdam edilecek elemanın; şirket sözleşmesi ile şirketin yönetimi ve temsili için görevlendirilmiş olması veya kadın veya başvuru tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olması halinde bu üst limitlere 1.000 TL ilave edilir. 

9- Fazla mesai ve ikramiye desteklenir mi? 
Hayır

10- KOSGEB'e başvuru yaptıktan sonra personel ne zaman işe başlamalıdır?
Nitelikli elemanın, destek başvuru tarihinden önceki son 30 gün içinde istihdam edilmiş olması veya başvurunun kabul edildiği tarihten itibaren en geç 45 (kırk beş) gün içinde istihdam edilmesi gerekir. * Net bilgi için lütfen bağlı bulunduğunuz KOSGEB Müdürlüğüne başvurunuz.

Tepkiler:

0 Yorum:

Yorum Gönder