İş Hayatına Atılacak Makine Mühendislerine Tavsiyeler

Günümüzde üniversite sınava girecek öğrenciler için “meslek seçimi” adayın hayatının önemli bir kısmında elde edeceği gelir ve statü ile yakından ilgilidir. Bu konu o kadar önemlidir ki mezun olunca iş hayatına hazır olan pırıl pırıl beyinler iş bulamamakta bulsa bile beklentilerinin çok altında gelir ve koşullarda çalışmaya razı olmaktadırlar. Bu durumun bir miktar önüne geçebilmek için meslekleri, mesleklerin gelir durumlarını ve mesleğe olan talebi iyi analiz etmekte fayda var.

Sitemizde girişimciler ve işletmeler yararına girişimcilik, inovasyon, yenilikçi iş fikirleri ve devlet destekleri ile ilgili paylaşımlar yapıyoruz. Bu paylaşımların yanında yukarıdaki eksikleri gidermek adına üniversiteyi yeni bitirmiş ya da bitirme arifesinde olan okuyucularımıza ışık tutacak bilgiler ve tavsiyeler vermeyi de hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda bugünkü yazımızı, iş hayatına atılacak yeni mezun Makine Mühendislerinin çalışabileceği bölümler, bu bölümlerin artıları eksilerini, aylık kazanç bilgilerini içeren bir paylaşıma ayırdık. Şimdi sizlere en köklü mühendisliklerden olan Makine Mühendisliği ile ilgili kendi penceremizden bilgiler verelim. Neymiş bu Makine Mühendisliği anlayalım.


Makine Mühendisliği bölümü çok köklü bir mühendislik alanı olup ülkemizde her yıl yaklaşık 12 Bin  ile 15 Bin arasında Makine Mühendisi mezun olmaktadır. 2015 Yılı TMMOB rakamlarına göre Makine Mühendisleri Odasına kayıtlı 94.548 (Bu sayı şimdilerde 120.000'e yaklaştı) Makine Mühendisi bulunmaktadır. Ülkemizdeki hemen her üniversitede Makine Mühendisliği bölümü bulunmaktadır. Hal böyle olunca yıllarını bu mesleğe vermiş bir meslektaşınız olarak Makine Mühendislerinin iş hayatına atılma arifesinde birkaç tavsiyede bulunmayı kendime vazife bildim.

 

Şimdi gelin Makine Mühendisi olarak ne işler yapabiliriz sorusuna cevap arayalım.

 

Öncelikle karar vermeniz gereken ana konular;

1- Devlette çalışmayı düşünüyor musunuz?

Cevabınız evet ise hemen bir KPSS kursuna (Online da olabilir) yazılın ya da KPSS kitapları alarak şimdiden çalışmayı başlayın. Çok fazla mezun olduğundan atanmak için yüksek KPSS puanı almanız şart o nedenle çok çalışmalısınız.
Devlette çalışmanın artılarını;

  • Düzenli ve yeni mezun için yüksek maaş, 
  • Rahat (çalışacağınız yere göre değişebilir) çalışma ortamı, 
  • Patron baskısı olmaması,
  • Kişilik haklarına saygı,
  • İzin haklarınızın güvende olması (izinlerinizi kullanabilirsiniz) olarak sıralayabiliriz.

Eksi taraflarını ise;

  • Genelde teknik iş yapmayacağınızdan mesleki tatminsizlik olarak belirtebiliriz.

Mesleki tatminsizlik ile özel sektörün bitmek tükenmek bitmeyen temposu arasında seçimi sizleri bırakıyoruz.

2- Akademisyen olmak istiyor musunuz?

Akademisyen olma hedefiniz varsa öncelikle yurt dışı yüksek lisans programlarını mutlaka araştırmanızı tavsiye ederim. Sonrasında yine yurt dışında yapılacak doktora cv'niz için süper olacak ve ülkemize döndüğünüzde hemen hemen tüm üniversitelerin kapısını aralayacaktır. (Not: Yurtdışında eğitim veren her okul kaliteli eğitim vermemektedir. Okulu mutlaka iyi araştırın.)

3- Özel bir firmada mı çalışmak istiyorsunuz?

Özel sektörde çalışmak istiyorsanız benim önerim mezun olduktan sonra ilk 1-2 yıl nispeten küçük bir firmada çalışmanız olacaktır. Bu firmada her işi yapmaya, özellikle tüm üretim proseslerini öğrenmeye bakın. Tecrübeniz olmadığı için ustalarla diyaloğunuzu iyi kurun ve alabileceğiniz tüm bilgileri almaya bakın. Sonrasında kurumsallaşmış bir firmaya geçmeniz gerek maddi gerekse de uzmanlaşmanız için yerinde bir karar olacaktır.

Şimdi hangi departman hangi işi yapar o konuda da bilgi verelim.

Üretim: Üretim bir işletmenin en önemli bölümüdür. Ürün çıkmazsa firma para kazanamaz ve maaşlar ödenemez. O yüzden üretim çok streslidir. Usta ve operatörlerin sorunları, malzeme temin edilememesi, gelen ürünlerin hatalı olması, üretim tezgahının bozulması gibi dertler hep sizi bulur. Ancak her makine mühendisi mesleki hayatı boyunca belirli bir zaman üretimde çalışmalıdır.


Tasarım: 3 Boyutlu düşünme kabiliyetiniz varsa ve tasarım yapmaktan hoşlanıyorsanız tasarım çalışmak için idealdir. Ar-Ge faaliyetleri de hep tasarımdan çıkmaktadır. O nedenle meraklı bir kişilikseniz tasarımda çalışmayı düşünebilirsiniz. Güzel gözükse de yaptığınız tasarım hatası sizi ustaların diline düşürebilir şimdiden hazırlıklı olun. Tasarımda çalışmak çok havalı dursa da Teknik resim hazırlama, dxf dosyaları hazırlama gibi hamaliye işleri de oldukça fazladır.


Kalite: Çalışma olarak üretime ve tasarıma göre daha rahat gibi görünse de gerçek hiç öyle değildir. Müşteriden gelen bir hata bildirimi sizin tüm başarılarınızı ve gayretinizi yerle yeksan edebilir. Yüz parça kontrol edersiniz 99'unu yakalar birini kaçırırsınız o kaçırdığınız göze gelir. Dokümantasyon işi de toplam çalışmanızın %10-20'sini alacaktır. Şu da aklınızda kalsın sürekli problem, hata çözmek zorundasınız bu durum bazen sizi yılgınlığa düşürebilir. İç motivasyonunuz eksikse kaliteye bulaşmamanızı öneririm. Ülkemiz gibi sistemsel çalışma mantığının olgunlaşmadığı bir ekonomide kalite biriminde çalışmak çok zordur. Kurumsal şirketlerde durum farklı elbette ama kobi tarzı küçük işletmelerde çalışılması çok meşakkatlidir. Kalite biriminde çalışma planınız varsa savunma, otomotiv, beyaz eşya gibi kalite gerekliliklerinin ana sanayi firmalar tarafından denetlendiği firmalarda çalışmanızı tavsiye ederim. Kalite bilinci oturmamış, kaliteyi sadece kalite kontrol olarak gören firmalardan uzak durun zira en ufak bir hatada “kalite bunlara bakmıştı” sözlerini duyarsınız. İlaveten kalite biriminin kendisini satması da zordur.  Şu kadar hata yakaladık, iyileştirme yaptık deseniz de o sizin görevinizdir. Kariyer hedefinizin en son sırasında olsun. 


Satın Alma: İşin teknik tarafı değil ticari tarafı ilginizi çekiyorsa tercih edebilirsiniz. Malzeme gelmedi biz satın almaya bildirmiştik stresine hazır olun. Satış gibi dışa dönük bir iştir satın alma ve piyasayı yakından takip eder. Maliyet düşüşü ve ucuzlatma işlerini severseniz tercih edilebilir. Teknik satın alma da mühendisler için iyi bir pozisyondur.


Satış: Satın alma gibi işin ticari tarafı daha çok ilginizi çekiyorsa ve sosyal bir kişilikseniz satışta çalışmak sizin için iyi bir seçim olacaktır. Müşteriden gelen ağır eleştirilere pratik yanıtlar verebilmeniz, durumu kurtaracak kabiliyette olmanız gerekmektedir.


Bakım/Onarım: Tamirci bir kişilikseniz bakımcı olarak çalışabilirsiniz. Arızaların hemen giderilmesi şart olduğundan arıza durumunda aşırı streslidir. Genelde rahattır.

Son söz olarak özel bir firmada uzun süreli çalışma planınız varsa bu firmanın kurumsal olmasını hedefleyin. Kobi tarzı küçük işletmelerde patronun iki dudağının arasındasınızdır.

4- Kendi işinizin patronu mu olmak istiyorsunuz?

Girişimci olmak doğası gereği risk içermektedir. Riski göze alabilen, lider ruhlu biriyseniz girişimci olmayı deneyebilirsiniz. Bu yolda yürüyeceklere tavsiyem işinizi kurmadan mutlaka yapacağınız işle ilgili bir yerde çalışın tecrübeniz olsun. Direkt olarak o işe girmeyin derim.


Aylık Maaşlar: Savunma sanayi firmaları yüksek maaş vermektedir. Sonrasında otomotiv firmaları gelmektedir. İstanbul, Bursa ve Kocaeli bölgesinde maaşlar ülkemizin diğer illerine oranlara daha yüksektir. Ankara’da savunma sanayi iyidir. Yabancı sermayeli firmalarda maaş aralığı her zaman daha iyidir. Bölüm olarak baktığımızda ise maaş sıralaması yüksekten aşağıya tasarım, satış, üretim, kalite, satın alma şeklinde sıralanmaktadır. (Bu sıralama firmadan firmaya değişkenlik gösterebilir)


Değerli Dostlar;

Bu yazımızda İş hayatına yeni atılacak makine mühendislerine faydalı olacağını düşündüğümüz bilgiler ve tavsiyeler verdik. Sizin de ekleyeceğiniz, fikir almak istediğiniz konular varsa lütfen yorumlar bölümünde paylaşınız.