KOSGEB Fuar Desteğinden Nasıl Yararlanılır?

Değerli Dostlar;
KOSGEB, KOBİ ve Girişimcilere Yurt İçi Fuar Desteği kapsamında 45 Bin TL’ye kadar geri ödemesiz (Hibe) destek vermektedir. Yurt içi fuarlara katılarak ürün ve hizmetlerini geniş kitlelere duyurmak isteyen KOBİ’lerin bu destekten mutlaka faydalanmasını tavsiye ediyoruz.

fuar desteği


Bu destek, KOSGEB tarafından destek kapsamına alınan ve katılım sağlanacak fuarlarda, Fuar Organizatör Kuruluşundan temin edilen; boş alan (yer) için kira, stand konstrüksiyonu ve dekorasyonu, fuar katılımcı kataloğu, fuar alanının genel düzenlemesi ile ilgili hostes, genel tanıtım, genel güvenlik, genel temizlik ile gerekli olabilecek diğer hizmet giderlerini kapsamaktadır.

KOSGEB tarafından destek verilen fuarların listesi http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/fuarliste#  adresinde yayınlanmaktadır. Bu adreste fuarların Uluslararası İhtisas / İhtisas statüsünde olup olmadığı bilgisi de yer almaktadır.

Yurt İçi Fuar Desteği Destek üst limiti:

o   Yurt İçi Uluslararası İhtisas Fuarlarında 150 TL/m²,

o   Yurt İçi İhtisas Fuarları ve İzmir Enternasyonal Fuarı’nda 100 TL/m²’dir.

Desteğin yararlanma koşulları aşağıda sıralanmıştır.

1.      Destekleme alanı her bir fuar katılımı için işletme başına azami 50 m²’dir.
2.  Makine, mobilya, mermer gibi büyük ürün sergileme alanına ihtiyaç duyulan işkollarında gerçekleştirilecek Yurt İçi Uluslararası İhtisas Fuarlarında, işletme başına azami destek alanı KOSGEB tarafından 100 m²’ye kadar arttırılabilir.
3.      Destekten yararlanmak isteyen işletmenin, fuar başlama tarihinden en geç 3 (üç) iş günü öncesine kadar başvuru yapması esastır.
4.  KOSGEB tarafından destek kapsamına alınan yurt içi fuarlarda; Meslek Kuruluşları tarafından üyelerini yararlandırmak amacıyla Fuar Organizatör Kuruluşundan alan kiralanması durumunda da işletmeler bu destekten faydalanabilir.
5.   Fuarın, KOSGEB Müdürlüğü’ne yapılan destek başvurusunun uygun bulunmasından sonra gerçekleşmiş olması kaydıyla, fuar firması ile yapılmış olan fuar başvuru/katılım formu tarihi ve ödeme tarihinin Genel Destek Programı süresi içinde olup olmadığına bakılmaz.

Şimdi gelin Yurt İçi Fuar Desteğinden Nasıl Yararlanılır sorusunun cevabını madde madde sıralayarak açıklayalım.

1.      www.kosgeb.gov.tr adresindeki E-KOBİ linki üzerinden KOSGEB veri tabanına kayıt olunur ve KOBİ Beyannamesi doldurularak hangi ilde faaliyet gösteriyorsanız o ildeki KOSGEB Müdürlüğü’ne istenen diğer evraklarla (sicil gazetesi, imza sirküsü) birlikte teslim edilir.
2.  www.kosgeb.gov.tr adresindeki E-KOBİ linki üzerinden Genel Destek Programı Başvuru Formu ve Genel Destek Programı Taahhütnamesi doldurulur ıslak imzalı olacak şekilde ildeki KOSGEB Müdürlüğüne teslim edilir.
3.      www.kosgeb.gov.tr adresindeki E-KOBİ linki üzerinden Yurt içi Fuar Desteği Başvuru Formu doldurulur.
4.      www.kosgeb.gov.tr adresindeki E-KOBİ linki üzerinden Yurt içi Fuar Desteği Ödeme Talep Formu (Fuara katıldıktan sonra) doldurulur, ek evraklar sisteme yüklenir ve onaylanır. Sonrasında destek ödemesi hesabınıza yatırılır.

Ödeme Talebinde istenen EKLER:

1. İşletmenin Meslek Kuruluşundan yer temin etmesi halinde Meslek Kuruluşu ile fuar Organizatör Kuruluşu arasında yapılan sözleşme
2. İşletme adına düzenlenmiş Organizatör Kuruluş/Meslek Kuruluşu faturası,
3. Fatura tutarının ödendiğini gösterir banka dekontu
4. İşletmenin SGK Borcu Yoktur Yazısı,

Ülkemizin gelişmesi refah seviyesinin artması amacıyla üreten siz değerli KOBİ ve Girişimcilerimizin bu destekten yararlanması konusunda her daim hizmetinizdeyiz.

KOSGEB Tanıtım Desteğinden yararlanmak isteyen işletmelerimiz Tanıtım Desteği ile ilgili yazımızı okuyabilir.Bilgi almak için 
Not: Yorum kısmına sorularınıza yazabilirsiniz. Gün içinde cevap verilecektir.


KOSGEB Fuar Desteğinden Nasıl Yararlanılır? KOSGEB Fuar Desteğinden Nasıl Yararlanılır? Reviewed by KOBİ GİRİŞİM on 13:47:00 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.