KOSGEB Nitelikli Eleman - Personel Desteğinden Nasıl Yararlanılır? 2018 ~ KOBİ Girişim - Türkiye'nin KOBİ Platformu

3 Ekim 2016 Pazartesi

KOSGEB Nitelikli Eleman - Personel Desteğinden Nasıl Yararlanılır? 2018

Değerli İşletme Sahipleri / Girişimciler;
KOSGEB, Personel istihdam etmek isteyen İşletmelere ve Girişimcilere Nitelikli Eleman İstihdam Desteği kapsamında 50 Bin TL’ye kadar geri ödemesiz (Hibe) destek vermektedir. 2 Yıllık Meslek Yüksekokulu ve 4 Yıllık Yüksekokul/Fakülte mezunu personel istihdam etmek edecekseniz bu destekten mutlaka faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. 2018 Yılında revize edilen desteğin yeni düzenlemelerle kapsamı genişletilmiştir. Yine tüm destek programlarında 2018 yılında yapılan değişiklik nitelikli eleman desteğinde de yapılmış ve destek ödemeleri sistem üzerinden alınmaya başlanmıştır.

eleman teşviği


Nitelikli Eleman İstihdam Desteği kapsamında istihdam edilecek her bir personele verilecek ücret; 
 • 2 yıllık Meslek Yüksekokulu mezunları için minimum 2.500 TL,
 • 4 yıllık Yüksekokul veya Fakülte mezunları için 3.500 TL olmalıdır. 
Bu destekten, başvuru tarihi itibariyle onaylı son SGK Sigortalı Hizmet Listesinde en az 5 (beş) çalışanı olan işletmeler yararlanabilir. Bu koşul, öncelikli teknoloji alanlarında faaliyet gösteren işletmeler için aranmaz.

Destekten yararlanma koşulları aşağıda sıralanmıştır.

1. Bu destek, işletmede son 12 ay içinde istihdam edilmemiş Yükseköğretim kurumundan mezun ve işletmede tam zamanlı olarak çalışacak personel için verilir.

2.  İşletme, destek üst limiti dâhilinde aynı anda en fazla 2 eleman için bu destekten yararlanabilir. (İstihdam edilen personelin işten ayrılması durumunda KOSGEB'e bu durumu mutlaka bildiriniz. Aksi durumda yeni başvuru yapamazsınız.) Toplamda 4 kere desteğe başvuru yapma hakkınız vardır.

3.   Başka kurum/kuruluşlardan vergi, sosyal güvenlik primi v.b. yasal yükümlülükler hariç olmak üzere herhangi bir isim altında destek alınan elemanlar ile emekliler, yabancı uyruklular, işletme sahibi veya ortakları ile bunların anne, baba, kardeş, eş ve çocukları bu destek kapsamında istihdam edilemez.

4.      Destek, istihdam edilecek her bir eleman için net ücret üzerinden hesaplanır ve asgari geçim indirimi, ikramiye, prim vb. ek ödemeler net ücrete dâhil edilmez. Örneğin çalışan bordrosunda 4.000 TL net ücret yazıyorsa destek tutarı %60 destekleme oranıyla 2400 TL destek verilecektir.

5.  Destek kapsamında istihdam edilecek nitelikli elemanın, başvurunun kabul edildiği tarihten itibaren en geç 45 gün içinde istihdam edilmesi gerekir.

6.   Askerlik, doğum gibi sebeplerle işten ayrılan ve daha önce Nitelikli Eleman İstihdam Desteği kapsamında istihdam edilmiş olan elemanın yeniden aynı işletmede işe başlaması halinde yeni destek başvurusu yapılması şartı ile bu Program kapsamında kalan üst limit kadar destek verilebilir.

7.   Nitelikli elemanın; işten çıkarılması, kendi isteği ile işten ayrılması veya şirketin yönetim ve temsil yetkisini kaybetmesi durumunda, destek süreci sonlandırılır.

Şimdi gelin Nitelikli Eleman İstihdam Desteğinden Nasıl Yararlanılır sorusunun cevabını madde madde sıralayarak açıklayalım. 2018 yılında yapılan değişiklik ile destekten yararlanmak çok kolay bir hal almıştır.

1.    Kosgeb web sitesindeki  E-KOBİ linki üzerinden KOSGEB veri tabanına kayıt olunur ve KOBİ Beyannamesi doldurularak sistem üzerinden gönderilir.

2.  Kosgeb web sitesindeki E-KOBİ linki üzerinden İşletme Geliştirme Destek Programı Başvuru Formu doldurulur.

3.  Kosgeb web sitesindeki adresindeki E-KOBİ linki üzerinden Nitelikli Eleman İstihdam Desteği Başvuru Formu doldurulur. Dikkat!!! KOSGEB onayı gelmeden personelin SGK girişi yapılmamalıdır. Aksi durumda KOSGEB Desteği verilmez.

4.  Kosgeb web sitesindeki adresindeki E-KOBİ linki üzerinden Nitelikli Eleman İstihdam Desteği Ödeme Talep Formu doldurulur, ekler sisteme yüklenir ve onay tuşuna basılır. 

Ödeme Talebinde istenen EKLER:

1.Nitelikli Elemana ait ücret bordrosu, (İşletme yetkilisi tarafından kaşe imza yapılacaktır.)
2.Nitelikli Elemanın aylık ücretinin ödendiğine dair banka dekontu, 
3.İşletmenin SGK Borcu Yoktur Yazısı,

     Yukarıda listelenen evrakların KOSGEB'e iletilmesinden sonra yoğunluğa bağlı olarak yaklaşık 1 ay içerisinde destek ödemeniz hesabınıza yatırılmaktadır.

Değerli Dostlar;                                                                      
Ülkemizin gelişmesi ve refah seviyesinin artması amacıyla üreten siz değerli İşletme ve  Girişimcilerimizin bu desteklerden maksimum düzeyde yararlanması konusunda sizlere bilgilendirme yapmaktayız. Bu destekten yararlanmak isteyen tüm işletmelerimize destek vermeye hazırız. KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdam Desteği ile ilgili Sıkça Sorulan Soruları aşağıdaki linkte yer alan yazımızda bulabilirsiniz.

Devlet destekleri, Kalite Kontrol, Kalite Yönetim Sistemi, ISO 9001:2015 Belgelendirme Denetimi, ISO 9001:2015 Geçiş Eğitimleri konularında bilgi almak isterseniz lütfen yorumlar kısmına yazınız. 

Son Güncelleme: Değerli dostlar bu destek Eylül 2018 tarihi itibariyle kaldırılmıştır. Destek başvurusu kabul edilen işletmeler destek ödeme talebine bulunabilecek buna karşın yeni başvuru yapılamayacaktır. Eylül 2018 tarihinden itibaren Nitelikli İstihdam Desteği İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında verilmektedir. Nitelikli Eleman Desteği ile ilgili önemli değişiklikler bulunmaktadır. İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında verilen Nitelikli İstihdam Desteği ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için lütfen iletişime geçin.

E-posta: bilgi@kobigirisim.net
                                                             Bu makale yararlı oldu mu?

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Tepkiler:

141 yorum:

 1. nitelikli elemanı biz mi sunup kosgebe öneriyoruz ?

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,

  '' Örneğin çalışan bordrosunda 2.000 TL net ücret yazıyorsa destek tutarı 1. Bölge için 1.000 TL, 2.,3.,4. Bölge için 1.200 TL, 5. ve 6. Bölge için 1.400 TL destek verilecektir.''

  Bu bölümdeki ''Bölge'' ifadesini anlayamadım neye göre ve nedemek?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ülkemiz ekonomik gelişmişlik düzeyine göre altı bölgeye ayrılmıştır. En çok gelişmiş bölgede %50 az gelişmiş bölgelerde %70 destek verilmektedir.

   Sil
 3. devlet şehirleri gelişmişliklerine, sanayiisine göre 6 bölgeye ayırmış durumda. örneğin istnbul izmir 1. bölgede iken, samsun 3, ordu 5. bölgede yer almaktadır.
  adres çubuğuna yapıştırıp indirebilirsiniz
  YATIRIM_TEŞVİK_UYGULAMALARINDA_BÖLGELER(1)_.doc

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz. Okuyucularımızın istifade edebilmesi açısından linki güncellemenizi rica edebilir miyim?

   Sil
 4. Başka kurum/kuruluşlardan vergi, sosyal güvenlik primi v.b. yasal yükümlülükler hariç olmak üzere herhangi bir isim altında destek alınan elemanlar kapsamında işbaşı eğitim programı var mı acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Behice hanım; yoruma açık bir durum olmakla birlikte işbaşı eğitim programından destek alan kişilerin bu destek kapsamında desteklenemeyeceğini düşünüyoruz. Net bilgi için bağlı bulunduğunuz KOSGEB Müdürlüğü ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Elde ettiğiniz sonucu paylaşırsanız memnun oluruz.

   Sil
 5. Bayan elemanlar için bu destek aynı mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstihdam edilecek elemanın; şirket sözleşmesi ile şirketin
   yönetimi ve temsili için görevlendirilmiş, kadın veya başvuru tarihi itibariyle 30
   yaşından gün almamış olması halinde bu limitlere 1.000 TL ilave edilmektedir.

   Sil
 6. Mesela yukarıda yuksekogretimlere 1400dıyor bunu KOSGEB mı karşılıyor yoksa ıs veren mi karşılıyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1400 TL KOSGEB tarafından ödenecektir. Geriye kalan 600 TL ve SGK ve Vergiler işveren tarafından ödenecektir.

   Sil
 7. Mesela yukarıda yuksekogretimlere 1400dıyor bunu KOSGEB mı karşılıyor yoksa ıs veren mi karşılıyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1400 TL KOSGEB tarafından ödenecektir. Geriye kalan 600 TL ve SGK ve Vergiler işveren tarafından ödenecektir.

   Sil
 8. 2018 ASGARİ ÜCRET TUTARINDA OLAN DEĞİŞİKLİK KOSGEB İN MEZUNİYET DURUMUNA GÖRE VERDİĞİ DESTEK TUTARLARINI DEĞİŞTİRDİ Mİ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Nurcan Hanım; Şuana kadar destek tutarlarında bir değişiklik yapılmamıştır.

   Sil
 9. Merhabalar yabancının maaş olarak ödemesi yapılıyor ama tamamını değil maaşının yarısını karşılıyor ve geri kalan sigorta ücretleri bize ait oluyor değil mi ? örneğin 2000 tl maaş alan elemanın yarısı olan 1000 tl maaşı mı sadece kosgeb tarafından ödeniyor. konu hk. bilgilendirebilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; ilk sorunuzun cevabı evet. Personelin net maaşının bölgenize göre %50, %60 ve %70'ini destek olarak alabilirsiniz.

   Sil
 10. merhaba, lisans mezunu iken kosgeb destekli maaş alınıyorsa fakat bu sırada yüksek lisans mezuniyeti elde edilmişse şartlar değişir mi? teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Büşra hanım; ilk başvurunuz lisans diploması ile yapıldığından yüksek lisans mezunu olsanız dahi destek sürecinin değişmeyeceğini düşünüyoruz.

   Sil
 11. Merhabalar Şuan sigortalıyım ve kosgeb belgemi aldım iş yeri açtım Bağ-Kur’u da yatırdığımda hem Bağ-Kur’lu hemde sigortalı olarak kosgeb projemi sunabilir miyim ve bu şekilde destek almada her hangi bir sorun teşkil eder mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Derya Hanım;
   Hem bağkurlu hem de sigortalı nasıl olabileceksiniz? Girişimcilik Desteğinde, işinizin başında sürekli olarak çalışmanız gerekmektedir. Bu da kendi işyerinizden sigortalı (Bağkur) olmanızla mümkündür.

   Sil
 12. Mrb,
  KOSGEB nitelikli eleman olarak işe başlayan personelin ilerleyen zamanda maaşı düşürülebilir mi?
  (Örn: İlk 6 ay 2500 tl alan personel 7 ay itibari ile 2000 tl yine KOSGEB nitelikli eleman desteği ile devam edebilir mi?)
  cvp için şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; mevzuat anlamında sorun olmamakla birlikte maaş düşüşünün gerekçesinin önemli olduğunu düşünüyoruz.

   Sil
  2. Teşekkür ederim.

   Sil
 13. iş veren kosgepe geri ödeme yapıyormu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; verilen destek hibe (karşılıksız) olarak verilmektedir dolayısıyla Kosgeb'e herhangi bir geri ödeme yapılmayacaktır.

   Sil
 14. merhaba ben elektronik satış gibi bir işyeri kuracağım kosgepten nasıl faydalanırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba;
   Girişimcilik desteğinden yararlanabilirsiniz. Detaylar için lütfen yazımızı okuyun. http://www.kobigirisim.net/2013/07/kosgeb-yeni-girisimci-destek.html

   Sil
 15. MERHABA ;
  NİTELİKLİ ELEMAN DESTEĞİ KALDIRILDI MI? KOBİ SAYFASINDA LİNKİ GÖRÜNMÜYOR ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; destek aynı şekilde devam etmektedir. E-kobi ekranından girip Genel Destek Başvurusu altındaki Nitelikli Eleman desteğine tıklayın. Oradan yeni başvuruyu seçin. Link gözükmezse Genel destek programı süreniz bitmiş olabilir. Lütfen kontrol edin.

   Sil
  2. Merhabalar peki bu iki elemanin sgk primlerini de iskura yukleyemezmiyiz ?

   Sil
  3. SGK veya İŞKUR'dan destek alabilirsiniz.

   Sil
 16. Merhaba; şu anda firmamda çalışan bir mühendis var 3500 TL maaş alıyor. bununla ilgili nitelikli elaman desteği ne kadar olur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Can Bey;
   İşletmeniz 1. Bölgede ise 1750 diğer bölgelerde ise 2000 TL destek alabilirsiniz. Ancak bu destek mevcut çalışan personel için değil yeni işe alacağınız personel için verilmektedir.

   Sil
 17. işveren bizden habersiz kosgepe başvururmu nitelikli eleman desteği için biz nasıl öğrenebiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba;
   Mevzuatta işverenin sizin üzerinizden destek aldığını size bildirmesiyle ilgili bağlayıcı bir hüküm yoktur. Siz böyle bir durumu netleştirmek isterseniz KOSGEB'e sorabilirsiniz.

   Sil
 18. Kosgep destegini isveren bize bildirmesi zorunlu deil demissiniz ama bank karti bizim uzerimize deilmi bide hangi bnkaa ile anlaşıyor simdiden teşekkürederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Destek ödemesi İşverenin hesabına yapılmaktadır. Personele yapılan maaş ödemesi İşveren sorumluluğundadır.

   Sil
 19. Kosgep nitelikli eleman destegi icin personelin o is ile diplomasimi olmalimi bu onemli mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısmen önemlidir ancak farklı bir bölümden mezun olan bir adayın kendini başka bir braşta yetiştirip (örneğin fizik bölümü mezunu yazılımcı olarak istihdam ediliyor.) işe alınmasında herhangi bir sorun olacağını düşünmüyoruz.

   Sil
 20. Merhaba;yüksek lisans mezunu olarak bir iş yerinde ise girdim,kadın personel olarak ve 12 ay boyunca çalışmamış biri olarak .ikinci bölgede buluyor işletme.Bur durumda işletmenin alacağı destek ne kadar olacaktir.2000+1000:3000 TL mi bilgi verir misiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; verilecek destek tutarı net maaşınıza göre belirlenmektedir. 2500 + 1000 TL destek üst limitini ifade etmektedir. Örneğin; 6000 TL net maaşınız var ise işletme %60 destekleme oranı (3600 ediyor ancak üst limit 3500 TL!) 3500 destek alabilir.

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim cevabınıza.Peki işkur teşvikiyle uzun süredir istihdam edilmemem dolayısıyla sigorta primim İŞKUR tarafından karşılanmakta olacak mı iş yerine bilginiz var mıdır.

   Sil
  3. Evet, işletmeniz İŞKUR üzerinden destek alabilecektir.

   Sil
  4. Çok çok teşekkür ederim,kosgeb personel eğitim desteğinden yararlanan kişi nitelikli personel istihdamından yararlanamaz diye bir sey söz konusu mu yani aynı personel için eğitim desteği de nitelikli personel desteği de olabiliyor mu acaba son kez bunu yanıtlarsanız sevinirim.

   Sil
  5. Güneş hanım mevzuatta herhangi bir engel bulunmamaktadır.

   Sil
 21. Merhaba yakın akraba calıştıra biliyomuyuz eleman olarak

  YanıtlaSil
 22. Merhaba; işletme sahibi ya da ortakların ana baba çocuk ve eşleri bu destek kapsamında istihdam edilemez. Yani 1. Derece akrabalar haricinde akrabalar istihdam edilirse destek alınabilir.

  YanıtlaSil
 23. Merhaba, nitelikli eleman çalıştırmada çalıştırılacak personelin geriye dönük en az 3 ay gibi bir süre işsiz olması şeklinde bir şartı söz konusu mudur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; hayır böyle bir şart bulunmamaktadır.

   Sil
 24. Merhaba, elemanın 1 şubatta ise başladı. Bugün 5 mart. 30 gün hesabı yapılırken iş günlerimi hesaplanıyor. Yok iş günleri şeklinde hesaplama yapılmıyor ise bu hakkı mı kayıp mi ettim tümden?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ömer bey; 30 gün dolduğu için maalesef hakkınız dolmuştur.

   Sil
 25. Merhabalar,
  Biz şirket olarak 2 çalışanımız için bu başvuruyu yaptık ve onaylandı,
  yukarıda yazan evrakları her ay için mi doldurup sisteme eklememiz gerekiyor?
  Yoksa 1 defaya mahsus yetiyor mu ?

  Teşekkürler,
  Saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Yusuf bey; ödeme taleplerini engeç 12 ay içerisinde yapmanız gerekmektedir. Genel kanı ödeme evraklarının 3 aylık periyotlar halinde iletilmesidir. Bu uygulama değişiklik gösterebilir.Diğer taraftan ödeme evraklarında diploma Aslı sadece ilk ödeme KOSGEB'e sunulmaktadır. Diğer evraklar tüm ödemelerde aynıdır

   Sil
 26. Merhaba
  Ben bir yıldır çalışıyorum kosgeb nitelikli eleman desteğiyle işe alındım bana iş yerimde sigortamı kosgeb in yaptığını söylemişler di
  Şimdi ben asgari ücret alıyorum myo mezunuyum işten çıkarılırsam başka bi iş yerine bu kosgeb nitelikli eleman bünyesinde başvurabilir miyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Büsra Hanım;
   KOSGEB sadece net ücret üzerinden destek vermektedir. İşten çıkarılmanız durumunda başka bir işletmede istihdam edildiğinizde çalışacağınız firma destek başvurusunda bulunabilecektir.

   Sil
 27. Merhabalar ben 4 yıllık bankacılık mezunuyum inşaatta çalışıyorum abimin İnşaat firmasında muhasebeci olacağım bu destekten faydalanabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Murat bey; İşletme sahibi/ortaklarının birinci dereceden yakınları (kardeş dahil) bu destekten yararlanamaz.

   Sil
 28. Merhabalar

  Nitelikli eleman destekli ise alınan eleman için sgk prim tesviği alabilır miyiz? Her ikisinden birini mi tercih etmek zorundayiz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; SGK teşviği alabilirsiniz. Hiç bir sorun yoktur.

   Sil
 29. Merhabalar; 1 ay öncesinde işe aldığım personel için başvuru yapabiliyormuyum yoksa henüz işe girmemiş olup işe girecek personel için mi destek alabiliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Nurulllah Bey;
   İşe alım tarihinizden (SGK Giriş) bugüne 1 ay geçmediyse başvuru yapabilirsiniz.

   Sil
 30. Merhaba ben işkur eğitim programından destek alıyorum suanda mayısta 3 ayım biterek ordan aldıgım destek suresı bıtmıs olacak devamında kosgebın bu tesvıkınden faydalanabılıyormuyum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; Nitelikli Eleman desteği yeni işe alınacak personel için verilmektedir. Halihazırda siz çalıştığınız için işletme sizin için kosgeb desteği alamaz.

   Sil
  2. İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM SÜRECİNDE SGK GİRİŞİ YAPILMADIĞI İÇİN NİTELİKLİ ELEMAN TEŞVİKİNDEN FAYDALANABİLİRSİNİZ.

   Sil
 31. Merhaba , aile şirketinde sigortalı olarak gözüken birisi , başka bir firmaya girip ordan KOSGEB desteği alabilir mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Çağatay Bey;
   Eleman desteği kapsamında çalışacak personel çalışacağı firmada sgk olarak gözükmelidir. Bu nedenle sorunuzun cevabı maalesef hayır.

   Sil
 32. Merhaba, Ben yeni mezun oldum ve yaklaşık 3 ay önce KOSGEB girişimcilik eğitimine basvurdum dukkanimi kurdum vs. Ve 3 gün sonra kurul toplantısına çağırıldım.Yalniz ben dukkanda demirbaş malzemeler için destek istemedim sadece kira ve personel maaşı için destek istedim . Kurul dan çıktıktan sonra ne kadar destek Alicam belli olucak bana şans dileyin :) Sorum şu eğer ben girişimci desteğini alırsam Ek olarak Nitelikli personel destegindende yararlanabilirmiyim ?
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; gecikmeli de olsa size işinizde başarılar dileriz. Umarız istediğiniz destekler verilmiştir. Nitelikli personel desteğinden yararlanabilirsiniz herhangi bir engel yoktur.

   Sil
 33. Merhaba 40 yaş yüksek okulu mezunu oluyor mu. 2003 yılı mezunu. Ne kadr destek veriliyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; Destekte yaş sınırlaması yoktur.Desteğin üst limiti Meslek Yüksek okulu Mezunları için 1500 TL'dir.

   Sil
 34. Merhaba nitelikli elaman desteği için adıma kayıtlı iş yerime gelinimi istihdam etsem yararlanabilir mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; mezuatta " Başka kurum/kuruluşlardan vergi, sosyal güvenlik primi v.b. yasal yükümlülükler hariç
   olmak üzere herhangi bir isim altında destek alınan elemanlar ile emekliler, yabancı
   uyruklular, işletme sahibi veya ortakları ile bunların anne, baba, kardeş, eş ve çocukları bu
   destek kapsamında istihdam edilemez." ifadesi var. Bu ifadeye göre gelininiz üzerinden destek alabilirsiniz.

   Sil
 35. Merhabalar bir mükellefim kosgeb nitelikli eleman başvurusu yaptı ve onaylandı peki almış olduğu personelin sgk girişini kaç gün içerisinde yapmam gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; Başvurunun kabul edildiği tarihten
   itibaren en geç 45 gün içinde SGK girişinin yapılması gerekmektedir.

   Sil
 36. merhaba veteriner hekimim kamudan emekliyim süt inekçiliği işletmesi kuruldu yeni faaliyete başladı sözleşme yapsam nitelikli eleman olarak faydalanma imkanı varmı dır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; KOSGEB tarım hayvancılık sektörüne destek vermemektedir. Sadece süt inekçiliği yapan bir işletmeye destek verilmez. Buna karşın firma sütü alıp işleyip örneğin yoğurt yaparsa o işletme destek alabilir. İlgili firma da sizin üzerinizden nitelikli eleman desteği alabilir. Firmanın nace kodu öğrenip http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/DesteklenenSektor adresinden firmanızın desteklenen sektörler arasında yer alıp almadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

   Sil
 37. Başka bir firmanın sahibi olarak bagkurluyum yeni bir firmaya nitelikli eleman desteğiyle alınabilirmiyim ? Saygilar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mahmut bey;
   Destek kapsamında istihdam edilebilmeniz için o firmada sgklı olarak çalışmanız gerekmektedir. Bu nedenle destek kapsamında işe alınamazsınız.

   Sil
  2. Yeni firmaya sgk lı olarak başlarsak destek kapsamına alinabilirmiyim o zaman

   Sil
  3. Mahmut bey;sadece işe gireceğiniz firmadan sgklı olursanız destek alabilirsiniz.

   Sil
 38. 8 yılık çalışanın çalıştığım firma kosgep desteği almak için girdi cıktı yapacak tazminatımız yaparmı diye soracaktım tesekurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba durmuş bey;
   Eleman desteği kapsamında işe alınacak personelin
   Son 1 yıl içerisinde firmada çalışmamış olması gerekmektedir. Girdi çıktı sorun olacaktır, destek alamazsınız

   Sil
 39. Merhaba, firmamızda mevcutta 9 aydır çalışan bir personel için nitelikli personel destekleri kapsamında destek alıyorduk. Firmamızın KOSGEB'e verdiği 3 yıllık taahhütname bitmiş. Güncelledik. Ancak mevcutta firmamız üzerinden destek aldığımız personele artık destek alınamayacağı söylendi. Bunun gerekçesi nedir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Bahattin Bey;
   Aldığınız destek, genel destek programı süresi içinde sınırlı olduğundan yeni programda eski program kapsamında işe aldığınız personel için destek alamazsınız.

   Sil
 40. Merhaba ben kosgeb destekli işletmede ise başladım.Mezun olunca hem 2 hem 4.yillik diplomam var ben 4 yıllığı verdim ama maaşım 1554 Tl gözüküyor ve işletme 2.ayimda olamama rağmen ücreti yatırmadı şikayeti nasıl sağlayabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; Maaşınızın yatmaması veya geç yatması çalıştığınız iş yeri ile sizin aranızda olan bir konudur. Maaşınız asgari (1603 TL) ücretten düşük nasıl olabiliyor? Sorunuzu biraz daha açarsanız daha sağlıklı olacaktır.

   Sil
 41. Merhabalar;
  Bugun nitelikli eleman desteği için kosgebe gittim.ve orda hem işkur sgk prim desteği hem de nitelikli eleman desteğini aynı anda alamadığımızı söyledi oradaki bayan.daha önce burada ikisininden birden faydalanabildiğimizi yazmıştınız sanki.Acaba aydınlatabılır misiniz bu konuyu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mercan Hanım;
   Öncelikle bahsettiğiniz yorum ziyaretçilerimizden biri tarafından yapılmıştır. Mevzuattaki ifade "Başka kurum/kuruluşlardan vergi, sosyal güvenlik primi v.b. yasal yükümlülükler hariç olmak üzere herhangi bir isim altında destek alınan elemanlar destekten yararlanamaz" şeklindedir. SGK prim desteğinin yasal yükümlülük kapsamına girip girmediğini ilgili müdürlüğe danışabilirsiniz. En net bilgiyi KOSGEB Müdürlüklerinden alınız.

   Sil
 42. Kolay gelsin ben kosgeb nitelikli eleman olarak goreve basladim 2 yil sozlesme yaptim istifa edersem karsi taraf dava acabilirmi tsk cvb bekliyorum

  YanıtlaSil
 43. Merhaba; Kosgeb desteği var diye firmadan ayrılmamız herhangi bir sorun oluşturmaz. Dava konusu sizin şirket ile yaptığınız sözleşmeye bağlıdır. Sözleşmenizde her iki taraf için bağlayıcı hususlar var ise hukuki süreç işleyebilir. Ancak sözleşmenize vakıf olmadığımızdan bu konuda net yorum yapamayız.

  YanıtlaSil
 44. merhabalar ben 2013 de dükkan açtım ve dükkan şu anda kendi üzerime işletmesini bana ait yanımda sigortalı çalışan var ve 2014 üniversiteye gittim 4 yıllık harita mühendisliği haziran ayında bitirdim bir firmada işe gireceğim dükkanın işletmesi devam ediyor firma seni kosgeb üzerinden alacağız dedi herhangi bir sıkıntı olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Samet Bey;
   Destekten yararlanabilmek için işe gireceğiniz işletme üzerinden sigortalı olmanız gerekmektedir. Mevcut firmanız üzerinden bağkurluysanız işletme sizin için destek alamaz.

   Sil
 45. Merhaba, 1 ay ve 30 gün kavramlarını örnekle açıklayabilir misiniz? Mesela 21 ağustosta işe giren biri için son başvuru tarihi nedir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba; 21 ağustosta işe aldığınız personel için 30 gün içerisinde başvuru yapmalısınız. işe almadığınız personeli de destek onayından sonra en geç 45 gün içinde istihdam etmelisiniz. Gün kavramı direkt gün olarak verilmiş. üzerine 30 gün sayın.

   Sil
 46. Sayın ilgililer;
  KOSGEB Genel destek programını yeni başvurulara kapattı. Yukarıdaki yazıda belirttiğimiz paylaşım genel destek programı içerisinde yer alan koşulları içermektedir. İşletme Geliştirme programında yer nitelikli eleman desteğinin koşulları farklıdır. İlerki günlerde o konuya ilişkin paylaşım yapacağız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu an başvuru elwman alamıyormuyuz bu sistemden

   Sil
  2. Evet yeni başvuru yapamıyorsunuz.Sadece ödeme talebinde bulunabilirsiniz. İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında yeni eleman desteği başvurusunda bulunabilirsiniz.

   Sil
 47. 2 ayrı şirketim var diyelim. a şirketinde 2 yıldır çalışan personelime çıkış verip b şirketimden sgk giriş yapsam kosgebden faydalanabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; Uygun olmayacağını değerlendirmekteyiz. Net bilgi için ilgili KOSGEB Müdürlüğüne başvurmanızı tavsiye ederiz.

   Sil
 48. merhaba; bizim sirketimizde brut ucret uygulamasi var ilk aylarda personelimiz net 3300 tl maas aliyordu ama bir kac aydir 3100 tl ye dusmustur buna gore hibe tutarida dusmektedir demi tsk.ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; yeni mevzuata göre net maaş 3500 Tlnin altına düşmemelidir.

   Sil
  2. cevabiniza tsk.ederim ama bizim basvurumuz 5.ay once onaylandi evraklari toplu yukleme yapalim diye bekletiyorduk peki bu hakkimiz yanmismidir

   Sil
  3. Başvurunuz eski olduğundan (Genel Destek programı kapsamında destek süreciniz devam etmektedir) destekten yararlanabilirsiniz. hakkınızın yanmasını gerektirecek bir durum görmüyoruz. Detaylar için uzmanınızla görüşmenizi tavsiye ederiz.

   Sil
 49. merhaba bende maaş konusunda problem yasadım dediginize göre yeni mevzuat lisans mezununa en az 3500 tl ama bu bilgiyi hiç bir duyuruda görmedim ayrıca iki aydır benden destek aldıklarını söylüyor çalıstığım firma fakat asgari ücretle basladım öyle yatıyor bu nasıl olabiliyor lisans mezununa alt limit maaş var mı nereden ögrenebilirim teşekkurler sımdıden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; İşletme geliştirme destek programı mevzuatında yazan ifadeyi direkt yazıyorum "Destek kapsamında istihdam edilen elemanın net ücretinin; 2 (iki) yıllık meslek
   yüksekokulu ve ön lisans mezunları için en az 2.500 (iki bin beş yüz) TL, lisans ve üzeri
   mezunlar için en az 3.500 (üç bin beş yüz) TL olması gerekir. Nitelikli elemanın net ücretinin
   belirtilen tutarların altında olduğu aylar için destek ödemesi yapılmaz."
   Sizin destek onayınız Genel Destek Programı kapsamında yapılmış olabilir.

   Sil
 50. merhaba ben daha önce bir firmaya başvuru yapmıştım destek için. ama o zaman bağkurlu olduğum için ret cevabı geldi. şu an işsizim aynı yere ikinci kez başvuru yapabilir miyim???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, mevzuata göre bir engel gözükmemektedir.

   Sil
 51. Merhaba ; Yeni sistemde Nitelikli eleman desteği başvurusu için işletmenin çalıştırdığı eleman sayısına şart getirildi mi? İşletme yeni kuruldu , işletme sahibinin kardeşi SGK 'lı ve yeni alacağımız ilk personel için Nitelikli eleman desteğine başvuru yapabiliyor muyuz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yüksek tekonoloji sektöründe faaliyet gösteren işletmeler hariç minimum 5 çalışan sayısı olmalıdır. Çalışan sayısı 5 olduktan sonra başvuru yapabilirsiniz

   Sil
 52. Merhabalar
  Ben makine mühendisiyim ve bir doğalgaz firmasında çalışacağım. Orada çalışırken aynı anda 3 lpg otogaz istasyonlarında sorumlu müdürlük yapabiliyorum. İstasyonlarda da, doğalgazda da sigortalıyim bu bana devletin verdiği yasal bir hak. Benim sorum doğalgaz firmasında tam zamanlı işe başladığımda nitelikli eleman desteğine başvuracağız bu desteği alırken diğer yerlerde de part time çalışıp sigortalı görüneceğim. Bu durumda alınan destek kesilir mi? Yani benim herhangi bir sektörde tam zamanlı olarak çalışırken , part time 3 istasyonda müdürlük yapmam yasal olarak mümkünken kosgepin destek programı açısından bir sakıncası var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; mevzuatta tam zamanlı çalışan personel için destek verilir ifadesi var o nedenle destek çıkacağını düşünmüyoruz. En net bilgi için KOSGEB'e sormanızda fayda var.

   Sil
 53. Sayın ilgililer sitemizde yer alan ve ilginizi çeken reklamlara tıklayarak sitemize katkı verebilirsiniz, teşekkürler

  YanıtlaSil
 54. Merhaba,
  Şu anda bir işletmede muhasebeciyim.1800Tl maaş onayı ile basladım.Elime 2005 tl gecmektedir.Maaşıma artış yaptırabilmem söz konusu mudur?Evet ise,max ne kadar maaş talebinde bulunabilirim?
  İlginize teşekkür eder saygılarımı sunarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; maaşta herhangi bir üst limit yoktur. İstediğiniz kadar zaman isteyebilirsiniz

   Sil
 55. Merhaba. 2 Yıldır kosgeb li çalışanım . Yıllık zam isteme hakkım varmı ? ve iş yeri işime son verdiğinde tazminat alabiliyormuyum ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, zam isteyebilirsiniz. Tazminat konusu kosgeb desteği ile ilgili bir durum değildir.

   Sil
 56. Diyelim ki bir personel nitelikli eleman istihdamından 2 yıldır faydalanıyor.Bu iki yıl zarfında Tübitağa Proje yazıldı ve proje onaylandı.Proje de aynı personelin ücret giderleri gösterildi.Hem genel destekten hem de proje tarafından aynı personel için destek alınabilir mi? Alınamaz ise nitelikli eleman istihdamından faydalanmayı durdurmak için nasıl bir yol izlenmeli?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı gider gerçekleşmesi için iki farklı kurumdan destek alınamaz, Tübitak'ı tercih ederseniz KOSGEB'e yazı ile desteğin sonlanmasını bildirebilirsiniz.

   Sil
 57. MERHABA.BİZ ŞU AN MEVCUT ÇALIŞANIMIZ İÇİN NİTELİKLİ ELEMAN DESTEĞİ BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR MİYİZ PEKİ.İŞE BAŞLAMA TARİHİ 1 HAFTA ÖNCESİNDE

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır. KOSGEBE'e başvurup onay aldıktan sonra işe başlatmanız gerekirdi

   Sil
 58. Koray Pekdemir8 Ocak 2019 16:01

  Merhaba. Ben iş arıyorum. İş arayan olarak KOSGEBin bu desteğinden faydalanma şansım var mıdır? Yani bu şekilde eleman alacak firmaların ilanlarını nereden bulabilirim? Şu anda https://www.kariyer.net ve https://www.cvyolla.com kariyer siteleri üzerinden firmalara başvuruyorum. Bunlardan hangileri KOSGEB kapsamında eleman alıyor göremiyorum. Bu firmalar için avantajlı bir durum olduğu için bu tarz ilanlarda şansımın daha yüksek olacağını düşündüm. Bu yüzden size sormak istedim. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Öncelikle KOSGEB şahısları değil işletmeleri desteklemektedir. Herhangi bir işletme en az 5 çalışanı varsa ( orta-yuksek ve yüksek teknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren isletmelerde çalışan şartı yok) 2 yıllık veya 4 yıllık üniversite mezunu istihdam ettiğinde bu eleman için ödediği maaşın %60 nı KOSGEB den geri almaktadır. Türkiye de Kobi vasfını işletmelerden bir kaç istisna sektörde faaliyet gösteren isletmeler hariç tüm işlemler bu destekten faydalanabilir

   Sil
  2. Merhaba KOSGEB desteğiyle işe alındım.Firma beni istediği zaman işten çıkartabilir mi.Ya da ne kadar sürede işten çıkartır.

   Sil
  3. İşten çıkarılmaya engel bir durum veya belli bir zaman çalıştırılma şartı yoktur. KOSGEB, personel çalıştığı sürece destek verir.

   Sil
 59. Merhaba KOSGEB desteğiyle işe alındım.Firma beni istediği zaman işten çıkartabilir mi.Ya da ne kadar sürede işten çıkartır.

  YanıtlaSil
 60. merhaba işe başlayıp sgk girişi yapıldıktan sonramı desteğe başvuruyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır, KOSGEB onayı geldikten sonra SGK girişi yapılacak

   Sil
 61. Merhaba, çalıştığım işletme kosgeb desteğiyle sigortamı yapacak ama aldığım duyumlara göre bu destekle sigorta yapılırsa sadece sağlık alanındaki sigortadan yararlanabiliyormuşum yani emeklilikte kullanılan prim gününe sayılmıyormuş bilgi verir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; o söylediğiniz konu sanırım İŞKUR işbaşı desteği ile ilgili. KOSGEB Nitelikli eleman desteği kapsamında söylediğiniz gibi bir durum söz konusu değildir zira KOSGEB sadece net maaş üzerinden işletmeye destek vermektedir.

   Sil
 62. MERHABA,
  BİLMİYORUM BELKİ KONU DIŞI AMA ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM BİR KONU VAR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM,
  KOSGEB KOBİGEL DESTEK PROGRAMINDA PROJEMİZ ONAYLANDI MAKİNA TEÇHİZAT, YAZILIM VE İKİ ADET PERSONEL ALIMI YAPACAĞIZ,
  BURADA ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM PERSONEL ALIMINDA ŞİRKET SAHİPLERİNİN ÇOCUKLARI İŞ YERİNDE ÇALIŞIYOR BU ÇOCUKLARI KOBİGEL PERSONEL İSTİHDAMINDAN FAYDALANDIRA BİLİR MİYİZ?
  TEŞEKKÜR EDERİM.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; Nitelikli eleman desteğinde bu konu açık bir şekilde "Şirket ortaklarının birinci dereceden yakınları personel desteği kapsamında desteklenmez" açıklanmış. Ancak KOBİGEL'de bu şekilde bir ifadeye rastlamadım. Kurul kararında personel kısmına yeni personel mi yazılmış yoksa mevcut patronların çocuklarının ismi mi? Yeni personel yazıldı ise mecburen yeni istihdam etmeniz gerekir. KOBİGEL 2019 çağrısı ile ilgili bir yazımız da var. Konuyu orada da değerlendirebiliriz.

   Sil
  2. MERHABA,
   KURUL KARARI KISMINDA YENİ PERSONEL YAZIYOR, VE ŞİRKET SAHİPLERİNİN ÇOCUKLARI ŞUAN RESMİ OLARAK İŞ YERİNDE ÇALIŞMIYORLAR.

   Sil
  3. Diğer destek programlarının mantığına baktığımızda destek alınması zor gibi duruyor. Kesin bilgi için ilgili KOSGEB Müdürlüğü ile iletişime geçmenizi öneririz.

   Sil
 63. Merhaba
  KOSGEB destegi ile acilan iş yeri lise mezunu çalışana ne kadar maaş veriyor bunun ne kadarını KOSGEB destekliyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. Merhaba, yenilenen girişimcilik destek programında personel desteği bulunmamaktadır. detaylar için yazımızı okuyabilirsiniz.

   Sil
 64. Merhaba ben en son başka bir iş yerinden 2 ay önce ayrıldım.yeni bulduğum iş yerine kosgebden girmeme engelli?1 yıl hiç çalışmama şartımı arıyor şimdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, herhangi bir engel yoktur. 1 yıl çalışmama şartı aynı şirkette istihdam edilme ile ilgilidir.

   Sil