KOSGEB Nitelikli Eleman - Personel Desteğinden Nasıl Yararlanılır? 2018

KOSGEB, Personel istihdam etmek isteyen İşletmelere, Girişimcilere Nitelikli Eleman İstihdam Desteği kapsamında 50 Bin TL’ye kadar geri ödemesiz (Hibe) destek vermektedir. 2 Yıllık Meslek Yüksekokulu/4 Yıllık Yüksekokul/Fakülte mezunu personel istihdam edecekseniz bu destekten mutlaka faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. 2018 Yılında revize edilen desteğin yeni düzenlemelerle kapsamı genişletilmiştir. Yine tüm destek programlarında 2018 yılında yapılan değişiklik nitelikli eleman desteğinde de yapılmış ve destek ödemeleri online sistem (E-devlet) üzerinden alınmaya başlanmıştır.

eleman teşviği


Nitelikli Eleman İstihdam Desteği kapsamında istihdam edilecek her bir personele verilecek ücret; 
  • 2 yıllık Meslek Yüksekokulu mezunları için minimum 2.500 TL,
  • 4 yıllık Yüksekokul veya Fakülte mezunları için 3.500 TL olmalıdır. 
Bu destekten, başvuru tarihi itibariyle onaylı son SGK Sigortalı Hizmet Listesinde en az 5 çalışanı olan işletmeler yararlanabilir. Bu koşul, öncelikli teknoloji alanlarında faaliyet gösteren işletmeler için aranmaz.

Destekten yararlanma koşulları aşağıda sıralanmıştır.

1. Bu destek, işletmede son 12 ay içinde istihdam edilmemiş Yükseköğretim kurumundan mezun ve işletmede tam zamanlı olarak çalışacak personel için verilir.

2.  İşletme, destek üst limiti dâhilinde aynı anda en fazla 2 eleman için bu destekten yararlanabilir. (İstihdam edilen personelin işten ayrılması durumunda KOSGEB'e bu durumu mutlaka bildiriniz. Aksi durumda yeni başvuru yapamazsınız.) Toplamda 4 kere desteğe başvuru yapma hakkınız vardır.

3.   Başka kurum/kuruluşlardan vergi, sosyal güvenlik primi v.b. yasal yükümlülükler hariç olmak üzere herhangi bir isim altında destek alınan elemanlar ile emekliler, yabancı uyruklular, işletme sahibi veya ortakları ile bunların anne, baba, kardeş, eş ve çocukları bu destek kapsamında istihdam edilemez.

4.      Destek, istihdam edilecek her bir eleman için net ücret üzerinden hesaplanır ve asgari geçim indirimi, ikramiye, prim vb. ek ödemeler net ücrete dâhil edilmez. Örneğin çalışan bordrosunda 4.000 TL net ücret yazıyorsa destek tutarı %60 destekleme oranıyla 2400 TL destek verilecektir.

5.  Destek kapsamında istihdam edilecek nitelikli elemanın, başvurunun KOSGEB tarafından onaylandığı tarihten sonra en geç 45 gün içinde istihdam edilmesi gerekir.

6.   Askerlik, doğum gibi sebeplerle işten ayrılan ve daha önce Nitelikli Eleman İstihdam Desteği kapsamında istihdam edilmiş olan elemanın yeniden aynı işletmede işe başlaması halinde yeni destek başvurusu yapılması şartı ile bu Program kapsamında kalan üst limit kadar destek verilebilir.

7.   Nitelikli elemanın; işten çıkarılması, kendi isteği ile işten ayrılması veya işletmenin yönetim ve temsil yetkisini kaybetmesi durumunda, destek süreci sonlandırılır.

Şimdi gelin Nitelikli Eleman İstihdam Desteğinden Nasıl Yararlanılır sorusunun cevabını madde madde sıralayarak açıklayalım. 2018 yılında yapılan değişiklik ile destekten yararlanmak çok kolay bir hal almıştır.

1.    Kosgeb web sitesindeki  E-KOBİ linki üzerinden KOSGEB veri tabanına kayıt olunur ve KOBİ Beyannamesi doldurularak sistem üzerinden gönderilir.

2.  Kosgeb web sitesindeki E-KOBİ linki üzerinden İşletme Geliştirme Destek Programı Başvuru Formu doldurulur. (Son ay güncel SGK listesi sisteme yüklenir.) Başvurunun KOSGEB tarafından onaylanmasına müteakip Taahhütname online olarak onaylanır. Taahhütnameyi onaylamak için geç kalmayın. Bir süre sonra başvurunuz iptal ediliyor.

3.  Kosgeb web sitesindeki adresindeki E-KOBİ linki üzerinden Nitelikli Eleman İstihdam Desteği Başvuru Formu doldurulur. Dikkat!!! KOSGEB onayı gelmeden personelin SGK girişi yapılmamalıdır. Aksi durumda KOSGEB Desteği verilmez. Onay geldikten 1 gün sonra SGK girişi yapınız.

4.  Kosgeb web sitesindeki adresindeki E-KOBİ linki üzerinden Nitelikli Eleman İstihdam Desteği Ödeme Talep Formu doldurulur, ekler sisteme yüklenir ve onay tuşuna basılır. 

Ödeme Talebinde istenen EKLER:

1.Nitelikli Elemana ait ücret bordrosu, (İşletme yetkilisi tarafından kaşe imza yapılacaktır.)
2.Nitelikli Elemanın aylık ücretinin ödendiğine dair banka dekontu, 
3.İşletmenin SGK Borcu Yoktur Yazısı,

     Yukarıda listelenen evrakların KOSGEB'e iletilmesinden sonra yoğunluğa bağlı olarak yaklaşık 1 ay içerisinde destek ödemeniz hesabınıza yatırılmaktadır.

Son Güncelleme: Değerli dostlar Genel destek programında yer alan bu destek Eylül 2018 tarihi itibariyle kaldırılmıştır. Destek başvurusu kabul edilen işletmeler destek ödeme talebine bulunabilecek buna karşın yeni başvuru yapılamayacaktır. Eylül 2018 tarihinden itibaren Nitelikli İstihdam Desteği İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında verilmektedir. Genel destek programı devam eden personelin destek ödeme talebi Genel Destek Ödeme Talebi ekranından yapılmaktadır. 

Yenilenen Nitelikli Eleman Desteği ile ilgili önemli değişiklikler bulunmaktadır. İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında verilen Nitelikli İstihdam Desteği ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Destek süreci ile ilgili soru ve yorumlarınızı bekliyoruz.
KOSGEB Nitelikli Eleman - Personel Desteğinden Nasıl Yararlanılır? 2018 KOSGEB Nitelikli Eleman - Personel  Desteğinden Nasıl Yararlanılır? 2018 Reviewed by KOBİ GİRİŞİM on 11:25:00 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.