Kanaviçe ile Girişimciliğe Adım Atın

          Değerli Dostlar /Girişimci Adayları;           
     Kanaviçe ile muhakkak küçüklüğümüzden beri anneannelerimizin babaannelerimizin ya da annelerimizin evlerinde divanların üzerindeki yastıklar, seccadeler vasıtasıyla tanışmışızdır. Biraz daha düşünürsek yaz tatillerinde boş durmamak el kabiliyetimizi geliştirmek adına seccade ya da kırlent işlemişsinizdir belki. Eskide kalmış gibi görünen bu el sanatı şimdi tekrar moda olma yolunda hızla ilerliyor, özellikle yapımının basit ve zevkli oluşu ev hanımlarının ya da ilgilenmek isteyenlerin yeni gözdesi. Bilmeyenler için Kanaviçe işi hakkında küçük bir bilgi verelim. Kanaviçe malzemelerini herhangi bir tuhafiyede ya da genel tabiri ile düğmecide bulmanız mümkün. Peki, nedir bunlar?

Kanaviçe iğnesi;

kaneviçe iğnesi

              Kullanması oldukça kolay ucu kör bir iğnedir. 10 Ekim 2018 tarihi için internette 4 TL ile 10 TL arasında fiyatlarla bulunabilir.

Kanaviçe Kasnağı;
          Çeşitli ebatlarda ve modellerde bulabilmek mümkündür kullanımdaki amacı kanaviçe kumaşını gergin tutarak işleme işlemini kolaylaştırmaktır. Yine güncel fiyatlar 5 TL ile 10 TL arasında değişmektedir.

kaneviçe kasnağı


Kanaviçe İpi;
İncelik ve kalınlıklarına göre değişik çeşitleri bulunur. Renk çeşitleri fazladır. Fiyatları güncel olarak 3 TL ile 6 TL arasında değişmektedir.

Kanaviçe kumaşı;
Kanaviçe tüm kumaşlara işlenebilir ancak işlemenin rahat olabilmesi için etamin dediğimiz çarpı işinde iğnenin batması gereken yeri açıkça belli eden kumaşlara işlemek çok daha kolaydır.  Etamin metresi yaklaşık olarak 15 TL'dir.

Model;
Kanaviçe malzemelerimizi tamamladıktan sonra  (1 adet (5’li) iğne bir adet kasnak ,  1 adet ip, 1 metre etamin kumaş yaklaşık olarak 35 TL ) nasıl bir model işlemek istediğimize karar verebiliriz. Modelleri internetten bulabileceğimiz gibi arkadaşımızda gördüğümüz bir modeli de işleyebiliriz. İşlemelerinizden tablo, seccade, havlu kenarı, kırlent ya da nevresim takımı yapabilirsiniz. Hatta son zamanlarda kanaviçe işinden yüzük ve kolyelerde yapılmaktadır.

Biraz daha modern;

kaneviçe modeli modern

Ya da biraz daha geleneksel işlemeler yapabilirsiniz;

kaneviçe modeli geleneksel

Takılarda yapılan yeni örnekler arasında (ilk resim)

Kanaviçe ile ilgili başlangıç  bilgileri paylaştıktan sonra gelelim kanaviçe işinden nasıl para kazanabiliriz konusuna. Girişimcilikte işi yapmak kadar satış yapmak da çok önemlidir. Öncelikle yapılan iş el emeği olduğu için vakit alan bir uğraştır ancak getirisi de bu ölçüde olacaktır. Ürünlerinizi internet siteleri aracılığı ile satabilirsiniz ya da evde eşe dosta yapabilirsiniz. Özellikle çeyiz telaşında olan anneler ve gelinlerin ilgisini yapacağınız yeni ve modern işlerle çekebilirsiniz. Yeni doğan bebekler için havlu kenarlarından tutunda, tablolara, yatak örtülerine, fiskos örtülerine, runnerlara kadar çok büyük bir ürün yelpazesinde işleme yapabilirsiniz.  Belirli bir arkadaş çevreniz var ise işleri bölüşüp kısa zamanda daha çok iş çıkararak hem kendinize hem de arkadaşlarınıza iş imkanı sağlayabilirsiniz. Girişimcilikte çevre çok çok önemlidir.

Reklam ve pazarlama bir girişimci için olmasa olmazların başında gelir bu noktada ürünlerinizin tanımı için mutlaka bir instagram sayfası açmanızı şiddetle öneriyoruz.

Ancak konu özellikle internet satışı (hepsiburada , gittigidiyor , sahibinden, facebook) olunca dikkat edilmesi gerek hususlar bulunmaktadır. İnternet sitesi üzerinden yapacağınız satışlar için vergi ödemeniz gerekebilir. Bu noktada gelir vergisi kanunu incelenebilir. Haklarınızı ve zorunlu yükümlülüklerinizi tam olarak tespit etmek için vergi daireleri ya da maliyeye başvurarak yardım alabilir daha sonra karşınıza çıkacak sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Eğer girişiminizi çok büyütürseniz KOSGEB'in Yeni Girişimci Desteğinden 150 Bin TL'ye kadar destek alabilirsiniz. Bu destekten nasıl yararlanacağınızı öğrenmek için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorumlar