KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri

Girişimciliğin eğitimi de olur mu demeyin. Olur, hem de çok güzel olur. Eğitime geçmeden girişimci kimdi hatırlayalım. Girişimci, (eski tabiriyle müteşebbis) bir faaliyette bulunmaya niyetli kişidir. Bu faaliyet; daha fazla gelir elde etmek amaçlı iş kurmak olabileceği gibi, kişinin kendi eksikliklerini gidererek kariyer fırsatlarını yakalaması da olabilir.  Bir şirketin pazardaki talepleri görerek yapacağı yatırımlar, strateji değişiklikleri de o şirket için girişimcilik olarak değerlendirilebilir. Gelelim girişimcilik eğitimlerine. Girişimcilik eğitimleri, müteşebbis ruha sahip girişimci adaylarına kurmayı planladıkları iş ile ilgili profesyonel bir bakış açısı vermeyi hedefler. Bu eğitimlerle birlikte girişimcinin iş fikrini zenginleştirerek ayağı yere sağlam basan bir iş planı hazırlaması beklenir.  İş planında, gelir gider dengesi, güçlü zayıf yönler, rakip analizleri, finansal analizler gibi konulara yer verilir. Eğitimlerin ders içerikleri liderlik, takım ruhu, girişimcilik özelliklerinin sınanması, etkili sunum teknikleri, finansal analiz, pazar araştırması, iş planı hazırlama gibi bölümler bulunmaktadır. İçerikler sektörel, bölgesel ihtiyaçlar doğrultusunda farklılık gösterebilir.


Bir çok kurum/kuruluş, üniversite girişimcilik alanlarında eğitimler vermektedir. Eğitimler 28 saat ile 120 saat arasında değişen aralıklarda olabilmektedir. Girişimcilik alanında başarılı çalışmalar ve destek mekanizmaları geliştiren KOSGEB'in eğitimleri 32 saat olarak uygulanmaktadır. Gün olarak ele alındığında eğitimler yaklaşık 4-6 gün sürmektedir.  (KOSGEB'den Yeni Girişimci Desteği alabilmek için KOSGEB'in onayladığı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri'ne katılmanın şart olduğunu tekrar belirtmek isterim.) 

Detaylı bilgi için http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/Destekler.aspx?ref=8 adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin listesi http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/Duyurular.aspx?ref=22 adresinde yayınlanmaktadır.

Girişimci adayları, özellikle Ankara'da Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinde bulmakta oldukça zorlanmaktadır. Hemen işini kurabilecek parlak fikirli girişimcilerin bile aylarca beklediklerini görüyoruz. Ankara'daki eğitim bulma sıkıntısı çözebilmek için önümüzde iki alternatif var. Bu alternatiflerden biri İşkur eğitimlerine dahil olmak. Bu eğitimler genellikle KOSGEB web sitesinde ya yayımlanmıyor ya da kontenjan dolduktan sonra yayınlanıyor. İşkur girişimcilik eğitimlerine katılan girişimci adaylarına 20 TL vermekte ayrıca Genel Sağlık Sigortası prim Giderlerini karşılamaktadır. İşkur'un verdiği girişimcilik eğitimleri için http://esube.iskur.gov.tr/Kurs/KursOnAir.aspx?ProgramTur=5 adresinden takip edebilirsiniz.

Eğer İşkur eğitimlerine de katılamaz iseniz bu durumda başka bir ilde eğitim almayı deneyebilirsiniz. Sonuç itibariyle eğitimin hangi ilde alındığının KOSGEB için bir önemi bulunmamaktadır.

Yorumlar