11 Temmuz 2015 Cumartesi

Şef Aşçı Nasıl Olunur?

Değerli Dostlar;
Ben bir tatlıya 10 TL, bir makarnaya 17 TL vermem dediğimiz zamanlar çokta uzak değil aslında ama şartlar ve sunulan yeni tatlar fikrimizi değiştirmiş gibi görünüyor. Malum gelir arttıkça giderimiz de artıyor özellikle taş yapılar içerisine sıkışmış, robotlaşmış insanlar için keyif alma saatleri yemek yeme saatlerine dönüşmüş durumda.

en iyi aşçıÖğle arasına yaklaşan saatlerde ofislerde konuşulan konuların başında yeni açılan restoranlar var. Hangisinin yemeği daha iyi hangisi daha uygun tartışmaları eşliğinde sıraya konulan restoranlar ve muhakkak bir kaç favori…

en iyi restaurantÖzel gün kutlamalarında, dinlenme ya da eğlenme vakitlerinde tercih edilir oldu restorantlar. Sunulan yeni tatlar ve konseptler insanları cezbetmeye başladı. Bununla beraber açılan yeni mekân sayısı profesyonel şef ihtiyacını da doğurdu. Bugün insanı içine çeken çok güzel bir atmosfere sahip bir mekan açabilirsiniz ancak yemeğinizin kalitesi ve tadı kötüyse maalesef şansınız yoktur. Bizde bugün şef olma yolunda neler yaşanır, şef nasıl olunuru inceleyeceğiz.

Gordan Ramsay


Daha önce bankacı, futbolcu (Gordan Ramsay), mühendis olan birçok insanın daha sonra şef olup ne kadar başarılı olduğunu duymuşsunuzdur. Şefliğin iyi yanı bu mesleği yapmanız için herhangi bir yaş sınırının bulunmamasıdır. Kuvvetli bir damak ve görsel zevkiniz varsa ilk aşamayı geçtiniz demektir. Ancak gerçek mutfaklar evinizin o rahat havasından oldukça farklıdır. Referans zevklerinizin yanında çalışma disiplini, öğrenmeye açık olma, takım çalışmasına yatkınlık, liderlik ve zor şartlarda çalışmak gibi meziyetlerinizin de olması gerekir.

Her işte olduğu gibi bu işte de okullar mevcut. Önlisans ve lisans programlarında aşçılık, gastronomi ve mutfak sanatları bölümü okuyabilir ya da ücretli olan yemek okullarına (2015 itibariyle yaklaşık 15 bin TL civarında) kayıt yaptırabilirsiniz. Okul size sistematik bir eğitim vererek uluslar arası mutfakları da tanıma imkânı sunar. Yabancı dilinizin durumuna bağlı olarak dünya mutfaklarını inceleyerek yurt dışında staj ya da çalışma imkanı bulabilir kendinizi geliştirebilirsiniz. Daha sonrasında beş yıldızlı mutfaklarda iş imkanı yakalayabilirsiniz.

Bunun yanında alaylı dediğimiz usta çırak ilişkisine dayanan eğitim şeklini de tercih edebilirsiniz. İçinizde bulunan öğrenme isteği ve azim ile aynı sonucu yakalamanız mümkün.

Maaş konusunda ise sizin performans ve tecrübenize göre tahmini olarak 2.500 - 7.000 TL gibi geniş bir yelpazede ücret alabilirsiniz. Aralığın altında kalmak ya da üstüne çıkmak mümkündür.

Kim bilir belki Michelin yıldızlı bir restorandın sahibi olursunuz.

Bu arada çokça duyduğumuz Michelin yıldızı nedir?

Michelin yıldız sistemi; Michelin lastiklerinin sahibi Andre Michelin’in Michelin kullanıcılarına bir rehber hazırlamayı düşünmesiyle başladı. Yemek yenilebilecek restoranlar, kalınabilecek oteller listesi hazırlandı. Zamanla özellikle mekânların sayısı arttıkça listeye girebilmek için yarış başladı. Bir süre sonra 3 yıldızdan oluşan bir puanlama ile restoranlar puanlanmaya başladı. Peki, puanlama nasıl yapılır?  Michelin’in bağımsız gurme müfettişleri müşteri gibi girdikleri aday restoranlara puan verirler ve puan sonucuna göre yıldız belirlenmesi yapılır. Müfettişlerin kimlikleri gizli olduğu için restoranlar her müşteriye müfettiş muamelesi yapmak durumundadır. Yıldızlar sadece 1 yıllığına verilir ve daha sonra yapılacak değerlendirme ile yıldızı arttırabilir, azaltılabilir ya da tamamen yıldızsız kalabilir. Dünya üzerinde bir iki ve üç yıldızlı yaklaşık 500 restoran olduğu bilgisi Michelin yıldızının ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Michelin yıldızı sahibi bir restorandın ününü ve müşteri potansiyelini tahmin etmek zor olmasa gerek.

Tepkiler:

0 Yorum:

Yorum Gönder