Şef Aşçı - Masterchef Nasıl Olunur?

Değerli Dostlar;
Bir tatlıya 20 TL, bir makarnaya 25 TL vermem dediğimiz zamanlar çokta uzak değil aslında ama şartlar ve sunulan yeni tatlar fikrimizi değiştirmiş gibi görünüyor. Malum gelir arttıkça giderimiz de artıyor özellikle taş yapılar içerisine sıkışmış, robotlaşmış insanlar için keyif alma saatleri yemek yeme saatlerine dönüşmüş durumda. Öğle arasına yaklaşan saatlerde ofislerde konuşulan konuların başında yeni açılan restoranlar var. Hangisinin yemeği daha iyi hangisi daha uygun tartışmaları eşliğinde sıraya konulan restoranlar ve muhakkak bir kaç favori…

Özel gün kutlamalarında, dinlenme ya da eğlenme vakitlerinde tercih edilir oldu restorantlar. Sunulan yeni tatlar ve konseptler insanları cezbetmeye başladı. Bununla beraber açılan yeni mekân sayısı profesyonel şef aşçı - masterchef ihtiyacını da doğurdu. Bugün insanı içine çeken çok güzel bir atmosfere sahip bir mekan açabilirsiniz ancak yemeğinizin kalitesi ve tadı kötüyse maalesef şansınız yoktur. Biz de bugün şef aşçı - masterchef   olma yolunda neler yaşanır, şef aşçı - masterchef  nasıl olunuru inceleyeceğiz. Yeri gelmişken söz etmekte fayda var. Tv8'de yayımlanan masterchef programının yemek yapma, yemeği sunma ve ekip yönetimi konularında hem eğitici hem de öğretici olduğunu düşünüyoruz. Tv8'de yayımlanan masterchef programın kişisel çatışmalar ve insan ilişkileri kısımlarını çıkardığımızda Şef Aşçı - Masterchef olmak isteyenler için yararlı bir kaynaktır. Bu yönüyle Tv8'i kutluyoruz. 

İşin güncel magazin tarafından çıkıp tekrar yazımıza dönelim.

Daha önce bankacı, futbolcu (Gordan Ramsay), mühendis olan birçok insanın daha sonra Şef Aşçı - Masterchef olup ne kadar başarılı olduğunu duymuşsunuzdur. Şefliğin iyi yanı bu mesleği yapmanız için herhangi bir yaş sınırının bulunmamasıdır. Kuvvetli bir damak ve görsel zevkiniz varsa ilk aşamayı geçtiniz demektir. Ancak gerçek mutfaklar evinizin o rahat havasından oldukça farklıdır. Referans zevklerinizin yanında çalışma disiplini, öğrenmeye açık olma, takım çalışmasına yatkınlık, liderlik ve zor şartlarda çalışmak gibi meziyetlerinizin de olması gerekir.

Her işte olduğu gibi bu işte de okullar mevcut. Önlisans ve lisans programlarında aşçılık, gastronomi ve mutfak sanatları bölümü okuyabilir ya da ücretli olan yemek okullarına (2018 itibariyle yaklaşık 25 bin TL civarında) kayıt yaptırabilirsiniz. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim fakültesinde aşçılık bölümü de bulunmaktadır. Hatta ikinci üniversite okuyacaklar için sınavsız ikinci üniversite kapsamında aşçılık okuyabilirsiniz. Okul size sistematik bir eğitim vererek uluslar arası mutfakları da tanıma imkânı sunar. Yabancı dilinizin durumuna bağlı olarak dünya mutfaklarını inceleyerek yurt dışında staj ya da çalışma imkanı bulabilir kendinizi geliştirebilirsiniz. Daha sonrasında beş yıldızlı mutfaklarda iş imkanı yakalayabilirsiniz.

Bunun yanında alaylı dediğimiz usta çırak ilişkisine dayanan eğitim şeklini de tercih edebilirsiniz. İçinizde bulunan öğrenme isteği ve azim ile aynı sonucu yakalamanız mümkün.

Maaş konusunda ise sizin performans ve tecrübenize göre tahmini olarak 2.500 - 7.000 TL gibi geniş bir yelpazede ücret alabilirsiniz. Aralığın altında kalmak ya da üstüne çıkmak mümkündür.

Kim bilir belki Michelin yıldızlı bir restorandın sahibi olursunuz.

Bu arada çokça duyduğumuz Michelin yıldızı nedir?

Michelin yıldız sistemi; Michelin lastiklerinin sahibi Andre Michelin’in Michelin kullanıcılarına bir rehber hazırlamayı düşünmesiyle başladı. Yemek yenilebilecek restoranlar, kalınabilecek oteller listesi hazırlandı. Zamanla özellikle mekânların sayısı arttıkça listeye girebilmek için yarış başladı. Bir süre sonra 3 yıldızdan oluşan bir puanlama ile restoranlar puanlanmaya başladı. Peki, puanlama nasıl yapılır?  Michelin’in bağımsız gurme müfettişleri müşteri gibi girdikleri aday restoranlara puan verirler ve puan sonucuna göre yıldız belirlenmesi yapılır. Müfettişlerin kimlikleri gizli olduğu için restoranlar her müşteriye müfettiş muamelesi yapmak durumundadır. Yıldızlar sadece 1 yıllığına verilir ve daha sonra yapılacak değerlendirme ile yıldızı arttırabilir, azaltılabilir ya da tamamen yıldızsız kalabilir. Dünya üzerinde bir iki ve üç yıldızlı yaklaşık 500 restoran olduğu bilgisi Michelin yıldızının ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Michelin yıldızı sahibi bir restorandın ününü ve müşteri potansiyelini tahmin etmek zor olmasa gerek.


Bu makale yararlı oldu mu?
Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar