25 Aralık 2013 Çarşamba

İnovasyonun Önündeki Engeller


İnovasyon

Son 10 yılda ülkemiz ekonomisinin yükselen ivmesiyle birlikte ekonomimize atılım sağlayacak faktörler ele alınmaya başladı. Bu faktörlerden belki de en önemlisi “İNOVASYON”. İnovasyon (yenilikçi düşünce) ürün ve hizmetlerin katma değerini arttırıcı etki yapan “eski köye yeni adet getirme” prensibi. İnovasyon işletmelerin üretimden pazarlamaya olan tüm süreçlerinde yeni bir bakış açısı getiriyor. Her yenilik de inovasyon olarak kabul edilmiyor. İnovasyon için yapılan yeniliğin ticari bir getiri elde etmesi şart.

inovasyonSon günlerde ağzımızdan düşürmediğimiz İnovasyon’da ülke olarak nerdeyiz?

Bu soruya objektif cevap bulabilmek için Dünya Ekonomik Forumu’nun hazırladığı ve Sabancı Üniversitesinin katkı verdiği Türkiye’nin Küresel Rekabet Düzeyi 2012-2013 raporunu inceleyelim.

Küresel Rekabet Düzeyi sıralamasında ülkemiz 144 ülke içerisinde 43.sırada yer almış. Raporda 12 başlık değerlendiriliyor. Türkiye sadece iki konu başlığında ortalamanın altında yer alıyor. Birini ben söyleyeyim diğerini siz tahmin edin. Birinci başlık Emek Piyasalarının Etkinliği. Diğeri ise İNOVASYON!


inovasyonda nerdeyiz


Ar-Ge’de geri olmamızı sanayi devrimine ayak uyduramamamız, savaşlar, bilimde geri kalmışlık vb gibi konularına bağlayabiliriz.

Peki, inovasyonda neden geriyiz?

1- İnovasyonda “eski köye yeni adet getirmeme” anlayışının hâkim olduğu ülkemizde yeni fikirler pek tutmaz. Çünkü her şeyi en iyisini yine biz biliriz. Yeni yetme bir mühendis nereden bilecek ki 40 yıldır yaptığınız işi.

2- Ar-Ge & İnovasyonu birbirlerini pozitifi yönde etkileyen kavramlardır. Ar&Ge’de geri kalmamız inovasyonu da olumsuz etkilemektedir.

3- İnovasyon faaliyetlerine ayıracak çok fazla kaynağımız yoktur. Ülkemizin teşvik sistemi gelişmiş olmasına karşın inovasyon projeleri yeterince anlaşılamamakta hibe alamamaktadır.

4- Kurumlarımızda tepe yöneticiler kendileri ile aynı düşünceyi paylaşan kişilerle çalışırlar. Hemen herkes aynı kafada olunca farklı bir düşünce ortaya çıkmaz, patron ne derse o olur. Eleştirel düşünceyi lafta severiz ama özde uygulamayız, işimize gelmez.

inovasyonun önündeki engeller

5- Eğitim sistemimiz test çözme makineleri yetiştirdiğinden beynin sağ bölümünü kullanan hayal gücü yüksek mucitlerimizin sayısı azdır.

6-Parlak zeki öğrencilerimizin önemli bir çoğunluğu gelecekte iş kaygısı yaşamamak için üniversitelerde garanti meslekleri tercih ederler. Kendi istekleri çoğunlukla ikinci planda kalır.

7-Tüketici alışkanlıklarını değiştirmek yeni kuşaklar için olmasa bile eskiler için zordur. Bu da ürün hizmetlerin yerinde sayması demektir.

Listeyi uzatmak mümkün…

Not: Bu kadar olumsuzluğa rağmen başarılı inovasyon örnekleri de yok değildir. Bilişim sektöründen örnek verecek olursak  www.yemeksepeti.com gibi farklı inovatif çözümlerde pekâlâ çıkabiliyor. Yeter ki aynı pencereden bakmayalım.

Tepkiler:

0 Yorum:

Yorum Gönder