Neden Girişimci Olunmaz?

Değerli Dostlar;
Sitemizde sizlere girişimciliğin iyi taraflarını gösteren ve girişimciliğe motive eden paylaşımlarda bulunuyoruz. Bunu yaparken madalyonun diğer yüzünü de göz ardı etmemeniz gerektiğini düşünerek girişimciliğe giden yolun hiç de güllerle kaplı bir yol olmadığını sizlere anlatmayı bir vazife sayıyoruz. O nedenle bugünkü yazımızda Neden Girişimci Olunmaz konusunu işleyeceğiz.

İş fikriniz var ve onu ticarileştirebilir miyim, yani girişimci olunur mu olunmaz mı sorusuna cevap arıyorsunuz. Bu yazımızda sizlere, neden girişimci olunmaz sorusunun cevaplarını vermeye çalışacağız.

Neden Girişimci Olunmaz?

1- Çalışma saatleri belli değildir. Bir gün sabah 8’den ertesi gün 8’e kadar çalışırsın, ertesi gün işe gitmezsin. Girişimciliğin ilk yıllarında tüm tanıdıklar tatile giderken uğurlayan hep sen olursun.

2- Kurumsal bir iş ortamı yoktur. Girişimci yeri geldiğinde her işi yapmak zorundadır. Temizlikten, şoförlüğe geniş bir sorumluluk alanını seni bekleyebilir.

3- Riske girmek girişimciliğin özüdür, risksiz bir hayatın girişimcilikte yeri yoktur.

4- Sabit bir gelir yoktur. Bir ay hiç kazanılmaz bir sonraki ayda yılı kurtaracak kadar para kazanılabilir.

5- Bir işin tamamının sorumluluğunu almak kolay değildir, yıpratır. Çalışanlarınızın işe sizin kadar sahip çıkmadığını görür delirirsiniz, hep bir mazeretleri vardır.

6- Sürekli iş stresi ile yaşamak zordur. Tahsilatlar, alacaklılar ve ekonomik krizler sizi dertten derde sürükler.

7- En meşakkatli iş kişileri yönetmektir. İnsanlara laf anlatmanın deveye hendek atlatmaktan daha zor olma durumu ile sıkça karşılaşılır.

8- Müşteri memnuniyetini sağlamayacağım diye sürekli alttan almak sabır taşını çatlatabilir.

9- İnovatif bir iş fikrin yoksa sektöre girebilmek ve sonrasında kalıcı olmak büyük emek ister.

10- Girişimci işinin en iyisi olmak için sürekli çalışmak, daha fazla çalışmak zorundadır. Tembel olma lüksü yoktur. Girişimci liderdir ve hem kendi hem de çalışanlarının motivasyonunu yüksek tutmalıdır.

11- En zor kişilerle ticaret yapmak iletişim beceresi gerektirir. İçe kapanık, asosyal bir girişimci karşılaşmaya 1-0 geride başlar.

12- Aile ve Mahalle baskısı özellikle işler kötü gittiğinde ayyuka çıkar. Azim ve kararlılıkta bir yere kadar seni ayakta tutar.

13- Bilgi yoğunluklu bir iş fikrin yoksa sermaye ve nakit çok önemlidir. Kısıtlı sermayeler ile yola çıkmak küçük bir fırtınada alabora olmanıza sebep olabilir.

14- Ürün veya hizmetin satışını yapar faturasını kesersiniz ama tahsilatını yapmak uzayabilir. Tahsilatı yapsanız da yapmasanız da bir sonraki ay KDV'yi ödemek zorundasınızdır.

15- Peşin vergi ödersiniz. Yıl sonu gelir elde edeceğiniz düşüncesi ile tahmini geliriniz üzerinden vergi ödersiniz. Ola ki zarar ettiniz öncesinde ödediğiniz vergi mahsup edilir.

Listeyi uzatmak mümkün, siz de girişimci olup başarısız olduysanız lütfen yorumlarınızı paylaşınız. Bir umut sizin vereceğiniz kısa bir bilgi bir girişimcinin ayakta kalmasına vesile olacaktır.

Bu makale yararlı oldu mu?

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar