4 Kasım 2013 Pazartesi

Neden Girişimci Olunmaz?

İş fikriniz var ve onu ticarileştirebilir miyim, yani girişimci olunur mu olunmaz mı sorusuna cevap arıyorsunuz. Bu yazı dizimizde sizlere, neden girişimci olunmaz, neden girişimci olunur ve nihayetinde girişimci olunur mu olunmaz mının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Neden Girişimci Olunmaz?

1- Çalışma saatleri belli değildir. Bir gün sabah 8’den ertesi gün 8’e kadar çalışırsın, ertesi gün işe gitmezsin. Girişimciliğin ilk yıllarında tüm tanıdıklar tatile giderken uğurlayan hep sen olursun.

2- Kurumsal bir iş ortamı yoktur. Girişimci yeri geldiğinde her işi yapmak zorundadır. Temizlikten, şoförlüğe geniş bir sorumluluk alanını seni bekleyebilir.

3- Riske girmek girişimciliğin özüdür, risksiz bir hayatın girişimcilikte yeri yoktur.

girişimcilikte karşılaşılan sorunlar
4- Sabit bir gelir yoktur. Bir ay hiç kazanılmaz bir sonraki ayda yılı kurtaracak kadar para kazanılabilir.

5- Bir işin tamamının sorumluluğunu almak kolay değildir, yıpratır.


6- Sürekli iş stresi ile yaşamak zordur.

7- En meşakkatli iş kişileri yönetmektir. İnsanlara laf anlatmanın deveye hendek atlatmaktan daha zor olma durumu ile sıkça karşılaşılır.

8- Müşteri memnuniyetini sağlamayacağım diye sürekli alttan almak sabır taşını çatlatabilir.

9- İnovatif bir iş fikrin yoksa sektöre girebilmek ve sonrasında kalıcı olmak büyük emek ister.

10- Girişimci işinin en iyisi olmak için sürekli çalışmak, daha fazla çalışmak zorundadır. Tembel olma lüksü yoktur. Girişimci liderdir ve hem kendi hem de çalışanlarının motivasyonunu yüksek tutmalıdır.

11- En zor kişilerle ticaret yapmak iletişimi beceresi gerektirir. İçe kapanık, asosyal bir girişimci karşılaşmaya 1-0 geride başlar.

12- Aile ve Mahalle baskısı özellikle işler kötü gittiğinde ayyuka çıkar. Azim ve kararlılıkta bir yere kadar seni ayakta tutar.

13- Bilgi yoğunluklu bir iş fikrin yoksa sermaye ve nakit çok önemlidir. Kısıtlı sermayeler ile yola çıkmak küçük bir fırtınada alabora olmanıza sebep olabilir.Listeyi uzatmak mümkün, yorumlarınızı bekliyorum…Tepkiler:

0 Yorum:

Yorum Gönder