Google Big Tent 2013 Ankara Etkinliği

Google Big Tent etkinliğinin ikincisi 5 Kasım’da, Ankara Cern Modern’de gerçekleştirildi. Ağırlıklı olarak öğrencilerin katıldığı etkinlikte BTK Başkanı Tayfun Acarer ve Google Başkan Yardımcısı Vint Cerf konuşmacı olarak yer aldı. Ussal Şahbaz, Canan Çakmakçı, Pozitron Kurucusu Fatih İşbecer ve Markafoni Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Afra’da Webrazzi kurucusu Arda Kutsal’ın moderatörlüğünde “İnovasyonun Ekonomiye Etkisi” konulu panelde düşüncelerini paylaştılar.

goocle big tent


Etkinliğin ana temasını “İnovasyonun Ekonomiye Etkisi” oluştursa da girişimciler açısından akıllarda kalan muhtemelen Acarer’in verdiği istatistikî veriler oldu. ICT alanında girişimci olmak isteyen ve mevcut işletmelerin sektörün gidişatını görmesi açısından faydalı bulduğum notları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bilgi ve İletişim Teknolojilerinde (ICT) Son Gelişmeler

ICT sektörünün 2012 Cirosu 44 Milyar $. Geniş band abone sayısı 34 Milyon. 19 Milyon hanenin %49’u internete bağlı. İnternet kullanıcısı 55 – 56 Milyon.

Facebook’a nüfusuna oranla en fazla (%69) üye olan ülkeler arasında Türkiye 2. sırada (1. Brezilya %75). Ülkemizde 32-33 milyon Facebook kullanıcısı olduğuna göre bu istatistikte bir yanlışlık olabilir! Facebook’a daha fazla içerik sağlamamız gerekiyor.

İnternet kullanımı 32 saat, Avrupa ve Dünya ortalamasından fazla. Son 6 yılda internet kapasitesi 63 kat artmış. 230.000 Km Fiber Hat kapasitesi var.

E-ticaret cirosu 16 Milyar $. E-ticaret 2012’de %18 büyüdü, 2013 tahmini %13. İnternet reklamcılığı %16 civarında büyüdü. 2012’de 600 Milyon $ olan cironun 2015 tahmini 1,3 Milyar $. İnternet pazarının hızlı genişleyeceği açıkça görülüyor şimdiden pozisyon almak faydalı olur.

İthal ettiğimiz her 100 telefonun 56’sı akıllı. Uygulama geliştiriciliği işinde ciddi fırsatlar girişimcileri bekliyor.

Mobil internet gelirleri %36 oranında arttı. 2016’da tahmini 4 Milyar $. Data trafiği son 4 yılda 15 kat arttı. Yılda 2 kat büyüme sağlanıyor. Artan data trafiğinde alt yapı yatırımları şart. Girişimciler bu pastadan pay alabilir mi?

Çok yakın bir zamanda 4G lisanslarını vereceğiz. 4G alt yapısının ülkemizde üretilebilir hale gelmesini bekliyoruz.

Konuşmasının sonunda Acarer, Data centerler kurulmasını, daha fazla hosting hizmeti verebilmeyi, youtube TR’nin açılmasını ve Google’ı daha fazla faaliyet içerisinde görmek istediklerini Google Başkan Yardımcısı Vint Cerf’e iletti.

“İnovasyonun Ekonomiye Etkisi” panelinde;

Sinan Afra girişimcilik ekosisteminin yeterince olgunlaşmadığını, start up’lara yatırım yapacak melek yatırımcıların Borsa’ya çıkış imkanlarının olmadığından bahsetti. Ayrıca girişimcilere devlet desteği vermenin çokta doğru bir iş olmadığı ifade etti. Girişimciye verilen destek neden doğru değil cevabını sizlere bırakıyorum. İnternet alanında inovasyon odaklı çok az site olduğunu bunlara örnek olarak ekşisözlük, itiraf.com ve yemeksepetini gördüğünü söyledi.Fatih İşbecer’de internette var olan kotaların kalkması gerektiğini ve internet pazarının rezalet durumda olduğunu, 3 boyutlu printer teknolojisinin yakın zamanda yedek parça imalatı ile ayakta kalan Bursa gibi bir şehri yok edebileceğini belirtti. Çok iddialı bir düşünce ama üzerinde durmak şart.

google big tent


En son konuşma yapan Vint Cerf ise inovasyon faaliyetlerinde devletin yükleri azaltmasını ve ICT’de işlerin süreç içerisinde çalışarak belirli noktalara gelebileceğini söyledi. Belki çok daha fazla şey söyledi ama aklımda kalan bunlar.


Vint Cerf’e sorulan sorulardan biri de oldukça garipti. Eskişehir’den gelen üniversite öğrencisi girişimci olmak için Amerika mı Türkiye mi diye sordu? Adamcağız da buradaki ekosistemi bilmediğini söyledi. Bu sorunun cevabını ondan beklemekte ne derece doğru onu da sizlerin yorumlarına bırakıyorum. 

Yorumlar