Digital Girişimcilik

Kısaca tarif etmek gerekirse girişimci; bir iş fikrini, iş planına bağlı olarak ticarileştirerek emeğini ve sermayesini riske eden kişidir. Girişimci önemli ama zenginleşme için yenilikçi girişimcilere ihtiyacımız var. Eski köye yeni adet getiren, sıra dışı farklı fikirleri olan girişimcileri acilen içimizden çıkartmak durumundayız.

Bu noktada devletimizin de bu aciliyetin farkında olarak yenilikçi girişimci üretmek için stratejiler oluşturması son derece sevindirici. Nitekim geçenlerde açıklanan 10. Kalkınma Planı’nda yenilikçi girişimcilik özel bir alan olarak yer almış bulunmakta.

Gelelim konumuz olan İnternet Girişimciliğine
Teknoloji ve bilimsellik konularında gelişmiş ülkelerin çok gerisinde bulunan ve sadece fiyat-kalite alanında rekabet edebilen ülkemizde girişimciler küresel çapta başarı elde etmek istiyorlar ise inovatif ve sıra dışı fikirlerini hayata geçirmeliler.

Yenilikçi bir girişimci için kısa vadede sonuç getirecek, karlı, yatırım maliyeti düşük özelliklere sahip yapılabilecek en güzel iş web girişimciliğidir. Web girişimciliğinden kastım, online satış, online eğitim, oyun ve müşteri ihtiyaçlarını temel alan web siteleri ve akıllı telefonlarda kullanılabilecek uygulamalardır. Örneğin Ankara’daki dolmuşların kalkış saatlerini ve duraklarını içeren bir uygulamanın yazılarak akıllı telefonlarda kullanılmak üzere Google Play ve App Store üzerinden yayınlanması. Uygulamadan nasıl para kazanılabileceği iş modelleri ile geliştirilebilir. İlk akla gelenler uygulamanın ücretli satılması (1$ gibi) ve uygulamaya reklam alınması.

Peki, neden bir organik ürün mutfağı veyahut ta Turkish Coffee değil de İnternet Girişimciliği.

Öncelikle istatistikî verilere bakalım.
*Türkiye’de internet kullanıcılarının nüfusa oranı %45,13’dür. Bu oran 2000 yılında %3,76.
İnternet kullanımına ortalama başlama yaşı 9, çocukların %60,5’i bilgisayar, %50,8’i internet, %24,3’ü cep telefonu kullanıyor. Bu veri internet kullanımının ilerleyen yıllarda artacağının net bir şekilde göstergesi.   
* Türkiye’de Facebook kullanıcı sayısı 31 Milyon’dan fazla, Twitter kullanıcı sayısı 7 Milyon.
* Dünyada akıllı telefon satışları %52,3 oranında artarken Türkiye’deki artış %88. 2013′ün ilk 4 ayında toplamda  4 milyon 465 bin cep telefonu satışı yapılırken, satışların %74′ünü akıllı telefon.

Yukarıdaki istatistikî veriler web sitesi ve akıllı telefonu uygulama pazarının ülkemizde genişleyeceğinin net bir göstergesi. Ayrıca 31 milyon kullanıcısı olan Facebook’da tüketilen içeriğin (Oyun, sohbet vb.) sadece %5’i yerli. Facebook’un yerli içeriklere ihtiyacı var. Yerli içerik için Facebook’ta bizim kültürümüze dokunan Türkçe bir oyun şık olmaz mı? Mesela; Kurtlar Vadisi’nin ağır abisi Polat Alemdar’ın tüm mafyayı çökerttiği, Suriye’ye gidip tüm zalimleri alaşağı ettiği, Mısır’ın devrik lideri Mursi’yi kurtardığı türden bir oyun tutabilir. Adı da Polat Alemdar Facebook, kısa adı da PAF.

Web girişimciliğin geleneksel işlere göre bir diğer avantajlı noktası da yatırım çekebilmesidir. İlk kuruluş yıllarında ayakta kalabilmek ve işi büyütebilmek için büyük önem taşıyan girişim sermayesinin aktörleri yatırımlarını büyük oranda bilişim sektörüne yapmaktadır. E-tohum, galata iş melekleri gibi oluşumlar bilişim sektörüne yapan melek yatırımcılar arasındadır.

Söylemek kolay yapmak zordur derler ama web girişimciliği için zoru başarmak gerek. Büyüyen pazarda ben varım diyecek girişimciler başarı için şimdiden yola koyulmalı. Zira sektör temsilcileri pazarın çok hızlı büyüdüğünü buna karşın sektördeki oyuncu sayısının aynı hızla artmadığını söylüyorlar.
Son söz: Web girişimcisi olacaksak da bu işi sadece ülkemiz sınırları içerisine hapsetmeyelim, global düşünelim. Çakma Facebook yapacaksak da küreselini yapalım.

Bir sonraki yazımızda nasıl web girişimcisi olunur, kurslar, okullar vb hakkında bilgi vereceğiz.


Yorumlar