İşletmelerde Enerji Verimliliği

Malumunuz son zamanlarda enerji, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği kavramları çok revaçta. Sürekli olarak temiz enerji kaynaklarından nasıl elektrik üretebiliriz, nasıl kapasitemizi arttırabiliriz, verimliliğimiz ne durumda sorularına cevap aranıyor.


Enerjinin bu denli gündem oluşturması yıllık elektrik enerjisi tüketim artışı (%7-8) ve cari açığın yüksek seyretmesi ile açıklanıyor. Petrol fakiri ülkemiz 2012 yılında enerji ithalatına 60 Milyar $ ödemiş. Diğer taraftan ülkemizde enerji talebinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde de artarak devam edeceği öngörülüyor. Dolayısıyla enerji konuşmaya devam edeceğiz.


Bu noktada Kobi’ler olarak bizlerde ilk olarak ucuz enerjiyi nasıl temin ederiz noktasında düşünmüyor değilizdir. Gerek elektrik üretimi, yenilenebilir enerji kaynakları gerekse de enerji verimliliği konularında en azından kulak dolgunluğu olacak şekilde bilgimiz vardır. Birçok kurum ve kuruluşun özellikle yenilenebilir enerji projelerine de teşvik verdiğini duymuşuzdur.

Enerjiye yatırım yapmak isteyen bir KOBİ’yiz, teşviki de aldık sistemimiz çalışıyor. Her şey çok güzel, yatırım da kısa sürede kendini amorti etti. Peki sizce bu sürdürülebilir bir durum mu ve tek başına yeterli mi? Gittikçe artan üretim hacmi, artan makine sayısı… Sizin şu an ki enerji ihtiyacınız ile yapmış olduğunuz hesaplar, amortisman süresi sonrasında tutacak mı ya da sistem planlandığı kadar verimli çalışıp, planladığınız enerjiyi size sağlayabilecek mi?

Tüm bunlardan enerji ve yenilenebilir enerji projelerine karşı olduğum anlaşılmasın. Bence bizim önce kullandığımız enerjinin kıymetini bilmemiz gerekiyor. Kıymetini bilmediğimiz bir şeyi istediğimiz kadar fazla üretelim, çok önemli değil. Çünkü bir gün o da yetmeyecek.

Asıl konu sürdürebilirlik.

İşte tam bu noktada ülkemizin gerçeklerinden biri olan verimsiz enerji kullanımı akla geliyor. Verimsiz enerji kullanımı o kadar büyük ki Enerji Bakanı her yıl 15 milyar TL’nin boşa gittiğini açıklıyor.

Kobilerimiz de, daha çok ortaya çıkan ürünlere ve üretime odaklandığı için enerji verimliliği bizim tarzımıza biraz ters gibi. Ancak ayakta kalmak ve sınırların ortadan kalktığı dünyamızda rekabet edebilmek için bu konu yaşamsal önem taşımakta. Hele ki enerji fiyatlarının arttığı günümüzde KOBİ’lerde enerji verimliliği tematik alanlarımızın başında gelmeli ve farkındalık 7’den 70’e arttırılmalıdır.

Enerji Bakanlığı Enerji Hanım projesi ile ev hanımlarına enerjinin nasıl tasarruf edilebileceği anlatıyor. Ne dersiniz KOBİ’ler için de bir Enerji Bey projesi mi başlatılsa? İlgililere duyurulur.


Sedat VATANDAŞ

Bir sonraki görüşmemizde enerji verimliliği ile ilgili pratik uygulamalar ve desteklerden bahsedeceğiz. 

Yorumlar