Doğum Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

Değerli Dostlar;
Bizim Fadıl acaba ne yapsam nasıl bir işe girsem diyen bir yurdum girişimcisi. Bizde Fadıl’ın aklına gelen belki duyduğunuz belki duymadığınız iş fikirlerini sizlerle paylaşmaya gayret edeceğiz. Bizim Fadıl biraz anaç mıdır, duygusal mıdır bilinmez ama aklına gelen ilk iş fikri doğum fotoğrafçılığı olmuş. Peki, doğum fotoğrafçılığı nedir nasıl olunur gelin hep beraber inceleyelim.

Doğum Fotoğrafçısı olsam ya ben…


doğum fotoğrafçılığı
Acaba bizim çocuğumuz olur mu? Biz nasıl anne baba oluruz gibi sorularınızın cevaba kavuşacağı gün gelmiştir. Babalar biraz şaşkın, anneler ise duygulu ancak minicik yavrularının doğum serüvenini fotoğraflaması için bir profesyonel fotoğrafçı araştırıp bulacak kadar da kendindedir. İşte konumuz bu paha biçilmez anları fotoğraflayacak güzel insanlar yani doğum fotoğrafçılarıyla alakalı.

Fadıl’ın aklına gelen başına gelmez belki ama olur ya gelin beraber doğum fotoğrafçılığı mesleğini inceleyelim.Öncelikle okullu olmak istiyorsanız Meslek Yüksek Okullarında fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümlerini tercih edebilirsiniz. İki yıl süren eğitim sonunda fotoğraf ve kamera tekniğine hâkim bir doğum fotoğrafçısı adayı olabilirsiniz.

Lisans düzeyinde eğitim veren bölümler ise genellikle Güzel Sanatlar Fakülteleri altında yer alıyor. Üniversite sınavı baraj puanını temel alan bu bölümler özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul ediyor. Meslek Yüksek Okullarına göre dersler daha detaylı; mesela fotoğraf tekniği, dijital fotoğrafçılık, stüdyo fotoğrafçılığı, gibi teknik derslerin yanı sıra fotoğraf tarihi, görsel iletişim gibi dersler de okutuluyor.

Ancak bu eğitimleri alacak arkadaşlara belirtmemiz gereken bir hususta eğitim boyunca fotoğraf makinesi, film ve kartlar, banyolar, dijital sarf malzemeleri gibi her türlü malzemeyi kendilerinin karşılayacak olması. Pamuk eller cebe...

Eğer okullu olmak istemiyorsanız çok okuyarak, araştırarak ve bolca fotoğraf çekerek kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz. Alaylı mı yoksa mektepli mi ayrımında karar sizin.  Yeri gelmişken söyleyelim doğum fotoğrafçılığına yönelik kurslar da tercih edilebilir.

Gelelim konumuza. Doğum fotoğrafçılığı her şeyden önce bir kez yapılıp bırakılacak bir iş değildir. Doğum fotoğrafçısı olarak siz bir ailenin en unutulmaz gününe hatta anına şahit oluyorsunuz ve o anı etkiliyorsunuz. Bu yönüyle hassas bir iş. Her şeyden önce fotoğrafladığınız henüz 5 bilemediniz 10 dakika önce dünyaya gelmiş bir bebek. Buna göre davranmanız ve onu rahatsız edecek her türlü ayrıntıdan uzak durmak zorundasınız (Flaşın açık olmaması gibi). Dahası çekim yaptığınız ortam ne açık havada bir göl kenarı ne de fotoğrafçıda arkası beyaz fon olan odadır. Ya bir ameliyathane ya da doğum hanedir. Telaşlı aile yakınları, işine odaklanmış ve en ufak bir anti hijyen ya da dikkat dağınıklığı unsuruna tahammülü olmayan doktor ve hemşireler arasından bebeği en güzel şekilde çekmeye çalışırsınız.

Ama bunun yanında bir bebeğin doğumuna tanıklık etmiş, dahası o anı geleceğe taşımışsınızdır. O ailenin her doğum konusu açılsa bir kez olsun kulağını çınlattığı insansınızdır aslında. Bir ailenin en mutlu anında hatırlanmak parayla ölçülmeyecek bir mutluluk olsa gerek.

Gelelim bir girişimci için işin en önemli kısma yani kazanç kısmına… İnternette sizlerin de göreceği üzere ücret yelpazesi 250 – 900 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Ücreti belirleyen faktörler sizin bu konudaki tecrübeniz, çekim sayınız, albüm, dijital baskı vb. olup olmayacağıdır.

Evet, doğum fotoğrafçılığı hakkında araştırdığım bunlar mutlaka dahası vardır.
  

Yorumlar