Girişimcilerin Motivasyonunu Arttıran Sözler

Değerli Dostlar;
Girişimcilik zor iştir ve temelinde risk yatar. Heyecanlı, tempolu, inişli çıkışlı bir hayat sürmek isteyen kişiler için girişimcilik yapılabilecek en güzel kariyerdir. İş kuranların önemli bir %'si ilk 5 yıl içinde işlerini kapatsa da küçük bir %'si de zengin olup dizilerdeki hayatı yaşayabilecek hayat standardına ulaşabilmektedir. İnişli çıkışlı bir serüven olan Girişimcilikte, yeni girişimcilere her zaman yol gösteren, motivasyonlarını arttıran bazı büyük düşünürlerin sözleri olmuştur. Hayat felsefenize katkı sağlayabilecek bu özlü sözleri derleyerek sizlerle paylaşmak istedik.

1. “Geleceği ön görebilmenin en iyi yolu, onu üretmektir.” (Peter Drucker) Bu söze paralel anlamda Henry Ford'un da çok sevdiğim bir sözü var: Müşterilerime ne istediklerini sorsaydım benden daha hızlı giden bir at arabası yapmamı isterlerdi, ama ben otomobil yaptım.

2. “Kazananlar hiç pes etmez, pes edenler hiç kazanamaz.” (Vince Lombardi)

3. “Ömrünüz sınırlıdır, o yüzden başkasının hayatını yaşamayın. Başkalarının inançlarına tutsak olmayın – bu başkalarının düşüncesine göre yaşamak demektir. Başkalarının fikirlerinden çıkan gürültülerin kendi iç sesinizi bastırmasına izin vermeyin. Ve en önemlisi, kendi kalbinizin sesine ve ön sezilerinize göre davranma cesaretini gösterin. İlginçtir ama, sizin gerçekte ne istediğinizi onlar bir şekilde bilir. Geri kalan her şey önemsizdir.” /Steve Jobs)

4. “Ben hayatı hiç alamadığım uzun bir üniversite eğitimi olarak görüyorum – her gün yeni bir şey öğreniyorum.” (Richard Branson)

5. “Ne istediğinizi veya neye inandığınızı dile getirdiğiniz her sefer, bunu ilk duyan siz olursunuz. Zira neyi mümkün gördüğünüz hakkında hem size hem de başkalarına verilen bir mesajdır bu. Kendinize sınır koymayın.” (Oprah Winfrey)

6. “ Başarıyı kutlamak güzeldir, ama başarısızlıklardan alınacak dersleri unutmamak daha önemlidir.” (Bill Gates)

girişimcilik sözleri


7. “İtibar kazanmak 20 yıl alır, ama o itibarı silmek için beş dakika yeter.” (Warren Buffett)

8. “İnsanların yaptığı en büyük hata, doğru olduğuna inandıkları bir şey için kendilerini zorlamalarıdır. Tutkularınızı siz seçemezsiniz, tutkularınız sizi seçer.” (Jeff Bezos)

9. “Zaten düşünmek zorundaysanız, o zaman büyük düşünün” (Büyük reis: Donald Trump)

10. “Başarı, heyecan ve coşkunuzu hiç kaybetmeden başarısızlıktan başarısızlığa yürümektir” (Winston Churchill)


11. “Dahiliğin %1’i ilham ve fikirden, %99’u alın terinden oluşur”. (Thomas Edison)

12. “Bundan yirmi yıl sonra, yapamadığınız şeylerden çok yaptığınız şeylerden pişman olacaksınız. O yüzden, prangalarınızdan kurtulun. Güvenli limanlardan uzaklaşın. Yelkenlerinizi fırsat rüzgarlarıyla doldurun. Araştırın. Hayal kurun. Keşfedin.” (Mark Twain)

13. “Olağanüstü işler yapamasanız da, küçük işleri olağanüstü biçimde yapın.” (Napoleon Hill)

14. “Başarının sırrı nedir bilmiyorum, ama başarısızlığın sırrı herkesi memnun etmeye çalışmaktır”.(Bill Cosby)

15. “Girişimcilik, hayatının büyük bir kısmını kimsenin istemeyeceği gibi yaşayıp,kalan kısmını da çoğu kimsenin yapamayacağı gibi yaşamaktır.” (Warren G. Tracy’nin öğrencisi)

16. “Hevesinizi kırmaya çalışan kişilerden uzak durun. Basit insanlar bunu hep yapar, ama gerçekten büyük insanlar, sizin de büyük insan olabileceğiniz duygusunu uyandırır.” (Mark Twain)

17. Başarı, mutluluğun anahtarı değildir. Mutluluk başarının anahtarıdır. Yaptığınız işi seviyorsanız, başarılı olursunuz.” (Albert Schweizer)

18. “Başlanmamış bir şey asla bitirilemez” (Johann Wolfgang von Goethe)

19. “Hayal etmekten vazgeçerseniz, yaşamaktan da vazgeçersiniz.” (Malcolm Forbes)

20. “Klasik eğitim, hayatınızı kazanmanızı sağlar; kendinizi eğitmeniz ise size servet kazandırır.” (Jim Rohn)

21. “Yapabileceğiniz en değerli şey, hatadır – Hata yapmadan hiçbir şey öğrenemezsiniz.” (Adam Osborne)

22. “En mutsuz müşterileriniz, en büyük tecrübe kaynağınızdır”. (Bill Gates)

Değerli Dostlar;
Tutkularınızın peşinden koşun, başarı ve mutluluk kendiliğinden gelecektir.

Bu Makale Yararlı Oldu Mu?

Yorumlarınızı bekliyoruz.


Kaynak: yenibiryatirim.com, forbes.com, Tanya Prive

Yorumlar

Adsız dedi ki…
Girişimcilerin aklında tutmaları gereken en önemli söz: Asla ama asla vazgeçmeyin
KOBİ GİRİŞİM dedi ki…
Yorumunuz için teşekkür ederiz ancak bazen vazgeçmek de iyi bir karardır.