Girişimcilerde Olması Gereken Özellikler

Bu günkü yazımızda günümüzde çok fazla yer iştigal eden girişimciliğe temelden bakmaya çalışacağız. Kimdir bu girişimci?

Girişimci; herhangi bir risk içermeden rahat bir işte yüksek maaşla çalışmaktansa kendi işini kurup kendi emeğini ve sermayesini riske eden kişidir. Serkan Ünsal’ın ifadesiyle “2-3 yıl belirsiz bir ortamda çalışmak mı yoksa güzel bir maaşla çalışmak mı ?” sorusunu samimi bir şekilde sorup, en ufak bile olsa tereddüt içermeden işe atılan kişidir girişimci. İkna kabiliyeti olan ve etrafındakileri etkileyebilen lider kişidir. Gözü karadır girişimcinin. İşine tutkuludur. Hızlı karar veren ve kararının arkasında durarak uygulayandır. Kendini ifade edemeyen, pasif ve iletişimi kötü olan bir girişimcinin başarı şansı azdır.
Yukarıda sıraladığımız özelliklerin hepsi sizde mevcut, işe atılabilir miyim diye soruyorsanız, doğru işe doğru girişimci konulu http://www.kobigirisim.net/2013/06/dogru-is-fikrine-dogru-girisimci.html yazımızı okumanızı tavsiye ederim.


Girişimci ruhu taşıyan buna karşın işini kurduktan sonra batan çok fazla tanıdığımız var değil mi? Girişimcilik risk içeren bir faaliyet olduğundan işin batması da aslına bakarsanız tabi bir durum. İstatistikî olarak işini kuran girişimcilerin %60-%80’ni 5 yıl sonra işini kapatmaktadır. 

Dolayısıyla girişimciler işe koyulmadan önce akıllarının bir köşesine başarısızlığı mutlaka not etmelidir.

Yorumlar