19 Temmuz 2013 Cuma

KOSGEB Yeni Girişimci Destek Programından Nasıl Yararlanılır? - 1

Değerli Dostlar;
KOSGEB, Yeni Girişimci Desteği kapsamında Uygulamalı Girişimcilik eğitimlerine katılarak iş kuran girişimcilere 50 Bin TL hibe, 100 Bin TL'de geri ödemeli olmak üzere toplamda 150 Bin TL destek vermektedir. Yeri gelmişken belirtmekte fayda var yurtdışında yaşayan gurbetçilerimiz de mavi kart numaraları ile bu destekten yararlanabilmektedir.

Bu desteklerden nasıl yararlanabileceğinizi aşağıda özetlemeye çalıştım. İşlem adımları sırasıyla verilmiştir.

1. KOSGEB Yeni Girişimci Destek Programından yararlanmak isteyen girişimci adayı, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılarak Katılım Belgesini alır. Girişimcilik eğitimleri www.kosgeb.gov.tr internet adresi Duyurular > Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Duyuruları kısmında duyurulmaktadır.
2.  Girişimci işini kurmadan http://www.kosgeb.gov.tr adresindeki E-KOBİ linki üzerinden KOSGEB'e başvuru yapar. (31 Aralık 2017 tarihine kadar işini kurmuş girişimciler de başvuru yapabilecektir.) Bu tarihten sonra başvurular sadece ve sadece işletme kurulmadan yapılacaktır. 


3. KOSGEB uzmanı iş planını inceler. İş planının kurula sunulması için uygun bulunması durumunda Girişimci E-KOBİ sistemi üzerinden çıktığı aldığı İş planını (her sayfası imza + kaşeli) Yeni girişimci desteği başvuru formunu (1 adet) ekleriyle birlikte (İmza beyannamesi, fatura/proforma faturalar) 1 asıl,  2 nüsha olmak üzere KOSGEB Müdürlüğüne  teslim eder. Düzeltme istenmesi durumunda girişimciye telefon ve/veya e-mail ile bilgi verilir.


4.  Girişimci, iş planının görüşüleceği KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Değerlendirme ve Karar Kuruluna davet edilir. Kurulda girişimci neden bu işi kurmak istediğini, bu konudaki yetkinliklerini, kendini, talep ettiği desteğin gerekçelerini kurula anlatır. Başvurusu KOSGEB tarafından kabul edilen işletmeye bilgi verilir. Girişimci 90 gün içerisinde işletmesini kurup KOSGEB'e taahhütname vermek zorundadır.

5.  İşletme kuruluş işlemleri (Noter işlemleri, Vergi dairesine kayıt, Esnaf/Ticaret ve Sanayi Odasına kayıt ve sicil gazetesinin çıkması) tamamlanır. İşletme statüsü şahıs, Ltd. ve A.Ş. olabilir. Ltd ve Aş. işletmelerinde girişimcilik eğitimine katılıp katılım belgesi alan girişimcilerin sermaye ortaklık oranları en az %30 olmalıdır. Ortaklık oranı taahhütnamenin kayda girdiği tarihten itibaren %30’un altına düşemez. Dikkat!!! KOSGEB adi ortaklıklara destek vermemektedir.

6. İşletmesini kurmuş Girişimci http://www.kosgeb.gov.tr adresindeki E-KOBİ alanından KOSGEB veri tabanına kayıt olup kullanıcı adı ve şifre alır. Kullanıcı Adı ve şifresiyle E-KOBİ alanından kayıtlı üye girişi yapan girişimci KOBİ Beyannamesi ve Bilgi Dokümanı’nı çıktı alıp ekleriyle (İmza Beyannamesi/Sirküleri, Ticaret/Esnaf Sicil Gazetesi, güncel Faaliyet Belgesi) birlikte KOSGEB Müdürlüğüne teslim eder.

Yazının devamı için tıklayın;

http://www.kobigirisim.net/2013/07/kosgeb-yeni-girisimci-destek_22.html

Not: Yorum kısmına sorularınıza yazabilirsiniz. Gün içinde cevap verilecektir.


Tepkiler:

20 yorum:

 1. Kosgebe başvuranların başarıları ve başarısızlık nedenlerini bazı örneklerini yazarlarsa seviniriz.

  YanıtlaSil
 2. Pervin Hanım merhaba;
  Yapacağı işi bilen tecrübe sahibi girişimcilerin başarılı olacağını (destek alabileceğini) rahatlıkla söyleyebiliriz. Buna karşın sadece destek almak için hareket eden, yapacağı iş hakkında yeterli donanımı olmayan, maceraperest girişimlerin başarısız olduğunu görüyoruz.

  YanıtlaSil
 3. uyuglamalı girişimcilik eğitimine katılmak zorunlumu
  ben kuyumculuk meslegini icra ediyorum fakat kendi işletmemi kurmak istiyorum.

  YanıtlaSil
 4. Destek alabilmek için girişimcilik eğitimine katılmak zorunludur.eğitimler 4-5 günde tamamlanabilmektedir.

  YanıtlaSil
 5. 3 yeni girişimci, franchise veren bir firmanın kurulumu için başvurabilir mi ? Ortak olarak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başvuru yapılabilir herhangi bir sorun yoktur. Ancak Girişimcilik Eğitimini bitiren kişinin işletmedeki hissesi %30'dan daha az olamaz.

   Sil
 6. işletmeyi biz kendi bütçemizle açıp tarafınıza masrafları bildirip bütün işlem bittikten sonra mı siz destek veriyorsunuz bu şekilde duydum doğru mu acaba yoksa en baştan sizin vermiş oldugunuz destek ilemi işletme sahibi oluyoruz işimizi kurup çalışmaya başlıyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilek hanım merhaba;
   Şubat (2017) ayından itibaren Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almış girişimciler işlerini kurmadan KOSGEB'e başvuru yapabilmektedir. İşini kurmuş girişimciler için son başvuru tarihi 2017 sonudur.
   KOSGEB destek ödemelerini 2000 TL (Kuruldan geçtikten sonra ve işletme kurulduktan sonra) peşin, diğer destek ödemelerini ise sizin harcamalarına göre vermektedir. Yani önce siz harcayacaksınız sonra destek alacaksınız.

   Sil
 7. Ben kardesimle beraber 2005den bu seneye kadar adi ortakligimiz var kosgeb yirmibin lira deslekledigi
  parayi alamiyorum neden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın ilgili;
   KOSGEB adi ortaklıklara maalesef destek vermemektedir.

   Sil
 8. merhaba çalıştıracağım elemanlar meslkeyüksek okul mezunu yada lisans mezunu olursa bölge durumuna göre destek veriliyor maaşına diye bir bilgi aldım.Mesela aşçı alcam ben yüksekokuldan aşçılık mezunu mu olması gerekiyor yada lisans yoksa o işle alakalı eğitim almış olmasına gerek yok mu? Şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba;
   söyledğiniz destek Nitelikli personel istihdam desteğidir. Detaylı bilgi için http://www.kobigirisim.net/2016/10/kosgeb-nitelikli-eleman-istihdam.html adresine bakabilirsiniz. Meslek yüksek okulu ya da fakülte mezunu personel istihdam etmeniz durumunda KOSGEB'den 50 Bin TL'ye kadar destek alabilirsiniz. Nitelikli personelin mezuniyet ile yaptığı iş arasında herhangi bir kısıtlama olmasa da bazı müdürlükler yapılacak iş ile mezuniyet arasında yakınlık olmasını istemektedir. (Sizin örneğinizde olduğu gibi aşçılık için myo mezunu bir aşçı istihdam edilmesi)

   Sil
 9. ortaklık kurarak işyeri açarsam alacağım hibe destek oranında değişiklik olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herhangi bir değişiklik olmaz, dikkat edilmesi gereken konu sertifika sahibi girişimcinin hissesinin %30'un altına düşmemesidir.

   Sil
 10. Merhabalar, bilgiler için teşekkür ederim. Aklıma takılan bir konu var.
  İnternet üzerinden form doldurduktan sonra imza beyannamesini de eklememiz gerekiyormuş. İmza beyannamesi nedir? Nereden alınır? Bir kağıt imzalayıp taratıp siteye mi yükleyeceğiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İmza beyannamenizi noterden çıkarmanız gerekmektedir.

   Sil
 11. Merhabalar ortağımla giyim üzerine iş kurmak istiyoruz fakat atölye çalışması şeklinde değil. 20.000 TL'lik ihtiyacımız için başvuru yapma hakkımız var mıdır ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Perakende ticaret destek kapsamındadır. Destek başvurusunda bulunabilirsiniz.

   Sil
 12. İyi günler
  Ben dil kursu açmak istiyorum.
  Kosgeb bu alanda hibe desteği sağlıyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; Eğitim kurumları destek kapsamında değildir. Destekten yararlanamazsınız.

   Sil