19 Temmuz 2013 Cuma

KOSGEB Yeni Girişimci Destek Programından nasıl yararlanılır? - 1

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği kapsamında Uygulamalı Girişimcilik eğitimlerine katılarak iş kuran girişimcilere 50 Bin TL hibe, 100 Bin TL'de geri ödemeli olmak üzere toplamda 150 Bin TL destek vermektedir. 

Bu desteklerden nasıl yararlanabileceğinizi aşağıda özetlemeye çalıştım. İşlem adımları sırasıyla verilmiştir.

1. KOSGEB Yeni Girişimci Destek Programından yararlanmak isteyen girişimci adayı, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılarak Katılım Belgesini alır. Girişimcilik eğitimleri www.kosgeb.gov.tr internet adresi Duyurular > Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Duyuruları kısmında duyurulmaktadır.
2.  Girişimci işini kurmadan http://www.kosgeb.gov.tr adresindeki E-KOBİ linki üzerinden KOSGEB'e başvuru yapar. (31 Aralık 2017 tarihine kadar işini kurmuş girişimciler de başvuru yapabilecektir.) Bu tarihten sonra başvurular sadece ve sadece işletme kurulmadan yapılacaktır. 


3. KOSGEB uzmanı iş planını inceler. İş planının kurula sunulması için uygun bulunması durumunda Girişimci E-KOBİ sistemi üzerinden çıktığı aldığı İş planını (her sayfası imza + kaşeli) Yeni girişimci desteği başvuru formunu (1 adet) ekleriyle birlikte (İmza beyannamesi, fatura/proforma faturalar) 1 asıl,  2 nüsha olmak üzere KOSGEB Müdürlüğüne  teslim eder. Düzeltme istenmesi durumunda girişimciye telefon ve/veya e-mail ile bilgi verilir.


4.  Girişimci, iş planının görüşüleceği KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Değerlendirme ve Karar Kuruluna davet edilir. Kurulda girişimci neden bu işi kurmak istediğini, bu konudaki yetkinliklerini, kendini, talep ettiği desteğin gerekçelerini kurula anlatır. Başvurusu KOSGEB tarafından kabul edilen işletmeye bilgi verilir. Girişimci 90 gün içerisinde işletmesini kurup KOSGEB'e taahhütname vermek zorundadır.

5.  İşletme kuruluş işlemleri (Noter işlemleri, Vergi dairesine kayıt, Esnaf/Ticaret ve Sanayi Odasına kayıt ve sicil gazetesinin çıkması) tamamlanır. İşletme statüsü şahıs, Ltd. ve A.Ş. olabilir. Ltd ve Aş. işletmelerinde girişimcilik eğitimine katılıp katılım belgesi alan girişimcilerin sermaye ortaklık oranları en az %30 olmalıdır. Ortaklık oranı taahhütnamenin kayda girdiği tarihten itibaren %30’un altına düşemez. Dikkat!!! KOSGEB adi ortaklıklara destek vermemektedir.

6. İşletmesini kurmuş Girişimci http://www.kosgeb.gov.tr adresindeki E-KOBİ alanından KOSGEB veri tabanına kayıt olup kullanıcı adı ve şifre alır. Kullanıcı Adı ve şifresiyle E-KOBİ alanından kayıtlı üye girişi yapan girişimci KOBİ Beyannamesi ve Bilgi Dokümanı’nı çıktı alıp ekleriyle (İmza Beyannamesi/Sirküleri, Ticaret/Esnaf Sicil Gazetesi, güncel Faaliyet Belgesi) birlikte KOSGEB Müdürlüğüne teslim eder.

Yazının devamı için tıklayın;

http://www.kobigirisim.net/2013/07/kosgeb-yeni-girisimci-destek_22.html

Danışmanlık hizmetlerimiz ve bilgi almak için lütfen bizleri arayın.

Not: Yorum kısmına sorularınıza yazabilirsiniz. Gün içinde cevap verilecektir.


18 Yorum:

Yorum Gönder