19 Temmuz 2013 Cuma

KOSGEB Yeni Girişimci Destek Programından Nasıl Yararlanılır? - 1

Değerli Dostlar;
KOSGEB, Yeni Girişimci Desteği kapsamında Uygulamalı Girişimcilik eğitimlerine katılarak iş kuran girişimcilere 50 Bin TL hibe, 100 Bin TL'de geri ödemeli olmak üzere toplamda 150 Bin TL destek vermektedir. Yeri gelmişken belirtmekte fayda var yurtdışında yaşayan gurbetçilerimiz de mavi kart numaraları ile bu destekten yararlanabilmektedir.

Bu desteklerden nasıl yararlanabileceğinizi aşağıda özetlemeye çalıştım. İşlem adımları sırasıyla verilmiştir.

1. KOSGEB Yeni Girişimci Destek Programından yararlanmak isteyen girişimci adayı, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılarak Katılım Belgesini alır. Girişimcilik eğitimleri www.kosgeb.gov.tr internet adresi Duyurular > Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Duyuruları kısmında duyurulmaktadır.
2.  Girişimci işini kurmadan http://www.kosgeb.gov.tr adresindeki E-KOBİ linki üzerinden KOSGEB'e başvuru yapar. (31 Aralık 2017 tarihine kadar işini kurmuş girişimciler de başvuru yapabilecektir.) Bu tarihten sonra başvurular sadece ve sadece işletme kurulmadan yapılacaktır. 


3. KOSGEB uzmanı iş planını inceler. İş planının kurula sunulması için uygun bulunması durumunda Girişimci E-KOBİ sistemi üzerinden çıktığı aldığı İş planını (her sayfası imza + kaşeli) Yeni girişimci desteği başvuru formunu (1 adet) ekleriyle birlikte (İmza beyannamesi, fatura/proforma faturalar) 1 asıl,  2 nüsha olmak üzere KOSGEB Müdürlüğüne  teslim eder. Düzeltme istenmesi durumunda girişimciye telefon ve/veya e-mail ile bilgi verilir.


4.  Girişimci, iş planının görüşüleceği KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Değerlendirme ve Karar Kuruluna davet edilir. Kurulda girişimci neden bu işi kurmak istediğini, bu konudaki yetkinliklerini, kendini, talep ettiği desteğin gerekçelerini kurula anlatır. Başvurusu KOSGEB tarafından kabul edilen işletmeye bilgi verilir. Girişimci 90 gün içerisinde işletmesini kurup KOSGEB'e taahhütname vermek zorundadır.

5.  İşletme kuruluş işlemleri (Noter işlemleri, Vergi dairesine kayıt, Esnaf/Ticaret ve Sanayi Odasına kayıt ve sicil gazetesinin çıkması) tamamlanır. İşletme statüsü şahıs, Ltd. ve A.Ş. olabilir. Ltd ve Aş. işletmelerinde girişimcilik eğitimine katılıp katılım belgesi alan girişimcilerin sermaye ortaklık oranları en az %30 olmalıdır. Ortaklık oranı taahhütnamenin kayda girdiği tarihten itibaren %30’un altına düşemez. Dikkat!!! KOSGEB adi ortaklıklara destek vermemektedir.

6. İşletmesini kurmuş Girişimci http://www.kosgeb.gov.tr adresindeki E-KOBİ alanından KOSGEB veri tabanına kayıt olup kullanıcı adı ve şifre alır. Kullanıcı Adı ve şifresiyle E-KOBİ alanından kayıtlı üye girişi yapan girişimci KOBİ Beyannamesi ve Bilgi Dokümanı’nı çıktı alıp ekleriyle (İmza Beyannamesi/Sirküleri, Ticaret/Esnaf Sicil Gazetesi, güncel Faaliyet Belgesi) birlikte KOSGEB Müdürlüğüne teslim eder.

Yazının devamı için tıklayın;

http://www.kobigirisim.net/2013/07/kosgeb-yeni-girisimci-destek_22.html

Not: Yorum kısmına sorularınıza yazabilirsiniz. Gün içinde cevap verilecektir.


Tepkiler:

27 yorum:

 1. Kosgebe başvuranların başarıları ve başarısızlık nedenlerini bazı örneklerini yazarlarsa seviniriz.

  YanıtlaSil
 2. Pervin Hanım merhaba;
  Yapacağı işi bilen tecrübe sahibi girişimcilerin başarılı olacağını (destek alabileceğini) rahatlıkla söyleyebiliriz. Buna karşın sadece destek almak için hareket eden, yapacağı iş hakkında yeterli donanımı olmayan, maceraperest girişimlerin başarısız olduğunu görüyoruz.

  YanıtlaSil
 3. uyuglamalı girişimcilik eğitimine katılmak zorunlumu
  ben kuyumculuk meslegini icra ediyorum fakat kendi işletmemi kurmak istiyorum.

  YanıtlaSil
 4. Destek alabilmek için girişimcilik eğitimine katılmak zorunludur.eğitimler 4-5 günde tamamlanabilmektedir.

  YanıtlaSil
 5. 3 yeni girişimci, franchise veren bir firmanın kurulumu için başvurabilir mi ? Ortak olarak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başvuru yapılabilir herhangi bir sorun yoktur. Ancak Girişimcilik Eğitimini bitiren kişinin işletmedeki hissesi %30'dan daha az olamaz.

   Sil
 6. işletmeyi biz kendi bütçemizle açıp tarafınıza masrafları bildirip bütün işlem bittikten sonra mı siz destek veriyorsunuz bu şekilde duydum doğru mu acaba yoksa en baştan sizin vermiş oldugunuz destek ilemi işletme sahibi oluyoruz işimizi kurup çalışmaya başlıyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilek hanım merhaba;
   Şubat (2017) ayından itibaren Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almış girişimciler işlerini kurmadan KOSGEB'e başvuru yapabilmektedir. İşini kurmuş girişimciler için son başvuru tarihi 2017 sonudur.
   KOSGEB destek ödemelerini 2000 TL (Kuruldan geçtikten sonra ve işletme kurulduktan sonra) peşin, diğer destek ödemelerini ise sizin harcamalarına göre vermektedir. Yani önce siz harcayacaksınız sonra destek alacaksınız.

   Sil
 7. Ben kardesimle beraber 2005den bu seneye kadar adi ortakligimiz var kosgeb yirmibin lira deslekledigi
  parayi alamiyorum neden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın ilgili;
   KOSGEB adi ortaklıklara maalesef destek vermemektedir.

   Sil
 8. merhaba çalıştıracağım elemanlar meslkeyüksek okul mezunu yada lisans mezunu olursa bölge durumuna göre destek veriliyor maaşına diye bir bilgi aldım.Mesela aşçı alcam ben yüksekokuldan aşçılık mezunu mu olması gerekiyor yada lisans yoksa o işle alakalı eğitim almış olmasına gerek yok mu? Şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba;
   söyledğiniz destek Nitelikli personel istihdam desteğidir. Detaylı bilgi için http://www.kobigirisim.net/2016/10/kosgeb-nitelikli-eleman-istihdam.html adresine bakabilirsiniz. Meslek yüksek okulu ya da fakülte mezunu personel istihdam etmeniz durumunda KOSGEB'den 50 Bin TL'ye kadar destek alabilirsiniz. Nitelikli personelin mezuniyet ile yaptığı iş arasında herhangi bir kısıtlama olmasa da bazı müdürlükler yapılacak iş ile mezuniyet arasında yakınlık olmasını istemektedir. (Sizin örneğinizde olduğu gibi aşçılık için myo mezunu bir aşçı istihdam edilmesi)

   Sil
 9. ortaklık kurarak işyeri açarsam alacağım hibe destek oranında değişiklik olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herhangi bir değişiklik olmaz, dikkat edilmesi gereken konu sertifika sahibi girişimcinin hissesinin %30'un altına düşmemesidir.

   Sil
 10. Merhabalar, bilgiler için teşekkür ederim. Aklıma takılan bir konu var.
  İnternet üzerinden form doldurduktan sonra imza beyannamesini de eklememiz gerekiyormuş. İmza beyannamesi nedir? Nereden alınır? Bir kağıt imzalayıp taratıp siteye mi yükleyeceğiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İmza beyannamenizi noterden çıkarmanız gerekmektedir.

   Sil
 11. Merhabalar ortağımla giyim üzerine iş kurmak istiyoruz fakat atölye çalışması şeklinde değil. 20.000 TL'lik ihtiyacımız için başvuru yapma hakkımız var mıdır ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Perakende ticaret destek kapsamındadır. Destek başvurusunda bulunabilirsiniz.

   Sil
 12. Degerli Yatirimcilar / Finansal Arayanlar.

  Kayitli Özel Yatirimcilar / Kredi Borçlüyüz, FINANSAL YARDIMLARA NEDIR? Finansal karisiklik veya borçlariniz var mi? Finansman ihtiyaci olan bireylere ve sirketlere 1 yil içinde 30 yillik geri ödeme süresi için% 3 faiz orani ile kredi teklif ediyoruz. 5.000 ABD Dolari - 500.000.000 ABD Dolari arasinda degisen krediler veriyoruz, CURRENCIES: USD, CAD, KWD, OMR, SGD, RUB, GBP, AUD, MYR, ZAR, IDR, UAH, PHP, MUR, EURO.Ourlarimiz maksimum güvenlik için iyi sigortalidir bizim önceligimizdir. yasal bir borç veren mi? Yoksulluk içinde misin? Bir is kurmak için finansal yardima (LOAN) ihtiyaciniz var mi? Size finansal olarak yardimci olabiliriz.

  Ilgilendiginiz Bireysel VEYA Sirketler asagidaki adreslerden bizimle iletisime geçmelidir: Email: {mary.judy555@gmail.com}

  Ad Soyad:
  Gerekli Tutar:
  Kredi Süresi:
  Kredinin amaci:
  Iletisim numarasi:
  Ülke:
  Belirtmek, bildirmek:
  Seks:
  Saygilarimizla

  Hizmetin içinde
  Mrs.Mary Judy
  E-posta: (mary.judy555@gmail.com)

  YanıtlaSil
 13. IYI GÜNLER,
   
  BIZ DÜNYANIN HER TARAFINDAN YILLIK 20 YIL GARANTI DÖNEMI IÇINDE 1 YIL ILE BÜYÜK MINIMAL YILLIK FAIZ ORANINDA% 0,5 ORANINDA ÖZEL, TICARI VE KISISEL KREDILER SUNMAKTADIR. 5.000 $ 'dan 90.000 $' a ulasan LOFLARIMIZA VERDIKLERIMIZ, MAKSIMUM GÜVENLIGINIZ IÇIN ÖNEMLIDIR.
   
  BÜYÜK YOLCULUKLARA YASAYAN NELERIN UYANDIRILMASI NASIL YASAYABILIRSINIZ? FINGERNAIL'LERINIZI HIZLIYOR MU? SIMDI KADAR YATIRIM YAPMAK, BÖYLECE KREDI KREDI YATIRIMINI ARAYIN, KÖTÜ KREDI TARIHINI DURDURMAK IÇIN YARDIMCI OLAN KISILERIN MISYONUMUZ OLDUGU WIN-WIN ÇÖZÜMÜNÜ KESFEDIN.

  ILGILEN KISILER ASAGIDAKI BASVURU FORMUNU DOLDURMALIDIR. E-POSTA ABD ILE: mary.judy555@gmail.com
   
  ADI:
  SEKS:
  ÜLKE:
  AMOUNT IHTIYACINIZ:
  SÜRE:
  TELEFON NUMARASI:
   
  ISBIRLIGINIZ IÇIN TESEKKÜRLER

  BAYAN. MARY JUDY
  CEO / BASKANI
  E-POSTA: mary.judy555@gmail.com

  YanıtlaSil
 14. Iyi günler,

  Ben BayanMary Judy% 2'lik çok düsük bir faiz oraniyla kredi veren özel bir kredi veren borç vericiyim. Egitim kredisi, Isletme kredisi, ev kredisi, Tarim kredisi, Bireysel kredi, otomobil kredisi gibi her türlü krediyi veriyoruz ve diger iyi Neden, ayni zamanda,% 2 faiz oraninda 50.000 ABD Dolari - 100.000.000.00 USD araligindaki kredileri verdim. Krediye ihtiyaç duydugunuz miktara bagli olarak 1 - 15 yil arasi süre. Daha fazla bilgi için bize ulasin: mary.judy555@gmail.com

  Daha fazla bilgi için basvurun:
  Saygilarimla
  Mrs.Mary Judy
  CEO / Baskan
  Email: mary.judy555@gmail.com

  YanıtlaSil
 15. Acil Ekonomik kredi. daha fazla arama. Mesru borç veren kurum için dogru sirkete basvurmak, finansal sorunu olan ve uygun bir faiz oraniyla çözüme ihtiyaç duyan müsteriler için her zaman büyük bir sorun olmustur. 4 is günü içinde islenir. Diger bankalar ve diger finans kurumlari tarafindan sürekli reddedildiniz mi? Mary Judy Kredi Finans Servisi, (10,000,00 $ To £ 100,000,000 $ ˆ £ Veya It \ 'in Euro ve USD, Pound) den arasinda degisen kredi sunuyoruz. Günlük% 2 faiz orani. Rekabet üstünlügü / Is genislemesi için is gelistirme kredileri. Sertifikali, güvenilir, güvenilir, verimli, hizli ve dinamikiz. Ve Emlak Ve Is Finansmani Her Türlü için bir isbirligi Financier, bugün bize ulasin: mary.judy555@gmail.com veya Whatsapp Telefon Numarasi: +2348132001736

  Email: mary.judy555@gmail.com

  YanıtlaSil
 16. BURADA BENIM KENDIMI SEVIYORUM ÜZERINE TESTIMONY

  Merhaba, su anda Istanbul'da yasayan ASUMAN AYDAN'im. Su an dört çocukla dul biriyim ve Mayis 2016'da mali bir durumda kaldim ve faturalarimi yeniden finanse etmem gerekiyordu. Hem özel hem de kurumsal olarak çesitli kredi sirketlerinden borçlanmayi denedim ama asla basariya ulasamadi ve çogu banka kredimi reddetti. Ama Tanri'nin sahip olacagi gibi, bana 850.000 USD'lik bir kredi veren ve bugün bir isletme sahibi oldugum ve su anda çocuklarimin su anda iyi bir sekilde çalistigi özel bir kredi borç verenle tanistim. Teminatsiz bir kredi saglama, kredi kontrolü yok, sadece% 3 faiz orani ve daha iyi geri ödeme planlari ve çizelgesi ile isbirligi yapmayan referans, lütfen Bayan Mary Judy (mary.judy555@gmail.com) ile iletisime geçin. Bunu yaptigimi bilmiyor ama simdi çok mutluyum ve insanlarin kendileri hakkinda daha fazla bilgi sahibi olmaya karar verdim ve ayrica Tanri'nin onu daha fazla kutsamasini istiyorum. Ona e-posta yoluyla ulasabilirsiniz: mary.judy555@gmail.com

  YanıtlaSil
 17. BÜYÜK BIR PARA KAZANIMINDAN KREDI GIDEN KREDI KONUSUNDA KREDI TESTIMONY

  Herkese merhaba, Benim ismim MRS CEMILE CEREN, Ankara Ankaraliyim, su anda Ankara'da yasiyordum. Internette bir kredi arayisina girdim, ve Lord beni gerçek bir borç veren kisiye, MARY JUDY LOAN FIRMASI'na götürdü. . {mary.judy555@gmail.com}, kiminle iletisime geçtigimi ve yeni bir isletme kurmak için 45.000 dolarlik bir kredi için istedigimi ve sürprizime göre 2 gün (48 saat) içinde istedigim krediyi aldim. Bir kredi almak için bir sirket ararken, insanlarin paralarinin nasil dolandigini çesitli ifadeler okudum ve korktum. Ben mutluyum ben MARY JUDY FINANSAL HIZMETLERI ile temas halinde oldum. MARY JUDY FINANSAL HIZMETI'yle e-posta yoluyla hizli bir sekilde iletisim kurmak için gerçek bir kredi veren borç veren: {mary.judy555@gmail.com} ve siz de benim gibi mutlu olacaksiniz. Iyi lord onlari korusun ve onlari ne yaptiklarindan dolayi çaba harcamadan ödüllendirin hayat. Gerçekten de en iyi borç verenler onlardir.

  YanıtlaSil
 18. Kredimi nasil aldigimi gösteren kanit

  Merhaba arkadaslar!!! Benim adim Melis Aysenur Melike.i, 2 farkli Internet uluslararasi borç veren tarafindan donduktan sonra bana isik gösteren iyi Kredi Borçlusu'nu ifade etmek istiyor, hepsi bana bir sey vermeyen bir sürü ücret ödeyerek bana bir borç vermeyi vaat ediyor olumlu sonuç vermedi. Zor para kazanma parami kaybettim ve toplamda 15.000 ABD dolariydi. Ben bir gün ben scammed ve sonunda Mary Judy Loan Financial Service ve e-posta (mary.judy555@gmail.com) denilen bir yasal kredi sirketine bagli olan bir taniklik kadin karsisinda geldi ben internette geziniyorken internette gezinirken Sonunda kredisini aldi, bu yüzden ayni kredi sirketi ile baglanti kurmaya karar verdim ve sonra bana daha fazla aci çekmekten baska hiçbir sey yapmayan 2 farkli borç veren tarafindan nasil dolandirildigimi anlattim. Sirkete posta ile açikladim ve tek söyledigim, daha fazla aglamayacagini söylediler çünkü sirketimde kredimi alacagim ve ayni zamanda onlarla iletisime geçme konusunda dogru seçim yaptim. Ben kredi basvuru formu doldurdu ve bana ve benim sok talep edilen ile devam etti bu büyük Sirket (Mary Judy Loan Finansal Hizmet) tarafindan Bayan Mary Judy Tanri korkan kadin ve burada ben tarafindan 170.000,00 $ kredi verildi bugün mutluyum çünkü bu sirket bana bir borç vermisti, bu yüzden ben kendime verdigim parayi nasil kullandigini internette ifade etmeye devam edecegim. Acilen bir krediye mi ihtiyaciniz var? nazik ve hizli bir sekilde iletisim Bu büyük sirket simdi e-posta yoluyla krediniz için: (mary.judy555@gmail.com) o nazik duyarlidir.

  YanıtlaSil
 19. İyi günler
  Ben dil kursu açmak istiyorum.
  Kosgeb bu alanda hibe desteği sağlıyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; Eğitim kurumları destek kapsamında değildir. Destekten yararlanamazsınız.

   Sil