3 Temmuz 2013 Çarşamba

KOSGEB İşbirliği - Güçbirliği Destek Programından nasıl yararlanılır?

KOSGEB işbirliği kültürünün yaygınlaşması amacıyla KOBİ’lere destek vermektedir. KOBİ’lerin ortak tedarik, ortak tasarım, ortak pazarlama, ortak laboratuvar, ortak imalat ve hizmet sunumu vb. konularında hazırlayacakları projeleri desteklenmektedir. Örnek olarak mobilya sektöründe perakende satış yapan işletmelerin bir araya gelerek mobilya üretim işletmesi kurmaları verilebilir.

Hangi projeler desteklenmektedir?

 • Hammadde, lojistik ve diğer hizmetleri daha hızlı ve ucuz temin edebilmeleri amacıyla ortak tedarik, 
 • Üretim ve hizmet kapasitelerini, çeşitlerini, verimliliğini ve kalitelerini artırmak amacıyla ortak imalat ve hizmet sunumu
 • Ürün ve hizmet kalitelerini yükseltmek, ulusal ve uluslararası pazar paylarını artırmak, marka imajı oluşturmak, uluslararası pazarın ihtiyaçlarına cevap vermeleri amacıyla ortak pazarlama,
 • Ürün ve hizmet standartlarını geliştirmeleri amacıyla ortak laboratuar
 • Müşteri istekleri ve pazarın talebi doğrultusunda ürün ve hizmet geliştirmeleri, ürettikleri ürün ve hizmetleri yeni pazarlara sunmaları amacıyla ortak tasarım,
 • ve benzeri alanlarda ortak sorunlara ortak çözümler getiren, maliyet düşürücü ve rekabet avantajı sağlayıcı nitelikteki projeler ile Orta-Yüksek ve Yüksek Teknoloji Alanlarında ortak imalata yönelik gerçekleştirilecek projeler destek kapsamındadır.
Bir araya gelen işletmeler proje başvurularını KOSGEB’e yapar. Başvurusu kabul edilen işletmeler projelerini Kurul’a sunarlar. Kurul projeyi hedefleri, yapılabilirlik, insan kaynağı kapasitesi, sermaye, sektörel ihtiyaçlar vb. göz önüne alarak değerlendirir. Kurul tarafından projesi kabul edilen işletmeler yeni işletici kuruluşu kurarlar veya ortakların birinin bünyesinde birleşirler.


Programa başvuru koşulları;

Proje başvurusunda, işbirliği-güçbirliği amacı ile en az 5 (beş) işletmenin bir araya gelmesi şartı aranır. Projenin, Orta-Yüksek ve Yüksek Teknoloji alanlarında gerçekleştirilecek olması durumunda ise en az 3 (üç) işletmenin bir araya gelmesi yeterlidir. Kurulacak işletici kuruluş limited veya anonim şirket statüsünde olması gerekir.

Programın içeriği;
Proje süresi en az 6 ay, en çok 24 aydır. Proje süresinin % 50 ’sini geçmeyecek şekilde ek süre verilebilir.

Destek üst limiti 1.000.000 TL olup, bu miktarın 300.000 TL’lik kısmı hibe, 700.000 TL’lik kısmı ise geri ödemelidir.


Orta-Yüksek ve Yüksek Teknoloji Alanlarındaki Ortak İmalata Yönelik Projeler İçin: Destek üst limiti 1.500.000 TL olup, bu miktarın 300.000 TL’lik kısmı hibe1.200.000 TL’lik kısmı ise geri ödemelidir.

Proje destek oranı; 1. Bölgede % 50 , 2., 3. ve 4. Bölgelerde % 60 , 5. ve 6. Bölgelerde % 70 olarak uygulanmaktadır.

Geri ödemeli destek için destek miktarı kadar KOSGEB’e teminat mektubu verilir. Geri ödemeler, proje süresinin bitiminden itibaren 6 ayı ödemesiz olmak üzere, 3’er aylık dönemler halinde 8 eşit taksitte yapılır.

Desteklenecek gider kalemleri;
Proje kapsamında kurulun onay verdiği makine, teçhizat, donanım, yazılım, personel, danışmanlık, eğitim, tanıtım vb. gider kalemleri desteklenir. Proje kapsamında satın alınacak makine, teçhizat ve donanımların yeni olması gerekir.


Not: Yorum kısmına sorularınıza yazabilirsiniz. Gün içinde cevap verilecektir.Tepkiler:

2 yorum:

 1. Merhaba; 5 farklı girişimci bir araya gelse bu desteğe başvuru yapabilir mi? Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bu destek programı kapsamında destek alamazsınız. Girişimcilik desteğine başvurmanızı tavsiye ederiz.

   Sil