İmovasyon nedir?


Değerli Dostlar;
             Gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki teknoloji ve bilim düzeyindeki gelişmişlik farkı giderek artmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelerin bilim ve teknoloji seviyelerine çıkabilmeleri için mevcut seviyeyi yakalamaları ve hatta üzerine çıkmaları şarttır. Bu durum oldukça zordur. Benzetme yapmak gerekirse bu durum favori olmayan bir atletin iyi koşan bir atletin gerisinde yarışmaya başlayarak yarışı kazanmasını beklemeye benzemektedir. Öncelikle yapılması gereken Amerika’nın sadece bir kez keşif edilebileceği gerçeğini kabul edip oyunu kuralına göre oynamaktadır.  
Bu noktada; Profesör Oded Shenkar inovasyonun gelişmiş ülkeler ile arayı kapatmak için tek başına yeterli olmayacağını söylüyor. Shenkar, inovasyon stratejisinin yanında imitasyon (taklit) stratejisinin de kullanılması gerektiğini ifade ediyor. Bu yaklaşımı da inovasyon ve imitasyonun karışımı olan imovasyon kavramı ile tanımlıyor.
            Ülkemiz ekonomisinde Ar-Ge ve üretim faaliyetleri yetersiz olduğundan işletmelerimiz Ar-Ge üreten, sektörlerinin öncüleri firmalarını izlemektedir. Bu izleme ile Ar-Ge sonucu ortaya çıkan ürünler taklit (imitasyon) edilmektedir. İmitasyon ile sadece Ar-Ge sonucu ortaya çıkmış ürünleri değil hâlihazırda mevcut ürünleri de düşünmeliyiz.  Ülkemiz sanayinde imitasyon yeni bir kavram değildir. Hâlihazırda uygulanan bir stratejidir. Bugün herhangi bir makine imalatçısına gitseniz işe başlangıç noktalarının ithal ettikleri ürünlerin kopyalanması olduğunu duyma ihtimaliniz yüksektir. Hatta bir makine imalatçısının yurtdışında üretilen bir makinenin videosunu 3 ay youtube'dan izleyerek kopyaladığını işittiğimi anımsar gibiyim. Ancak bu taklit etme işini yaparken Çin’in yaptığı gibi yapmadıklarını da söylemeliyiz. İşletmelerimizin ürünleri taklit ederken maliyet düşürücü, teknolojik fonksiyonlar vb. gibi özellikler kattıklarını yani imitasyona inovasyon katarak imovasyon yaptıklarını söylemek mümkündür.
       Taklit stratejisinin kötü bir strateji olmadığı bizim gibi oyuna sonradan dâhil olan ülkeler için faydalı olduğu kabul edilmelidir. İşletmelerimizin taklit içeren ancak kendilerinden de yeni bir şeyler kattıkları yani imovasyon yaptıkları ürünlerin imalatını içeren projeleri devlet kurumları tarafından desteklenmelidir. Hibe destek veren KOSGEB, TÜBİTAK gibi kurumların kaynak sıkıntısı dikkate alınarak imovasyon sonucu ortaya çıkan ürünler öncelikle destek kapsamına alabilir. Örneğin cari açık verdiğimiz makine imalat sektörü gibi.

Bu Makale yararlı oldu mu?

Yorumlarınızı bekliyoruz.Yorumlar

Unknown dedi ki…
Hiç yardımcı olmadıııı😤😤😤😤
KOBİ GİRİŞİM dedi ki…
Aslında yeni bir kavram imovasyon, bu açıdan yorumlarınız bize katkı sağlayacaktır.