7 Haziran 2013 Cuma

KOBİ ne demek?

Değerli Dostlar;
KOBİ Girişim web adresimizde girişimciler ve işletmeler yararına yazılar paylaşarak siz değerli okuyucularımıza faydalı olmaya çalışıyoruz. Misyonumuzdan bir tanesi de işletme ve girişimci adaylarına devlet destekleri hakkında bilgiler vererek onların gelişimine bir nebze olsun katkıda bulunmak. Devlet destekleri ile ilgili birçok kriter bulunmakla birlikte ana odak noktası KOBİ'lerdir.  Bu bağlamda bizler de sizlere öncelikli olarak KOBİ nedir? KOBİ kriterleri nelerdir? KOBİ olma şartları nelerdir? İşletmem KOBİ mi? gibi temel sorular hakkında bilgiler vermek istedik. Şimdi gelin KOBİ ne demekmiş o konuda bilgi verelim. kobi ne demek


Ülkemizde KOBİ tanımına standart getirilmesi amacıyla KOSGEB tarafından çıkarılan yönetmeliğe göre; 

  • 250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden,
  • Yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 40 milyon Türk Lirasını aşmayan 
işletmeler KOBİ olarak tanımlanmaktadır.

KOBİ'ler çalışan sayısı, mali bilanço toplamı ve net satış hasılatına göre mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılmaktadır. 

KOBİ'ler sermaye ve oy haklarına göre de bağımsız işletme, ortak işletme ve bağlı işletme olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

KOBİ'lere somut örnek vermek gerekirse, mahallemizdeki bakkalı, kasabı, kuaförü sanayi sitelerindeki oto tamircilerini, kaynakçıları, yedek parçacıları, marangozları sanayi bölgelerinde mobilya imalatçılarını, makine imalatçılarını, bakım onarım işletmelerini şehir merkezlerinde lokantaları, fotoğrafçıları, taksicileri vb'ni gösterebiliriz.

KOSGEB, desteklerini KOBİ'lere kullandırmaktadır. Dolayısıyla bir işletmenin KOBİ tanımına girip girmediği önem arz etmektedir. Eğer bir işletme yukarıda paylaşılan kriterleri sağlıyorsa KOBİ'dir ve KOSGEB desteklerinden (sektörü uygunsa) yararlanabilir. Eğer bir mali dönemde çıkmışsa yine yararlanabilir. Ancak üst üste iki yıl kriterleri sağlamıyorsa İŞletme KOBİ tanımından çıkar ve KOSGEB desteklerinde yararlanamaz.    


Tepkiler:

0 Yorum:

Yorum Gönder