Girişimci Olmaya İten Sebepler

İlkokul yıllarında “Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” sorusuna cevaben hemen herkes; doktor, hâkim, savcı, öğretmen gibi meslekleri vermiştir. Peki hiç bakkal dükkânı açmak, yazılım şirketi kurmak veya genel anlamda girişimci olmak istiyorum diyen arkadaşınız oldu mu? Benim olmadı. Olmamasını girişimciliğin bir meslek olmamasına bağlayabiliriz belki ama ilerleyen yıllarında da girişimcilik algısının değişmediğini görüyoruz.

Nitekim üniversite eğitimim içerisinde de iş aramak iş kurmak dengesinde kazanan hep iş arayan taraf oldu. Uzun uzun unvanları olan hocalarımızın “İngilizce'nizi geliştirin çok uluslu firmalarda işe girin” nutuklarından sonra farklı bir düşüncenin gelişmesi çokta kolay değildi belki.


girişimcilik algısı


Yapılan araştırmalarda AB’de yaşayan bireylerin % 37’sinin girişimci olmak istediğini, Türkiye de ise bu oranının % 85 olduğunu görüyoruz. İlkokul ve devam eden eğitim yıllarında hiç aklımızda olmayan girişimcilik algısının bireyin çalışma hayatına başlanmasıyla birlikte  bu denli artmasının sebepleri ne olabilir?

Bu sebepler; işe girdikten sonra karşılaşılan düşük maaş, iş bulamama, firma sahiplerinin iyi şartlarda yaşaması, bende yapabilirim düşüncesi ve çalışma şartları olarak sıralanabilir. İş kurma isteğindeki artışta iş yerinde kazanılan tecrübenin de katkısı olduğunu unutmayalım. İş hayatına atılmış bireylerde çalışma hayatı test ettikten sonra akıllarda girişimcilik yani kendi işinin patronu olma hissiyatı belirmektedir.

Girişimciliğe karşı olan bu yönelim eğer nitelikli/katma değer üreten, teknoloji odaklı olması ülkemizin gelişmesi için bulunmaz bir nimettir. Lakin işin kolayına kaçıp kolay işlere girip kısa yoldan zengin olma düşüncesiyle girişimci olmak isteniyorsa o zaman sorunlarımız var demektir.

Konuyu bir örnekle açalım. 

Lastikçide çalışan kalfanın, patronunun yaşam standartı ile kendininkini mukayese etmesiyle, kafasında bir dükkân açma fikri doğuyor. Az olsun benim olsun düşüncesi ile işe koyuluyor genç kalfa. Sonrasında birbirine rakip, düşük karlılıkla iş yapmaya çalışan iki lastikçimiz oluyor. İşte bu mantık özellikle esnafların büyümelerinin önüne set çekiyor. Bu set özellikle esnaflarımızın patinaj yapmasına hatta geriye gitmesine sebep oluyor.

Bu seti aşmak için girişimcilerimiz iş yapma biçimlerini, tüm süreçlerini ve rakiplerini iyi analiz etmek mecburiyeti içindedir. 

Eski bir mutasavvıfın söylediği “Dün geride kaldı şimdi yeni şeyler söylemek lazım” lafı bu noktada çok şey anlatmaktadır.

Yorumlar