Küçük İşletmelerde İnovasyon Nasıl Yapılır?

Günümüzde küçük işletmeler ekonomik sıkıntılar yaşamaktadır. Buna karşın küçük ölçekte çalışma, hızlı karar alabilme vb. gibi avantajları hala devam etmektedir. İşletme sayısının artarak 2 Milyonu geçmesi de gelecekte de küçük işletmelerin var olacaklarının göstergesi olarak kabul edilebilir. Karların eridiği, rekabet güçlerinin giderek azaldığı KOBİ'lerin bu şekilde varlıklarını devam ettirebilmeleri kolay değildir. Peki, sayıları artan buna karşın karlılıkları azalan, büyük marketler ve AVM’ler karşısında rekabette zorlanan küçük işletmeler bu paradigmadan nasıl çıkacaklar?

Küçük işletmeler için öncelikli çıkış kapısı İNOVASYONdur.


küçük işletmelerde inovasyon


İnovasyon yenilikçi ve ticari kazanç getiren fikirler olarak tanımlanabilir. Eskilerin deyimiyle, eski köye yeni adet getirmektir inovasyon. İnovasyonun temelini oluşturan fikirlerin tek başlangıç noktası vardır, para kazanmak. Bu fikirler; ürün/hizmetin üretilmesinden sunulmasına, pazarlama süreçlerine, işletme içi süreçlerine kadar birçok alanda oluşabilir.

Yenilikçi fikir üretmekte, küçük işletmelerin büyük işletmelere göre zorlandıklarını önceki yazılarımızda karşılaştırmalı olarak vermiştik. Küçük işletmelerin rekabette geri kalmasını yenilikçi işletme sayısının düşük olması ile ilişkilendirebilir miyiz? Eğer sizin mahallenizdeki bakkal, kasap, manav 20 yıl öncesine göre herhangi bir değişim yaşamamışsa kesinlikle bu ilişkiden bahsedebiliriz.

Fark oluşturan işletmelere baktığımızda müşterisine dokunabilen, empati yeteneği olan, yeni çözümler sunan, müşterisini ürün/hizmetin ilk tasarım aşamasından itibaren sürecin içine sokan işletmeleri görürüz.

Çok değil belki 5 sene öncesinin hâkim telefon üreticisi olan Nokia, akıllı telefon pazarında Apple’ın gerisinde kaldı. Apple’ın başarısının nedeni yeni bir teknoloji değildi. Steve Jobs ve arkadaşları dokunmatik ekran teknolojisi ile telefon fonksiyonlarını birleştirmişti. Bunun yanında kullanıcıların müzik, kitap, uygulama vb. indirebileceği Itunes platformunu kurmuştu. Itunes, bedelini ödemek şartı ile istediğiniz müziği indirmenize imkân sağlayarak harika bir iş modeli inovasyonu örneğini oluşturdu. Bununla da yetinmeyen Itunes, uygulama yazılımlarını serbest hale getirerek tüm yazılımcıların uygulamalarını kendi bünyesinde satmasına imkân sağladı. Tabi satışın %30’un Apple'a kalması şartıyla.

Apple telefon pazarına ilk giren işletmede değildi. Sonradan yer aldığı pazarda inovasyon tabanlı yaklaşımlar sergileyerek rakiplerinin önüne geçti. Bu başarı Apple’a dünya tarihinin en değerli şirketi unvanını getirdi.

İnovasyonun önemini vurgulama adına özetlemeye çalıştığım Apple örneği KOBİ'lere göre uç bir örnek olduğunu kabul ediyorum. Bu örnekle zihinlerde yer alan algıyı biraz olsun aşmayı hedeflediğimi belirtmek istiyorum.

Önümüzdeki yazılarda esnaf işletmelerindeki başarılı inovasyon örneklerini göreceğiz.

Yorumlar