Türkiye'den Facebook Çıkar mı?

Değerli Dostlar;
Girişimcilerin işletmelerini konumlandırmak istedikleri nokta, vizyonları ve faaliyet gösterdikleri sektör ile yakın ilişki içerisindedir. Öyle ki mahallemizin bakkalının, kasabının, gelecek öngörüleri ile bir yazılım işletmesinin, veya makine imalatçısının ki örtüşmeyebilir. Türkiye'de Şen Kasap işletmesinde işverenin aylık net kazancının 1500 - 2000 TL (Kalır mı?) arası olması işletme sahibi için yeterli olabilir. Bu noktada girişimcinin herhangi bir büyüme vizyonu olmayabilir.Özellikle esnaf işletmelerindeki büyüme algılarının vizyoner olmaması; ağırlıklı olarak risk almama, güvensizlik, kıta kanaat etme psikolojisi, aile işletmelerinde aile büyüklerine bağlı kalma gibi faktörlere bağlanabilir. İşletme sahibi girişimcinin içinde bulunduğu işi yapmak istememesini de bir diğer faktör olarak görebiliriz. Bu faktörü yazarken akıllara madem o işi yapmak istemiyor neden hala o işletmenin başında gibi bir soru gelebilir. Doğru soru, ama hangimiz gerçekten tutkumuz olan işte çalışıyoruz. Türkiye'de eminim pek azımız hayalindeki işte çalışıyor. Toplumumuzun genelinde var olan bu sorun çocukluktan beri hepimize dayatılan dar kalıpların sonucu. Bizler fiziki anlamda özgürüz belki ama düşüncelerimiz hep bir yerlere bağımlı kalıyor. Yırtık değiliz işin özü.

Bugün herkes Facebook’un başarısından, Apple’ın Iphone’nundan bahsediyor. Sonrasında da şu yakarış geliyor; vay efendim neden bu girişimciler bizim ülkemizden çıkmıyor. Türkiye'den Facebook çıkmaz efendim çıkmaz çünkü Zuckerberg üniversiteyi (hem de Harvard ) bırakıp tutkusu olan Facebook’un peşinden gittiğinde kimse ona “Harvard bırakılır mı sen ne yapıyorsun, nasıl geçineceksin falan filan” dememiştir. Özgür beyinler burada kendini gösteriyor işte.

Geçenlerde bir akrabam Hollandalının çocuğunu yetiştirirken takındığı tavrı anlattı çok hoşuma gitti.  Tavır şu: Hollanda için çöpçüye de ihtiyaç var doktora da; okumak veya okumamak tamamen çocuğun kendi seçimi. Nasıl ama?

İşletmelerin vizyoner olması konusu ile çocukluk, yetiştirilme biçimi ve birazda bireysellik arasında keskin bir bağlantı kurmaya çalıştım. Bu konudaki yazılarımız devam edecek.


Türkiye'den Facebook Çıkar mı? Türkiye'den Facebook Çıkar mı? Reviewed by KOBİ GİRİŞİM on 20:25:00 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.